Kwarantanna obowiązkowa

Podczas wspólnej konferencji prasowej Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego i Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka we wtorek przedstawiono działania prewencyjne w celu utrzymania bezpieczeństwa kwarantanny w Polsce.

Policja wspiera w utrzymaniu kwarantanny w Polsce

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci, wspierając służby sanitarne, będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną.

– "Otrzymaliśmy liczne pytania o bezpieczeństwo publiczne Polaków i warunki odbywania kwarantanny. Pojawiają się nowe zakażenia. Teraz liczba pacjentów objętych kwarantanną nie jest tak duża jak we Włoszech czy Francji, ale chcemy wprowadzić metody ścisłej kontroli osób znajdujących się w kwarantannie. Razem z policją chcemy zapewnić im bezpieczeństwo i niezbędną opiekę w tej trudnej sytuacji" – mówił prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Porady prawne

Codziennie funkcjonariusze policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi mają sprawdzać czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbiorą także informacje, czy potrzebna jest im pomoc.

Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Złamanie kwarantanny podlega karze.

– "Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypomnę, że złamanie kwarantanny może podlegać karze wynikającej z Kodeksu karnego lub nakładanej przez służby sanitarne. Apeluję o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny" – dodał minister.

– "Apelujemy o ostrożność. Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, bo nie będą wchodzić do domu. Zawsze będą umundurowani" – tłumaczył Komendant Główny Policji, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk. – "Będą też wcześniej kontaktowali się telefonicznie, by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia" – dodał Szymczyk.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreśla, że poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków jest bardzo ważne. – "Chcemy je dawać społeczeństwu jak i tym osobom, które znajdują się w kwarantannach domowych" – mówił Główny Inspektor Sanitarny. – "Wszystkie służby są zdeterminowane i społeczeństwo też jest zdeterminowane, aby zwalczyć wirusa" – dodał Pinkas.  

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  • Częste mycie rąk używając mydła i wody.
  • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.

Pamiętaj, że:

  • Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Złamanie kwarantanny podlega karze.
  • Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej, nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, nie będą wchodzić do domu czy mieszkań. Zawsze będą to umundurowani policjanci, którzy wcześniej w miarę możliwości w pierwszej kolejności będą kontaktowali się telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu -  by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia.
  • Rozwiewając wątpliwości, co do wyposażenia funkcjonariuszy w specjalne stroje ochronne, przypominamy, że wyposażeni są w nie funkcjonariusze czy ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, czy badanymi. W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postepować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. Z kolei w przypadku kontroli autobusów itp. w specjalne uniformy wyposażeni są Ci funkcjonariusze, którzy wchodzą do autobusów i mają bezpośredni kontakt z przewożonymi osobami.
  • Apelujemy o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika