Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym
Na zwrot VAT od zakupów przeznaczonych na budowę czy remont domu lub mieszkania trzeba będzie czekać 2 miesiące, a nie - jak dotychczas - aż pół roku.
Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, której pierwsze czytanie będzie miało miejsce na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.
Nowelizacja dotyczy ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ma ona na celu skrócenie terminu zwrotu osobom fizycznym kwoty podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego od niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Wydatki te muszą być poniesione na budowę, remont i przebudowę domu lub mieszkania. Towary, kupowane na te inwestycje, muszą być zużyte albo na stałe wmontowane w konstrukcję budynku. Będą to więc np. farby, kleje, glazury i terrakoty, parkiet czy szafy z przesuwanymi drzwiami, montowane w ściany domu. Zwrot nie obejmie natomiast np. pędzli, taśmy klejącej, kuchennego stołu czy rękawic roboczych, mimo że te towary też mogą mieć związek z remontem.
Aby otrzymać zwrot (zgodnie z projektem), trzeba złożyć w tej sprawie wniosek do właściwego urzędu skarbowego, wskazując w nim, jakie towary zostały kupione oraz na jaki cel zostały zużyte. Trzeba też obliczyć kwotę VAT od zwrotu. Do wniosku należy dołączyć faktury ze sklepów, na których będzie podana cena towarów brutto. netto oraz kwota naliczonego od nich VAT.
Obecnie termin do wydania decyzji w sprawie zwrotu VAT przez naczelnika urzędu skarbowego wynosi, co do zasady, 6 miesięcy. Po zmianach ma to być tylko 60 dni.
Według autorów projektu proponowane rozwiązanie, poprzez szybszy zwrot pieniędzy, ma pomóc w szybszym kończeniu budów lub remontów domów i mieszkań.
Zmiany ( zgodnie z zapisem w projekcie) mają wejść w życie 1 stycznia 2010 r.
Źródło: druk sejmowy 2296
Pierwsze czytanie: 50 posiedzenie Sejmu, 23 września 2009 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?