Kwestionowanie podwyższenia czynszu przez spółdzielnię od razu przed sądem

Członkowie spółdzielni mogą w sądzie kwestionować wysokość opłat eksploatacyjnych za mieszkanie, nawet jeżeli wcześniej nie wykorzystali drogi odwoławczej w spółdzielni. I co najważniejsze, to nie oni, lecz spółdzielnia musi udowodnić, że podwyższając opłaty, nie złamała prawa.

Spółdzielca reguluje opłaty za mieszkanie do 10. każdego miesiąca. Tak mówi art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Ten sam przepis pozwala jednak ustalać spółdzielniom inny termin. Nie może być on jednak krótszy od ustawowego. Zwykle spółdzielnie przesuwają go do 15. lub 20. dnia miesiąca.

Jeżeli spółdzielnia decyduje się na podwyżki, to musi zawiadomić o tym członków spółdzielni przynajmniej dwa tygodnie przed upływem terminu do wnoszenia opłat. Nie może też zapomnieć o pisemnym uzasadnieniu podwyżki. Jednocześnie ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych daje prawo członkom do żądania od spółdzielni kalkulacji wysokości opłat.

Porady prawne

Rzeczpospolita 14.02.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika