Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Zdrowia chce wykorzystać do walki z kolejkami w przychodniach i szpitalach mÅ‚odych lekarzy, którzy jeszcze bez specjalizacji mogli wykonywać proste zabiegi. MÅ‚odzi lekarze bÄ™dÄ… musieli odbyć kilkumiesiÄ™czny kurs zanim przystÄ…piÄ… do wykonywania zabiegów. WedÅ‚ug ministerstwa, nowelizacja w znaczny sposób ograniczy kolejki w oczekiwaniu na zabiegi.
Zaraz po uzyskaniu dyplomu mÅ‚ody lekarz mógÅ‚by przejść szkolenie zakoÅ„czone paÅ„stwowym egzaminem umiejÄ™tnoÅ›ci. Zakres kompetencji miaÅ‚by mniejszy niż specjalista. I choć w projekcie jest jeszcze wiele niewiadomych, pomysÅ‚ z certyfikatem umiejÄ™tnoÅ›ci ma przed sobÄ… przyszÅ‚ość - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Obecnie mÅ‚odzi lekarze bez specjalizacji wykonujÄ… wiele badaÅ„ pod okiem starszych, wykwalifikowanych kolegów. Autorzy projektu zapewniajÄ… pacjentów, że zabiegi nadal wykonywane bÄ™dÄ… profesjonalnie i bezpiecznie, powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ miÄ™dzy innymi na podobne systemy dziaÅ‚ajÄ…ce w wiÄ™kszoÅ›ci paÅ„stw europejskich.