Karta miejska pozwoli zaoszczędzić w PIT
Imienny bilet okresowy - zapisany na karcie miejskiej - jest podstawą do wykazania w rocznym zeznaniu PIT faktycznie poniesionych wydatków na dojazdy do pracy.
Pracownikowi przysługują miesięczne zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 111,25 zł miesięcznie - przypomina Gazeta Prawna.
Gdy mieszkamy poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, możemy zastosować podwyższone koszty w wysokości 139,06 zł miesięcznie. Jeśli wydatki na bilety przekroczą taką kwotę, mamy prawo uwzględnić jeszcze wyższe koszty na podstawie posiadanych imiennych biletów okresowych.
Zaliczamy do nich również bilety kodowane na karcie miejskiej. - W celu udokumentowania zakodowania biletu okresowego konieczne jest posiadanie faktury czy rachunku, z którego będzie wynikać, że na imiennej karcie zapisany był bilet okresowy - mówi Gazecie Prawnej Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Dziennik zwraca uwagę, że nie możemy uwzględnić wyższych kosztów, jeżeli firma zwraca nam wydatki na dojazdy do zakładu pracy - z wyjątkiem sytuacji gdy te wydatki zostały zaliczone do opodatkowanych przychodów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?