"Będąc odpowiedzialnym za moje wychowanie w wierze, wyrażam życzenie uczestnictwa w zajęciach z religii katolickiej". Pod spodem trzy linijki podstaw prawnych. Oświadczenie przygotowane przez kurię i kuratorium w Krakowie podpisują nawet ośmiolatki. Wizytatorzy delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Wadowicach rozdali oświadczenia dyrektorom małopolskich szkół, by ci uporali się z dramatycznie malejącą frekwencją na lekcjach religii. Jak informuje Magdalena Dobrzyniak, rzecznik Małopolskiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy sami zgłosili ten problem. Do tej pory wielu z nich przyjmowało od uczniów i ich rodziców jedynie ustne deklaracje, że będą uczestniczyć w zajęciach, potem dzieci je notorycznie opuszczały, a katecheta miał problem z wystawieniem oceny. Tymczasem od roku ocena z religii jest wliczana do średniej ocen.
Kłopoty z oświadczeniami o uczestnictwie w lekcjach religii
Powiązane artykuły
Interwencja uboczna w procesie
Kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron, może w każdym stanie sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji przystąpić do tej strony. (...)
Umowa najmu lokalu mieszkalnego 2025 - Kompletny poradnik prawny
? Jak zawrzeć umowę najmu lokalu w 2025? ? Prawa i obowiązki stron ? Nowe przepisy podatkowe ? Wzór umowy ? Praktyczne porady prawne
Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami
W czasie trwania małżeństwa małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy oraz do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek, stosownie do swych sił oraz (...)
Wczasy pod gruszą - co kryje się pod tym pojęciem?
Pracodawca w ramach działalności socjalnej może pomóc pracownikom, ich rodzinom, a także emerytom i rencistom, którzy kiedyś pracowali w danej firmie, w zorganizowaniu wypoczynku. Jest (...)
Dodatek mieszkaniowy - Jak uzyskać, komu przysługuje i ile wynosi dodatek mieszkaniowy
Jeśli Twoja sytuacja materialna jest trudna, możesz skorzystać z pomocy w formie dodatku mieszkaniowego przeznaczonego na utrzymanie posiadanego bądź wynajmowanego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Sprawdź, (...)
Prawa komandytariusza w spółce komandytowej
Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Uprawnienia korporacyjne związane są z członkostwem w spółce. Należą do nich m.in.: prawo (...)
Majątek wspólny małżonków
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje - jak sama nazwa wskazuje - składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia (...)
Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...
Efektywność energetyczna budynku, czyli jego sprawność energetyczna, to stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie (...)
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?
Każdy ze współwłaścicieli może jednocześnie całą rzecz posiadać, a także z całej rzeczy korzystać. Jednak będąc współwłaścicielem, trzeba sobie zawsze zdawać sprawę z tego, że identyczne (...)