Czego dotyczą zmiany w rachunkowości?
22 sierpnia 2008 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości. Ma ona na celu zminimalizowanie barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej dla małych i średnich przedsiębiorców poprzez podniesienie wysokości progu przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych, po przekroczeniu którego osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mają obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości.
Jakie dotąd przepisy mieliśmy?
Zgodnie z dotychczas obowiązującym przepisem art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, jeżeli przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły u osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro, to podmioty te mają obowiązek stosowania przepisów ustawy o rachunkowości, a więc obowiązek prowadzenia tzw. pełnej rachunkowości w formie ksiąg rachunkowych.
Kiedy mniejsze firmy będą musiały przejść na pełną księgowość?
Wedle nowelizacji przepisy ustawy o rachunkowości będzie trzeba stosować w zasadzie do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.
Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie będą oczywiście mogły stosować zasady rachunkowości określone ustawą również od początku następnego roku obrotowego również, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.
A co, jeśli mniejsza firma prowadzi już pełną księgowość?
Przepisy nowelizacji przewidują ponadto, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które na dzień 1 stycznia 2008 r. były obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a w związku z podwyższeniem limitu przychodów zobowiązujących do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych, nie są obowiązane do ich prowadzenia, mogą dokonać w 2008 r. zamknięcia ksiąg rachunkowych na ostatni dzień sierpnia 2008 r. Należy przy tym odpowiednio stosować przepisy ustawy o rachunkowości, dotyczące zamykania ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdania finansowego.
Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które na dzień 1 stycznia 2008 r. były obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a w związku z podwyższeniem ww. limitu przychodów nie są już obowiązane do ich prowadzenia, i które zamknęły księgi rachunkowe na podstawie omawianej nowelizacji, poczynając od pierwszego dnia września 2008 r. są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 24a ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). W takim przypadku dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie ustalany w sposób przewidziany dla podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, z uwzględnieniem dochodu wynikającego z uprzednio prowadzonych ksiąg rachunkowych. Do określenia podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. należy przyjąć dochód ustalony na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych i podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
W omawianej sytuacji pisemne należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów na 2008 r. nie później niż w terminie do 20 września 2008 r. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie to winni złożyć wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania każdego z nich.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz. U. 2008 r., Nr 144, poz. 900);
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. 2002 r., Nr 76, poz. 694, ze zm.);
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.)

Potrzebujesz porady prawnej?
Podatkowa księga przychodów i rozchodów - Kto powinien prowadzić PKPiR?
Którzy przedsiębiorcy muszą zaprowadzić pełną księgowość, a którzy mogą wybrać PKPiR? Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, (...)
Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?
Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeżeli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Dowiedz się, jak dokonać zmiany formy opodatkowania (...)
Czy będzie mniej zobowiązanych do prowadzenia pełnej księgowości?
Kolejny rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców proponuje rząd?Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości ma na celu zminimalizowanie barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej (...)
Nowe rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
W związku ze zmianą ustawowego upoważnienia Minister Finansów wydał nowe rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. ##baner## Co się zmieniło? Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r., w stosunku (...)
Zmiany w rachunkowości i usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych
Senat wniósł poprawki do rządowego projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości. Teraz trafi on znów do Sejmu. Przewiduje on m.in. uregulowanie w samej ustawie zasad usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jakie zmiany wynikają z dostosowań do przepisów wspólnotowych? Zmiana ustawy z dnia (...)
Stan faktyczny Jaka jest odpowiedzialność Głównego Księgowego za rachunkowość w firmie ( wynikająca z przepisów Ustawy o Rachunkowości oraz innych przepisów regulujących kwestię odpowiedzialność w tym zakresie), za podatki w firmie (wynikająca z przepisów (...)
Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?
Kto może usługowo prowadzić księgi rachunkowe?Enumeratywne wyliczenie zawiera § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z tym przepisem, działalność usługową w zakresie prowadzenia (...)
Komunikat w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
W związku ze zmianami formuły egzaminu wprowadzonymi znowelizowaną ustawą o rachunkowości oraz rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych Komisja Egzaminacyjna opracowała przykładowy zestaw egzaminacyjny. Zestaw egzaminacyjny zawiera (...)
Obowiązki oddziału na terenie RP - opinia prawna
Stan faktyczny X jest oddziałem spółki niemieckiej i zgodnie z wpisem do KRS podlega niemieckiemu kodeksowi handlowemu. Czy zasadne jest wymaganie od oddziału polskiego dostarczania uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników do Urzędu Skarbowego oraz Sądu Rejestrowego akceptującego roczne (...)
Wysokie wymagania dla księgowych
Osoba, która zechce otworzyć biuro rachunkowe, będzie musiała zdać egzamin, nawet jeśli skończyła studia o profilu rachunkowość i ma wieloletnią praktykę. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o rachunkowości, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Okazuje się, że (...)
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)
Termin sporządzenia sprawozdań finansowych za 2020 r.
Zbliża się termin sporządzenia sprawozdań finansowych za 2020 rok przez jednostki, których rok obrotowy odpowiada kalendarzowemu. Czas na to mija 31 marca 2021 r. MF planuje jego przedłużenie dla organizacji non-profit. ##baner## Konieczność sporządzenia sprawozdań finansowych Dane (...)
W 2021 r. w Polsce zacznie obowiązywać estoński CIT. Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą tego podatku. Z rozwiązania może skorzystać ok. 200 tys. spółek kapitałowych w Polsce. Ten nowoczesny sposób (...)
Ranking najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2018/2019!
Ponad 416 tys. studentów rozpoczęło w tym roku akademickim studia. Jakie kierunek najchętniej wybierali kandydaci? Tak samo jak w roku poprzednim, największą popularnością cieszyły się informatyka, zarządzanie i psychologia. Pierwszą piątkę szczególnie chętnie wybieranych (...)
1 stycznia 2009 r. weszła w życie większość przepisów dużej nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiany w definicjachLiczne zmiany dotyczą definicji ustawowych.W ustawie pojawiła się np. definicja pojęcia "członka organu jednostki". Zmianie uległo też określenie (...)
Kodeks Etyki Zawodowej w rachunkowości - sygnatariuszem Ministerstwo Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości zostało sygnatariuszem Kodeksu etyki zawodowej w rachunkowości, obok wszystkich sądów powszechnych, jednostek organizacyjnych służby więziennej oraz powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Kodeks został przyjęty 23 czerwca 2007 r. na XIX Krajowym (...)
Projekt zmian w ustawie o rachunkowości
W dniu 28 czerwca 2004 r. trafił do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. Został opracowane w związku z rozporządzeniem 1606/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.W projekcie przewidziano (...)
Dyrektor szkoły powierzył głównej księgowej prowadzenie rachunkowości. Nie zwalnia go to z ustawowej odpowiedzialności za prawidłowe wykonanie tych obowiązków. To wynika z orzeczenia Głównej Komisji Orzekającej w sprawach naruszeń dyscypliny finansowej. Dyrektor częstochowskiej podstawówki (...)
Rachunkowość w międzynarodowym standardzie
Najlepsze raporty roczne według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości przygotowały PKN Orlen i ING Bank Śląski. To decyzja kapituły konkursu " The Best Annual Report" organizowanego przez Instytut Rachunkowości i Podatków oraz "Gazetę Giełdy Parkiet". Jego patronem medialnym była "Rzeczpospolita". (...)
Rachunkowość według międzynarodowych standardów
Bank Światowy przeznaczył 500 tys. dolarów na wdrożenie międzynarodowych standardów rachunkowości i rewizji finansowej w Polsce. Wprowadzaniu międzynarodowych standardów rachunkowości towarzyszą spore obawy zainteresowanych firm. Przypomnijmy, że banki, inne instytucje finansowe i spółki (...)
Stan faktyczny Jaka jest odpowiedzialność Głównego Księgowego za rachunkowość w firmie ( wynikająca z przepisów Ustawy o Rachunkowości oraz innych przepisów regulujących kwestię odpowiedzialność w tym zakresie), za podatki w firmie (wynikająca z przepisów (...)
Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?
Kto może usługowo prowadzić księgi rachunkowe?Enumeratywne wyliczenie zawiera § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z tym przepisem, działalność usługową w zakresie prowadzenia (...)
Komunikat w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
W związku ze zmianami formuły egzaminu wprowadzonymi znowelizowaną ustawą o rachunkowości oraz rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych Komisja Egzaminacyjna opracowała przykładowy zestaw egzaminacyjny. Zestaw egzaminacyjny zawiera (...)
Obowiązki oddziału na terenie RP - opinia prawna
Stan faktyczny X jest oddziałem spółki niemieckiej i zgodnie z wpisem do KRS podlega niemieckiemu kodeksowi handlowemu. Czy zasadne jest wymaganie od oddziału polskiego dostarczania uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników do Urzędu Skarbowego oraz Sądu Rejestrowego akceptującego roczne (...)
Wysokie wymagania dla księgowych
Osoba, która zechce otworzyć biuro rachunkowe, będzie musiała zdać egzamin, nawet jeśli skończyła studia o profilu rachunkowość i ma wieloletnią praktykę. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o rachunkowości, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Okazuje się, że (...)
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)
Termin sporządzenia sprawozdań finansowych za 2020 r.
Zbliża się termin sporządzenia sprawozdań finansowych za 2020 rok przez jednostki, których rok obrotowy odpowiada kalendarzowemu. Czas na to mija 31 marca 2021 r. MF planuje jego przedłużenie dla organizacji non-profit. ##baner## Konieczność sporządzenia sprawozdań finansowych Dane (...)
W 2021 r. w Polsce zacznie obowiązywać estoński CIT. Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą tego podatku. Z rozwiązania może skorzystać ok. 200 tys. spółek kapitałowych w Polsce. Ten nowoczesny sposób (...)
Ranking najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2018/2019!
Ponad 416 tys. studentów rozpoczęło w tym roku akademickim studia. Jakie kierunek najchętniej wybierali kandydaci? Tak samo jak w roku poprzednim, największą popularnością cieszyły się informatyka, zarządzanie i psychologia. Pierwszą piątkę szczególnie chętnie wybieranych (...)
1 stycznia 2009 r. weszła w życie większość przepisów dużej nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiany w definicjachLiczne zmiany dotyczą definicji ustawowych.W ustawie pojawiła się np. definicja pojęcia "członka organu jednostki". Zmianie uległo też określenie (...)
Kodeks Etyki Zawodowej w rachunkowości - sygnatariuszem Ministerstwo Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości zostało sygnatariuszem Kodeksu etyki zawodowej w rachunkowości, obok wszystkich sądów powszechnych, jednostek organizacyjnych służby więziennej oraz powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Kodeks został przyjęty 23 czerwca 2007 r. na XIX Krajowym (...)
Czy będzie mniej zobowiązanych do prowadzenia pełnej księgowości?
Kolejny rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców proponuje rząd?Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości ma na celu zminimalizowanie barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej (...)
Projekt zmian w ustawie o rachunkowości
W dniu 28 czerwca 2004 r. trafił do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. Został opracowane w związku z rozporządzeniem 1606/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.W projekcie przewidziano (...)
Dyrektor szkoły powierzył głównej księgowej prowadzenie rachunkowości. Nie zwalnia go to z ustawowej odpowiedzialności za prawidłowe wykonanie tych obowiązków. To wynika z orzeczenia Głównej Komisji Orzekającej w sprawach naruszeń dyscypliny finansowej. Dyrektor częstochowskiej podstawówki (...)
Rachunkowość w międzynarodowym standardzie
Najlepsze raporty roczne według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości przygotowały PKN Orlen i ING Bank Śląski. To decyzja kapituły konkursu " The Best Annual Report" organizowanego przez Instytut Rachunkowości i Podatków oraz "Gazetę Giełdy Parkiet". Jego patronem medialnym była "Rzeczpospolita". (...)
Rachunkowość według międzynarodowych standardów
Bank Światowy przeznaczył 500 tys. dolarów na wdrożenie międzynarodowych standardów rachunkowości i rewizji finansowej w Polsce. Wprowadzaniu międzynarodowych standardów rachunkowości towarzyszą spore obawy zainteresowanych firm. Przypomnijmy, że banki, inne instytucje finansowe i spółki (...)
Uproszczone wybory przedsiębiorców w zakresie rozliczeń z PIT i CIT
1 stycznia 2019 r. nastąpiły zmiany istotne dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), dotyczące m.in. wyboru formy opodatkowania PIT oraz innych uproszczeń dla podatników PIT oraz CIT. Minister Finansów wydał w tym zakresie objaśnienie podatkowe. ##baner## Zmiany (...)
Podatkowa księga przychodów i rozchodów - Kto powinien prowadzić PKPiR?
Którzy przedsiębiorcy muszą zaprowadzić pełną księgowość, a którzy mogą wybrać PKPiR? Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, (...)
Sprawozdanie Zarządu z działalności spółki
Przy okazji zatwierdzenia roku obrotowego, co zazwyczaj przypada na końcówkę czerwca, spotykamy się z dokumentem o nazwie „sprawozdanie z działalności spółki”. Czym jest ten dokument, jaką treść powinien zawierać i czy w każdej spółce musi być sporządzony? Sprawozdanie (...)
Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki
Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Poniżej przedstawiono główne, pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki. Obowiązki (...)
Jak zdobyć zawód doradcy podatkowego?
Wśród cech, jakie sprzyjają właściwemu wykonywaniu doradztwa podatkowego można wymienić poniższe. Przyszły doradca powinien być pilny, skrupulatny, bystry, opanowany, towarzyski i pracowity. Wymagana jest szeroka i głęboka wiedza z zakresu prawa, rachunkowości i finansów – (...)