Łagodzenie kar – zasady wymiaru kary
Skuteczność prawa i związana z tym surowość reakcji wobec sprawców jego wielokrotnego naruszania mogą, jak się wydaje, wpływać na poprawę obyczajów, a przez to w dłuższej perspektywie ograniczyć skalę przestępczości - pisze doktor prawa, prokurator Robert Kaczor
(...)Rzeczywiście, należałoby racjonalizować rozwiązania dotyczące wymiaru i rodzaju kar, dostosowując je do coraz większych możliwości kontrolowania skazanego bez osadzenia go w zakładzie karnym, oraz pozbawiając czy ograniczając skazanemu korzystanie z innych dóbr niż wolność. Niezbędne jest uwzględnienie zmian zachodzących w społeczeństwie, a polegających na tym, że pewne dobra są coraz powszechniej dostępne, przy czym wraz ze wzrostem poziomu życia społecznego poszerza się ich katalog.Kara rzecz jasna może być dolegliwością nie tylko wtedy, gdy wiąże się z czasowym pozbawieniem jednej z najcenniejszych wartości, jaką jest wolność. Preferowanie kary grzywny albo kary ograniczenia wolności sprowadzającej się do nieodpłatnego świadczenia pracy społecznej jest w tym kontekście pożądane.
(...)Poza miarkowaniem dolegliwości kary nie mniej ważne jest zapewnienie jej zapobiegawczego oddziaływania. W tej mierze kara pozbawienia wolności czy jej substytut w postaci dozoru elektronicznego wydają się niezastąpione. O ile bowiem dla większości sprawców przestępstw (przyjmując, że większość sprawców drobnych przestępstw nie popada w recydywę) korzystniejsze będzie skazanie na karę wolnościową, niż straszenie więzieniem, o tyle sprawcy pojmujący przestępczość jako równouprawniony z innymi sposób na osiąganie swoich celów mogą zyskać na tym, że będą wobec nich stosowane kary wolnościowe. Ich zysk jest równocześnie stratą dla społeczeństwa.
(...)Problem oczywiście w tym, że nie sposób sensownie uzasadnić prognozy (co dotyczy zwłaszcza drobnych przestępstw, a nie na przykład zabójstw popełnionych z motywów ściśle związanych z charakterem osobowości sprawcy), że sprawca dotychczas niekarany może popełnić następne przestępstwo, wobec czego w stosunku do każdego sprawcy pierwszy raz odpowiadającego karnie trzeba by stosować domniemanie o incydentalności sprawstwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?