Kary nałożone na Polskę przez UE za nieprzyjęcie przez Sejm ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn

Konsekwencją nieprzyjęcia przez Sejm senackiego projektu ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn mogą być dotkliwe kary finansowe nałożone na Polskę przez UE

Przeprowadzone w 2000 r. badania opinii publicznej wykazały, że zdaniem 69 proc. Polek w Polsce kobiety są dyskryminowane. Głównym obszarem dyskryminacji jest rynek pracy, co potwierdzają inspektorzy pracy. Szacują, że przy ustalaniu wysokości płac kobiety gorzej traktuje co trzeci pracodawca. Tymczasem Karta Podstawowych Praw Unii Europejskiej nakazuje krajom członkowskim: "Zapewnić równość mężczyzn i kobiet we wszystkich dziedzinach, łącznie z zatrudnieniem, wykonywaniem pracy i wynagrodzeniem". Debata Sejmu dotycząca senackiego projektu ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn była żenująca. Ustawa oczywiście upadła. Cóż, między literą a duchem prawa stanęła polityka i znowu wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem.

Porady prawne

Rzeczpospolita 23.06.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika