Kary finansowe dla lekarzy? Trybunał rozstrzygnie

Medycy zaskarżyli przepis ustawy refundacyjnej. Zgodnie z nim jeśli lekarz wypisze receptę nieuzasadnioną względami medycznymi, będzie musiał zwrócić za nią pieniądze do NFZ wraz z odsetkami.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy twierdzi, że przepis ten jest niezgodny z art. 32 konstytucji, który gwarantuje wszystkim obywatelom równość wobec prawa – pisze Gazeta Wyborcza.

- W myśl kodeksu pracy za błąd pracownika odpowiedzialność finansową ponosi pracodawca. Może on potem ukarać pracownika pozbawieniem go trzech pensji. Natomiast ustawa refundacyjna przerzuca odpowiedzialność za błąd na recepcie z poradni, w której ją wypisano, na samego lekarza. Kwota, jaką będzie musiał zwrócić, może być znacznie wyższa niż trzy pensje, bo niektóre leki są bardzo drogie. To oznacza, że lekarze będą traktowani gorzej niż inni pracownicy – wyjaśnia na łamach dziennika Krzysztof Bukiel, szef OZZL. 

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika