Koniec ze znaczkami opłaty sądowej?

Od 2013 roku pisma w sprawach cywilnych mamy opłacać za pośrednictwem przelewów i gotówki.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przepisy zakładające, że strony sporu będą wnosić opłaty za pomocą platformy elektronicznych płatności (PEP).

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i projekt rozporządzenia w sprawie sposobów uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych.

PEP będzie aplikacją dostępną początkowo na stronie resortu sprawiedliwości, a docelowo również na stronach sądów. Po podaniu sądu, do którego będziemy wnosić pismo podlegające opłacie, platforma automatycznie wygeneruje identyfikator pełniący rolę quasi - elektronicznego znaczka opłaty sądowej.

Porady prawne

Aplikacja pozwoli następnie na dokonanie wyboru formy płatności, albo poprzez wykorzystanie odpowiednich systemów bankowych, albo poprzez możliwość wygenerowania druku opłaty, z użyciem którego możliwe jest wniesienie opłaty za pośrednictwem kasy lub poczty.

- Planuje się, że docelowo PEP będzie systemem zintegrowanym z działającym w sądach systemem prowadzącym elektroniczne repertoria, co znacznie zmniejszy pracochłonność czynności związanych z procesem weryfikacji faktu opłacenia pisma, a w przyszłości pozwoli na pełną automatyzację tej czynności – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Przypominamy, że aktualnie istnieją trzy możliwości uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych: w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący dochodów właściwego sądu, w formie wpłaty gotówkowej bezpośrednio w kasie sądu, w formie znaków opłaty sądowej o odpowiednim nominale. Ponadto w elektronicznym postępowaniu upominawczym opłaty sądowe wnosi się w formie bezgotówkowej za pomocą  systemu teleinformatycznego obsługującego to postępowanie. 

Resort sprawiedliwości tłumaczy, że uiszczanie opłat sądowych w formie znaków opłaty sądowej dotyczy tylko tych opłat, których wysokość nie przekracza kwoty 1500 zł. Znaki opłaty sądowej kasuje sędzia lub pracownik upoważniony do przyjmowania pism lub do wydawania dokumentów. Kasowanie polega na przekreśleniu znaku na krzyż, tak aby końce kresek przechodziły na papier, na którym znak naklejono. Na każdym ze znaków wpisuje się datę skasowania, sumę, na którą znaki skasowano, oraz umieszcza podpis kasującego.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika