Korpus Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej
Jaki Korpus Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej ma powstać?
Prezydencki projekt, którym zajmuje się obecnie Sejm, dotyczy utworzenia Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, nad którym patronat będzie sprawował Prezydent. Chodzi o uhonorowanie i otoczenie opieką osób najbardziej zasłużonych dla Polski.
W myśl projektu w skład Korpus wchodzić będą osoby, które brały udział w walkach zbrojnych o niepodległość lub ustalenie granic Państwa Polskiego, przy czym udział w tych walkach dotyczy okresu do 8 maja 1945 r., a także - po zakończeniu II wojny światowej - w walkach przeciw reżimowi komunistycznemu na terytorium Polski w granicach z dnia 31 sierpnia 1939 r., jak i w granicach powojennych, a także osoby odznaczone orderem Krzyża Wojskowego.
Czemu ma służyć proponowana ustawa?
Zdaniem projektodawcy, powszechne są bowiem przypadki pozostawania tych osób w zapomnieniu, w niedostatku, a często w nędzy. Natomiast art. 19 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż „Rzeczpospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych". Obowiązujące aktualnie przepisy prawne w niewystarczający sposób realizują ten konstytucyjny obowiązek, a ponadto - jak wskazuje Prerzydent - nie uwzględniają specyfiki zasług weteranów walk o niepodległość, ich wieku i szczególnych potrzeb. Projekt ma to zmienić.
Wśród przywilejów, jakie proponowana ustawa przyzna weteranom, będzie np. dodatek Weterana w wysokości 200 zł miesięcznie.
Podstawa:
- Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej (sejmowy druk nr 1367)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?