Kary za pirackie gry mogą łamać konstytucję

Konieczność zapłaty dwu- lub trzykrotności stosownego wynagrodzenia za naruszenie autorskich praw majątkowych może naruszać przepisy unijne oraz polską konstytucję.

Uważa tak prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Skierowała ona pismo w tej sprawie do Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego - donosi Gazeta Prawna.

Uwagi dotyczą art. 79 ust. 1 pkt 3 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Zgodnie z nim osoba, która np. korzysta z oprogramowania komputerowego bez wykupionej licencji, może zostać zobowiązana do naprawienia szkody na zasadach ogólnych albo poprzez zapłatę dwukrotności, a gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu.

Porady prawne

Według prof. Lipowicz kara w postaci wielokrotności wynagrodzenia może prowadzić do nieuzasadnionego wzbogacenia poszkodowanego i jest nieproporcjonalna do szkody, co powoduje, że jest niezgodna z konstytucją.

Ponadto przepis może naruszać unijna dyrektywę, z której wynika, że przy ustanawianiu odszkodowań sądy powinny brać pod uwagę utracone korzyści posiadacza majątkowych praw autorskich.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika