8.12.2004
Zespół
e-prawnik.pl
Komisję bezpieczeństwa i higieny pracy ma obowiązek powołać pracodawca zatrudniający więcej niż 250 pracowników. Jest to organ doradczy i opiniodawczy pracodawcy. Natomiast zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. w sprawach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, pracodawca ma obowiązek prowadzenia konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami.
Kiedy pracodawca ma obowiązek przeprowadzania konsultacji z pracownikami?
Pracodawca ma obowiązek konsultowania z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. W szczególności dotyczy to:
- zmian w organizacji pracy i wyposażeniu stanowisk pracy, wprowadzania nowych procesów technologicznych oraz substancji i preparatów chemicznych, jeżeli mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników,
- oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywaniu określonych prac oraz informowania pracowników o tym ryzyku,
- tworzenia służby bhp lub powierzania wykonywania zadań tej służby innym osobom oraz wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy,
- przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego,
- szkolenia pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jeżeli natomiast u pracodawcy powołana jest komisja bhp, konsultacje mogą być prowadzone w ramach tejże komisji.
W trakcie prowadzonych konsultacji pracownicy lub ich przedstawiciele mogą przedstawiać pracodawcy wnioski w sprawie eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zawodowych. Pracodawca ma natomiast obowiązek zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia konsultacji. W szczególności pracodawca ma zapewnić, aby konsultacje odbyły się w godzinach pracy. Za czas nie przepracowany w związku z udziałem w konsultacjach pracownicy lub ich przedstawiciele zachowują prawo do wynagrodzenia.
Jeżeli warunki pracy zagrażają życiu lub zdrowiu pracowników, pracownicy lub ich przedstawiciele zostali wyposażeni w szczególne uprawnienie. Otóż na umotywowany wniosek pracowników lub ich przedstawicieli dotyczący spraw zagrożenia zdrowia i życia pracowników inspektorzy pracy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzają kontrole oraz stosują środki prawne przewidziane w przepisach o Państwowej Inspekcji Pracy
Komisja bezpieczeństwa i higieny pracy

Kto powinien wchodzić w skład komisji bhp?
Do komisji powinni zostać powołani w równej liczbie:
- przedstawiciele pracodawcy, w tym:
- pracownicy służby bhp i
- lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami,
- przedstawiciele pracowników, w tym:
- społeczny inspektor pracy,
Przedstawiciele pracowników wybierani są przez zakładowe organizacje związkowe.
W przypadku, gdy u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, przedstawiciele pracowników powinni zostać wybrani przez pracowników, w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy.
Przewodniczącym komisji jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników.
Co należy do zadań komisji bhp?
Komisja bhp ma za zadanie:
- dokonywanie przeglądu warunków pracy,
- dokonywanie okresowej oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,
- opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegających wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym,
- formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy,
- współdziałanie z pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
W związku z wykonywaniem tych zadań, komisja może korzystać z ekspertyz lub opinii specjalistów spoza zakładu pracy na koszt pracodawcy. Jednak takie przypadki muszą być uzgadniane z pracodawcą.
Jak często powinny odbywać się posiedzenia komisji bhp?
Komisja powinna odbywać posiedzenia co najmniej raz w kwartale. Posiedzenia te odbywają się w godzinach pracy.
Pracownik, który bierze w nich udział zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nie przepracowany w związku z udziałem w posiedzeniu komisji.
W związku z tym, że komisja bezpieczeństwa i higieny pracy jest wyłącznie organem opiniodawczym i doradczym pracodawcy, to właściwie nie jest wyposażona w uprawnienia władcze zarówno w stosunku do pracodawcy, jak i w stosunku do pracowników.
Pamiętaj, że:
- Pomimo nałożenia na pracodawcę obowiązku powołania komisji bezpieczeństwa i higieny pracy, nie została określona sankcja za naruszenie tego obowiązku,
- Zadania komisji bezpieczeństwa i higieny pracy pokrywają się z zadaniami służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
- Pracodawca nie został obciążony przez kodeks pracy żadnymi obowiązkami informacyjnymi wobec komisji bhp,
- Pomimo, iż komisja może korzystać z ekspertyz i opinii sporządzonych przez specjalistów spoza zakładu pracy, to nie może w ogóle zawrzeć z nimi umowy o sporządzenie opinii lub ekspertyzy, gdyż nie ma zdolności prawnej i nie może zaciągać zobowiązań.

Potrzebujesz porady prawnej?
Kiedy musisz powołać służbę bhp?
Kiedy trzeba utworzyć w swoim zakładzie pracy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy? Jeżeli pracodawca zatrudnia więcej niż 100 pracowników, to ma obowiązek utworzyć w swoim zakładzie pracy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zatrudniający do 100 pracowników (...)
RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.
Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych. Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)
Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu (...)
Co każdy powinien wiedzieć z dziedziny BHP?
O czym powinien pamiętać pracownik w zakresie BHP? Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika m.in. z art. 66 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jego gwarantem są obowiązki pracodawcy dotyczące (...)
Uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym
Nowa ustawa usprawnia procedury, likwiduje zbędne obciążenia biurokratyczne i wprowadza rozwiązania, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Nowelizacja, tzw. pakiet MŚP, stanowi kolejny etap realizacji rządowej „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. (...)
BHP na uczelniach i w akademikach
Rektor jest ustawowo zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki osobom pobierającym w uczelni naukę lub odbywającym zajęcia praktyczno-techniczne albo wykonującym prace na rzecz uczelni. W związku z tym 2 sierpnia 2007 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra (...)
Kolejne ułatwienia i oszczędności dla przedsiębiorców? Status "małego podatnika” w PIT i CIT uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo będzie można (...)
Postępowanie z wyrobami zawierającymi azbest
Czym jest azbest? Azbest to minerał o budowie włóknistej. Jest odporny na działanie wysokiej i niskiej temperatury, substancje żrące, wytrzymały na rozciąganie i zgniatanie. Słowo "azbest" oznacza niezniszczalny. Przez ponad 100 lat azbest był wykorzystywany do produkcji materiałów (...)
Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?
Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeżeli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Dowiedz się, jak dokonać zmiany formy opodatkowania (...)
Proponowane kierunki rozwiązań strategicznych stanowią nie tylko realizację wspólnotowej strategii Unii Europejskiej, ale także wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym. W pełni popieramy przedstawione rozwiązania w projekcie uchwały i załącznikach. Jednak obawiamy się, że przedłożone (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)
Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej
Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)
Jedno miejsce pracy, wielu pracodawców – a koordynator ds. BHP.
Coraz powszechniejsze są sytuacje, kiedy w tym samym miejscu i w tym samym czasie prowadzi działania wiele zakładów pracy. W związku z tym, kiedy w jednym miejscu wykonują swoją pracę osoby zatrudnione przez różnych pracodawców pojawia się większe ryzyko zagrożenia dla (...)
Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych
Jak zmieniają się przepisy dotyczące funduszy inwestycyjnych? 13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wprowadzone ustawą z dnia 4 września (...)
Pilarka bez osłony obcięła dłoń
W zakładzie przemysłu drzewnego koło Iławy doszło do ciężkiego wypadku przy pracy, w następstwie którego 36-letni pracownik stracił lewą dłoń. Jak ustalił inspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie, pracownik w niewłaściwy sposób wykonywał pracę nie wchodzącą (...)
Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie
Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)
Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?
Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek (...)
Jak powołać inspektora ochrony danych?
Kto może, a kto ma obowiązek wyznaczenia inspektora ochrony danych? Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), które musi być stosowane od 25 maja 2018 r., w art. 37 ust 1 przewiduje obowiązek wyznaczenia inspektora dla administratorów i podmiotów (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć (...)
Szkolenia a czas pracy - opinia prawna
Stan faktycznyJestem pracownikiem działu marketingu. W zeszłym tygodniu pracodawca skierował cały nasz zespół na szkolenie z zakresu technik negocjacji, które odbywało się w piątek i w sobotę. W piątek szkolenie było przeprowadzane w siedzibie naszej firmy, a w sobotę (wtedy (...)