Kiedy pracownik może się powstrzymać od pracy?
W kodeksie pracy znajduje się przepis, który upoważnia pracownika do powstrzymania się przez pracownika od wykonywania pracy w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom. Pracownik musi jednak zawiadomić o tym niezwłocznie przełożonego. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.
Za czas powstrzymania się od wykonywania pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w tych przypadkach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Przedstawiony przepis daje pracownikowi możliwość zadecydowania o powstrzymaniu się od pracy - może się zatem wiązać z niewykonaniem polecenia pracodawcy. Jak wskazał Sąd Najwyższy istotnym elementem tego uprawnienia pracownika jest powiadomienie przełożonego o powstrzymaniu się od pracy.
Powstrzymywanie się pracownika od wykonywania pracy w warunkach nie odpowiadających przepisom BHP nie stanowi naruszenia obowiązku świadczenia pracy tylko wtedy, gdy pracownik zawiadomił o tym niezwłocznie przełożonego (art. 210 § 1 KP).

Wyrok SN z dnia 9 maja 2000 r. (I PKN 619/99; OSNAP 2001/20/610)
Sąd Najwyższy stwierdził również, że:
Pracownik ma prawo powstrzymywania się od wykonywania pracy we wskazanym przez pracodawcę pomieszczeniu, tylko wówczas, jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy lub stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia lub życia (art. 210 § 1 KP).
Ocena warunków bezpieczeństwa i higieny pracy powinna być w opinii Sądu Najwyższego oceną obiektywną.
Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2000 r. (I PKN 488/99; OSNAP 2001/11/375)
Należy zaznaczyć, że przepisy o możliwości powstrzymania się od pracy nie dotyczą pracownika, którego obowiązkiem pracowniczym jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?