Jeden niefortunnie postawiony przecinek w prawie bankowym zawężył krąg osób, które mogą odpowiadać za swoją działalność. Prokurator oskarżał Romana K. o to, że w 2004 r. przez kilka miesięcy bez zezwolenia prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Polskie Consorcjum Usługowe. Rzecz w tym, że świadczył usługi bankowe i używał w swej nazwie przy przyjmowaniu wpłat określeń „bank” i „kasa” zastrzeżonych dla instytucji bankowych.
Kto może używać nazwy "bank"?
Powiązane artykuły
Dzierżawa 2025: Kompletny przewodnik prawny - umowa, obowiązki, prawo pierwokupu
Wszystko o dzierżawie w 2025 roku: jak zawrzeć umowę dzierżawy, jakie są obowiązki stron, prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Praktyczny przewodnik prawny z przykładami.
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Szczegółowy przewodnik jak założyć spółkę z o.o. w 2025 roku. Koszty, terminy, wymagane dokumenty i procedury krok po kroku - zarówno online przez S24 jak i tradycyjnie.
Jak zarejestrować firmę przez bank?
Już ponad tysiąc przedsiębiorców skorzystało z możliwości rejestracji firmy za pomocą bankowości elektronicznej. Korzystasz z bankowości elektronicznej i myślisz o założeniu własnej (...)
Zasiłek pogrzebowy 2025-2026 ? komu przysługuje i jak go otrzymać?
Zasiłek pogrzebowy w 2025 roku wynosi 4000 zł, a od 2026 roku wzrośnie do 7000 zł. Sprawdź, komu przysługuje, jakie dokumenty złożyć i jak go otrzymać.
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania 2025 - kompletny przewodnik krok po kroku
Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania w 2025? Kompletny przewodnik po terminach, wzorach dokumentów i prawach najemcy i wynajmującego. Aktualne przepisy i praktyczne porady.
Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny w wersji elektronicznej?
Karta Dużej Rodziny (KDR) jest już dostępna także w wersji elektronicznej. Dzięki temu rodziny wielodzietne mogą korzystać z KDR w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych (mKDR). W obiegu pozostanie (...)
Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia
Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Swój numer mikrorachunku możesz (...)
Czeki - kiedy bank może odmówić realizacji czeku?
Czek jest przede wszystkim środkiem szeroko rozumianej zapłaty i stanowi jedną z powszechnie wykorzystywanych w praktyce gospodarczej form rozliczeń pieniężnych. W Polsce nadal wiele osób korzysta (...)
Oznaczanie produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia
Przepisy wymagają oznaczania produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia.
Kiedy i jak można się domagać sprostowania orzeczenia przez sąd?
Popełnione przez sąd błędy pisarskie lub rachunkowe, a także inne oczywiste omyłki podlegają sprostowaniu przez sąd z urzędu bądź na wniosek, także gdy występują w treści uzasadnienia. Jeśli (...)