Kalkulacja taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną
25 października 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytania prawne XV Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące Prawa energetycznego - zasad rozliczeń za energię elektryczną.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 46 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne jest zgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji.
W Prawie energetycznym istnieją zarówno podstawy, jak i dostateczne wytyczne do wydania rozporządzenia dotyczącego zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Prawo energetyczne nie daje podstaw do różnicowania odbiorców na tych, którzy okazjonalnie korzystają z sieci zaspokajając własne potrzeby bez korzystania z niej oraz na wszystkich innych. Brak jest więc podstaw do różnicowania sytuacji okazjonalnych odbiorców w innym zakresie, niż partycypacja w kosztach utrzymania sieci w gotowości. Zamiarem ustawodawcy nie było i nie mogło być podwójne niejako obciążenie samowystarczalnych autoproducentów, tzn. obciążenie ich kosztami partycypacji w utrzymaniu sieci w gotowości z racji przyłączenia do niej, a następnie powtórnie przy okazji sytuacji, gdy stają się odbiorcami z sieci. Ich sytuacja powinna być porównywalna w sposób odpowiedni z sytuacją wszystkich innych wytwórców i wszystkich innych potencjalnych odbiorców. W związku z powyższym Trybunał Konstytucyjny uznał, iż istnieją zarówno podstawy do wydania rozporządzenia dotyczącego zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, jak i dostateczne wytyczne dotyczące treści tego aktu w kwestionowanym zakresie.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 października 2006 r., sygn. akt P 28/05
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?