Kierowca może odmówić przyjęcia mandatu

Do niego należy decyzja, czy przyjąć karę i zapłacić grzywnę, czy skorzystać z prawa do rozpoznania kwestii odpowiedzialności za wykroczenie na drodze sądowej.

Gazeta Prawna przypomina, że warunkiem nałożenia mandatu za wykroczenie jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na przyjęcie takiego typu kary. Mandatu możemy nie przyjąć, gdy czujemy się niewinni lub gdy nie zgadzamy się z jego wysokością albo liczbą przyznanych punktów karnych.

Dziennik przestrzega jednak, że jeśli okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują, że popełniliśmy wykroczenie, to nie powinniśmy odmawiać przyjęcia kary, gdyż możemy tylko na tym stracić. Więcej w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gini 2013-02-01 09:54:26

    Odmowa mandatu to dobry sposób na cwaniaczków policjantów, którym zamiast na poprawie bezpieczeństwa zależy jedynie na łatwym wyrobieniu normy nałożonych mandatów. Wszyscy to znamy. Zasadzają się tacy w krzakach za znakiem z zupełnie nieadekwatnym do warunków ograniczeniem i do tego znak schowany w zaroślach, czy w inny sposób przesłonięty.. i sobie żniwa robią. W takich przypadkach nigdy nie przyjmuję mandatu. Nie można się tylko dać zastraszyć, gdyż policjanci będą próbować wymusić przyjęcie mandatu, twierdząc że w sądzie grzywna będzie wyższa i jeszcze dojdą koszta sądowe. Należy domagać się zapisania w protokole wszystkich okoliczności przemawiających za brakiem naszej winy i samemu porobić zdjęcia. Miałem takich spraw już kilka - za każdym razem sąd mnie uniewinniał lub uznawał za winnego ale z uwagi na okoliczności łagodzące poprzestawał na naganie (bez żadnych kosztów). Ze dwa tysiaki zaoszczędziłem, a minki "cwaniaczków" bezcenne :).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika