Jedyna droga uznania świadectwa wykształcenia - nostryfikacja

Dziś moc w stosunku do Polski utraciła konwencja o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, szkół średnich zawodowych i szkół wyższych, a także dokumentów o nadawaniu stopni i tytułów naukowych, podpisana 7 czerwca 1972 r. w Pradze (Dz. U. nr 126, poz. 1354 - 1355).

Konwencja praska ustanowiła zasadę automatyzmu w uznawaniu świadectw, dyplomów, stopni i tytułów naukowych. Założeniem było, że systemy kształcenia w państwach sygnatariuszach są porównywalne. Jej stronami - oprócz Polski - były: Bułgaria, Węgry, Demokratyczna Republika Wietnamu, Niemiecka Republika Demokratyczna, Kuba, Mongolia, Rumunia, ZSRR, Czechosłowacja, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (od 1987 r.

Porady prawne
).
(...)
Wypowiedzenie konwencji zlikwiduje automatyzm w uznawaniu świadectw, stopni i tytułów naukowych, ale nie pozbawi zainteresowanych osób możliwości uznania tych dokumentów. O ich uznanie będą się one mogły starać w procesie nostryfikacji.
(...)
Począwszy od 6 sierpnia uznawanie świadectw maturalnych, dyplomów, stopni i tytułów naukowych między Polską a tymi państwami będzie odbywało się poprzez ich nostryfikację, na podstawie przepisów ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. nr 95, poz. 425 ze zm.), ustawy o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 65, poz. 385 ze zm.) i ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w dziedzinie sztuki z 14 marca 2003 r. (Dz. U. nr 65, poz. 595 ze zm.).


Rzeczpospolita 06.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika