Kodeks pracy dopuszcza wyjątki od generalnej zasady, że niedziele i święta są wolne od pracy. Znajdują się one w jego art. 151[10] kp. Mówi on, że praca w te dni jest dozwolona m.in. w transporcie, komunikacji, firmach funkcjonujących w systemie zmianowym i ruchu ciągłym. Oczywiście w święta mogą pracować zatrudnieni przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
Kiedy praca w niedziele i święta jest dopuszczalna
Powiązane artykuły
Praca zmianowa
Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czasie pracy, w ruchu (...)
Jak wynagrodzić pracownika za godziny nadliczbowe?
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu (...)
Kto będzie mógł handlować w niedziele?
Nowe prawo wprowadza zakaz handlu w niedziele etapami, a także przewiduje cały szereg wyłączeń: i co do dni, i co do branż, w których działalność jest prowadzona. Zgodnie z zapisami ustawy, (...)
Ewidencja czasu pracy - jak prowadzić ewidencję czasu pracy?
Zgodnie z Kodeksem pracy, czas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Systemy i rozkłady (...)
Praca w upale
Wysokie temperatury mogą naprawdę dać się we znaki ? również w pracy. Zmęczeni upałem pracownicy mogą mieć trudności ze skupieniem się na swoich zadaniach. Jak poprawić ich komfort? Jakie (...)
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości? Praktyczny przewodnik prawny
Kompletny poradnik o prawach współwłaścicieli nieruchomości. Dowiedz się jak korzystać ze wspólnej nieruchomości, jakie przysługują roszczenia i jak dokonać podziału quoad usum. Aktualne przepisy (...)
Przysposobienie dziecka - kompletny poradnik 2025
Kompleksowy przewodnik po przysposobieniu dzieci w Polsce 2025. Poznaj warunki adopcji, procedury, rodzaje przysposobienia i aktualną legislację.
Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje?
Uprawnienia kobiety związane z urodzeniem dziecka nie kończą się wraz z zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Po urodzeniu dziecka na kobiecie spoczywa szereg obowiązków związanych z opieką (...)
Zatrzymanie przez Policję - Prawa, Rodzaje, Czas Trwania
Kompletny przewodnik po zatrzymaniu w Polsce 2025. Sprawdź kiedy, na jak długo i przez kogo możesz zostać zatrzymany. Poznaj swoje prawa i rodzaje zatrzymania.
Interwencja uboczna w procesie
Kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron, może w każdym stanie sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji przystąpić do tej strony. (...)