Banki udzielają coraz mniej kredytów hipotecznych, w porównaniu z I kwartałem 2007 r. o ok. 12 proc. Znacznie więcej osób refinansuje jednak kredyty lub konsoliduje inne zadłużenie na hipotece. Czym różni się refinansowanie od kredytu konsolidacyjnego? – Kredyt refinansowy służy do spłaty starego, często droższego kredytu hipotecznego. Spłatę kontynuujemy w nowym banku, na lepszych warunkach. Natomiast kredytem konsolidacyjnym spłacamy kilka różnych kredytów. Oprócz hipotecznego może to być kredyt gotówkowy, samochodowy czy zadłużenie na karcie kredytowej.
Kredyt refinansowy a konsolidacyjny
Powiązane artykuły
Hipoteka w Polsce - Wszystko o zabezpieczeniu kredytu
Kompletny przewodnik po hipotece w Polsce w 2025 roku. Dowiedz się jak ustanowić hipotekę, jakie są jej rodzaje, koszty i procedury. Praktyczne porady prawne.
Ulga odsetkowa do rozliczenia PIT za 2020 rok
Podatnik podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (polski rezydent podatkowy), który między 1 stycznia 2002 r. a 31 grudnia 2006 r. zaciągnął kredyt na zaspokojenie własnych (...)
Kupujemy mieszkanie - u notariusza | Kompletny poradnik
Wszystko co musisz wiedzieć o wizycie u notariusza przy zakupie mieszkania w 2025 roku. Dokumenty, koszty, obowiązki notariusza i najważniejsze zmiany prawne.
Kredyt studencki w roku akademickim 2018/2019
W okresie od 15 lipca do 20 października 2018 r. studenci oraz doktoranci uczelni i jednostek naukowych, a także osoby ubiegające się o przyjęcie na studia, mogą składać w bankach wnioski o udzielenie (...)
Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć
Wszystko o umowie przedwstępnej: definicja, wymagania prawne, forma, skutki niewykonania, przedawnienie. Praktyczny przewodnik krok po kroku z przykładami.
Sprzedaż na raty
Kodeks cywilny reguluje umowę sprzedaży niejednolicie, a konkretnie przewiduje kilka szczególnych rodzajów umowy sprzedaży. Pośród kilku innych rodzajów jest też sprzedaż (...)
Umowa leasingu w prawie cywilnym
W praktyce leasing dzieli się na finansowy (inaczej określany również jako kapitałowy) oraz operacyjny (nazywany też organizacyjnym lub bieżącym). Leasing finansowy zbliżony jest do umowy sprzedaży (...)
Podstawowe zasady ustalania przychodów i kosztów w CIT
Przedmiotem opodatkowania w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są, co do zasady, dochody osiągane przez podatnika, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie jako sposób zabezpieczenia wierzytelności
Przewłaszczenie na zabezpieczenie mimo pozorów, które wynikają z nazewnictwa jest instytucją dość prostą w swej konstrukcji. Polega na tym, że osoba, która domaga się udzielenia kredytu przez (...)
Czy muszę odpowiadać za nie swoje długi?
Kryzys, spirala długów, lekkomyślność - niezależnie od przyczyn, jakie kierowały dłużnikiem, by zaciągał określone zobowiązania, najczęściej problem ten dotyka wszystkich osób jemu bliskich. (...)