Kiedy zmiana powództwa jest niedopuszczalna?

Art. 439 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że powództwo wzajemne o rozwód lub o separację jest niedopuszczalne. Natomiast § 2 stanowi, że w czasie trwania procesu o rozwód lub o separację nie może być wszczęta odrębna sprawa o rozwód albo o separację. Zaś § 3, że strona pozwana w sprawie o rozwód może jednak również żądać rozwodu albo separacji. Strona pozwana w sprawie o separację może również żądać separacji albo rozwodu.

Porady prawne

Sąd Najwyższy stwierdził, że w sprawie o separację nie jest dopuszczalna w postępowaniu apelacyjnym zmiana powództwa na żądanie orzeczenia rozwodu.

W myśl art. 206 kpc powód może zmienić powództwo z tym jedynie zastrzeżeniem, że nie może tą zmianą naruszać właściwości sądu. Zmiana powództwa zatem dopuszczalna jest tylko przed sądem I instancji. W postępowaniu apelacyjnym nie można rozszerzyć żądania pozwu ani występować z nowymi roszczeniami. Jednakże w razie zmiany okoliczności można żądać zamiast pierwotnego przedmiotu sporu jego wartości lub innego przedmiotu, a w sprawach o świadczenie powtarzające się można nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy. Przy czym zmiana powództwa w sprawie o separację na powództwo o rozwód na tym etapie jest niedopuszczalna.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2005 r., sygn. akt III CZP 23/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika