Medycy mogą liczyć na rekompensatę od szpitali za brak wolnego po dyżurach tylko wtedy, gdy udowodnią szkodę materialną lub krzywdę psychiczną. Wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego jest niezwykle ważne dla blisko 20 tys. lekarzy, którzy domagają się przed sądami w całej Polsce dodatkowych pieniędzy za brak wolnego po dyżurach. Wyrok Sądu Najwyższego ogranicza znacznie skalę ich żądań. Z nieoficjalnych szacunków wynika, że odszkodowania, jakich chcieli, łącznie wynoszą około 3 mld zł. (...) Kiedy lekarzowi w myśl uchwały SN mogłoby przysługiwać odszkodowanie? Na przykład gdyby w wyniku długotrwałego dyżuru i wynikającego z tego zmęczenia doznał zawału serca. Wtedy wszelkimi kosztami związanymi z leczeniem i powrotem do zdrowia mógłby obarczyć właśnie Skarb Państwa czy szpital, który zmuszał go do pracy ponad ludzkie siły. Wtedy mógłby również zażądać wypłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, cierpienia fizyczne i psychiczne związane z chorobą powstałą wskutek przepracowania. Jak widać, tylko niektórzy lekarze mogliby dochodzić takich odszkodowań, i to w wyjątkowych sytuacjach.
Kiedy lekarz może dostać odszkodowanie?
Powiązane artykuły
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?
Organizacja pogrzebu niesie ze sobą wiele wydatków. Dlatego pamiętaj, że możesz dostać zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Sprawdź, kto może dostać taki zasiłek (...)
Choroby zawodowe - zasady przyznawania świadczeń
Choroba zawodowa musi wykazywać związek przyczynowy z wykonywaną pracą, a konkretnie z jej warunkami i rodzajem, ponieważ to z nimi właściwie wiążą się ewentualne uszczerbki na zdrowiu. Dzięki (...)
Mobbing w pracy - jak się bronić
Kompleksowy poradnik o mobbingu w pracy w 2025 roku. Nowa definicja, prawa pracownika, odszkodowania do 6 miesięcy wynagrodzenia, sposoby obrony i procedury. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mobbingiem.
Kiedy może zostać orzeczona niezdolność do pracy?
Określenie niezdolności do pracy jest niezbędne dla uzyskania niektórych świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, toteż nie pozostaje obojętne dla nikogo z nas. Oczywiście w głównej mierze (...)
A jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?
Poznaj aktualne przepisy na 2025 rok dotyczące odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dowiedz się, jak skutecznie odwołać się od negatywnej decyzji i zabezpieczyć swoje prawa.
Uporczywe nękanie - stalking: co grozi stalkerowi w 2025 roku?
Kompletny przewodnik po przepisach dotyczących stalkingu w Polsce. Dowiedz się, co grozi za uporczywe nękanie według art. 190a Kodeksu karnego, jak się bronić przed stalkerem i jakie są aktualne (...)
Kurator - kiedy i dla kogo się ustanawia?
"Wszystko o kuratorze w 2025 roku - dla kogo ustanawia się kuratora, jakie są obowiązki, wynagrodzenie i najnowsze zmiany prawne. Przewodnik oparty na aktualnych przepisach KRiO.
Co to jest kara umowna i kiedy można ją stosować?
Zawarcie umowy niesie za sobą ryzyko wystąpienia okoliczności powodujących niebezpieczeństwo jej niewykonania. Dotyczy to zwłaszcza umów długoterminowych. Okoliczności te oczywiście mogą być (...)
Zatrzymanie przez Policję - Prawa, Rodzaje, Czas Trwania
Kompletny przewodnik po zatrzymaniu w Polsce 2025. Sprawdź kiedy, na jak długo i przez kogo możesz zostać zatrzymany. Poznaj swoje prawa i rodzaje zatrzymania.