Jakie zmiany następują w wykazie prac wzbronionych młodocianym?

Jakie prace grożą prawidłowemu rozwojowi psychicznemu młodocianych?

Dotychczas wśród prac wzbronionych młodocianym, z uwagi na zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego tych osób Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac wymieniało:

  • Prace, przy których mógłby być zagrożony dalszy prawidłowy rozwój psychiczny młodocianych, w szczególności: 

  1. prace związane z produkcją, sprzedażą i konsumpcją wyrobów alkoholowych, w tym obsługa konsumentów w zakładach gastronomicznych, 

    Porady prawne
  2. prace związane z produkcją, sprzedażą i reklamą wyrobów tytoniowych, 

  3. prace związane z ubojem i obróbką poubojową zwierząt, 

  4. obsługa zakładów kąpielowych i łaźni, 

  5. prace rakarzy, 

  6. prace przy sztucznym unasiennianiu zwierząt, 

  7. prace w szpitalach (oddziałach) dla nerwowo i psychicznie chorych. 

  • Prace w warunkach mogących stanowić nadmierne obciążenie psychiczne, np. wymagające odbioru i przetwarzania dużej liczby lub szybko po sobie następujących informacji i podejmowania decyzji mogących spowodować groźne następstwa, szczególnie w sytuacjach przymusu czasowego, w tym zwłaszcza obsługa automatycznej linii obróbki i obsługa urządzeń sterowniczych. 

  • Prace pokojowych w domach wczasowych i turystycznych, pensjonatach i hotelach, w tym hotelach robotniczych. 

  • Udział w występach tancerzy w zakładach gastronomicznych. 

Obecnie, od 12 lipca 2006 r. do prac w warunkach mogących stanowić nadmierne obciążenie psychiczne, zalicza się w szczególności

  • prace wymagające odbioru i przetwarzania dużej liczby lub szybko po sobie następujących informacji i podejmowania decyzji mogących spowodować groźne następstwa, szczególnie w sytuacjach przymusu czasowego, w tym związane z obsługą urządzeń sterowniczych,

  • prace wymuszone przez rytm pracy maszyn i wynagradzane w zależności od osiąganych rezultatów.

Jakie prace grożą młodocianemu wypadkiem?

Z kolei wśród prac stwarzających zagrożenia wypadkowe znajdowały się dotychczas prace związane z obsługą ciągników i maszyn samojezdnych, bezpośrednią obsługą młockarni, sieczkarni i innych maszyn rolniczych, przy których występują zagrożenia wypadkowe, oraz koszeniem kosą, obsługą buhajów, ogierów, knurów, tryków oraz wywozem obornika i gnojowic.

Od 12 lipca prace związanie z obsługą buhajów, ogierów, knurów, tryków oraz wywozem obornika i gnojowic zostały ujęte w literze i działu III, pkt. 1, razem z pracami związanymi z kontaktem ze zwierzętami dzikimi lub jadowitymi, które od 12 lipca 2006 r, zostały dodane do wykazu prac wzbronionych młodocianym.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. 2004 r., Nr 200, poz. 2047,

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 maja 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. 2006 r., Nr 107, poz. 724).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika