Kto może być pełnomocnikiem substytucyjnym?
Art. 86 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Zgodnie natomiast z art. 106 kodeksu cywilnego pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.
Sąd Najwyższy stwierdził, że adwokat będący pełnomocnikiem procesowym w postępowaniu cywilnym może udzielić dalszego pełnomocnictwa radcy prawnemu.
Możliwość udzielania pełnomocnictw substytucyjnych wynika z ustawy. Jeśli pełnomocnikiem strony jest adwokat ma on pełne prawo ustanowienia substytuta - zastępcę, któremu udziela pełnomocnictwa. Nie jest w tym ograniczony tylko do kręgu innych adwokatów czy aplikantów. Może bowiem udzielić dalszego pełnomocnictwa radcy prawnemu byleby ten miał prawo działać w zakresie spraw, do których pełnomocnictwo mu udzielono.

Wynikające z ustawy udzielenie dalszego pełnomocnictwa procesowego (substytucji) dotyczy każdego pełnomocnika, ale może nastąpić tylko na rzecz adwokatów i radców prawnych. Jeśli natomiast pełnomocnictwo dopuszcza udzielenie substytucji także innym osobom, to dotyczy to tylko tych, które w myśl art. 87 mogą w danej sprawie być pełnomocnikami.
Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 14 października 2005 r., sygn. akt III CZP 70/05
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?