Łatwiej o legalizację samowoli budowlanej

Czego dotyczą proponowane zmiany w zakresie budownictwa?

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane, który po przeyjęciu przez Sejm trafil teraz pod obrady Senatu, dotyczy realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Nowelizacja umożliwia ubieganie się o legalizację samowoli budowlanej w przypadku braku planu miejscowego, po przedstawieniu ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy bez względu na termin jej uzyskania.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jakie zmiany przewidziano w Prawie budowlanym?

Przewidziano zmiany w art. 48 Prawa budowlanego. Właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego nakazuje w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Wedle zaś znowelizowanych przepisów, jeżeli taka budowa:

  1. będzie zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności:

    • ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo 

    • ustaleniami ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dotychczas w przepisie tym była mowa o: ustaleniach ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), 

  2. nie będzie naruszać przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem 

- właściwy organ wstrzyma postanowieniem prowadzenie robót budowlanych. 

W postanowieniu o wstrzymaniu robót ustali wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń budowy oraz nałoży obowiązek przedstawienia, w wyznaczonym terminie: 

  1. zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i  zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzen­nego (obecnie przepis ten wymaga: zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego); 

  2. dokumentów, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 oraz ust. 3; do projektu architektoniczno-budowlanego nie stosuje się przepisu art. 20 ust. 3 pkt 2. 

W przypadku zaś niespełnienia w wyznaczonym terminie ww. obowiązków wydana zostanie decyzja o rozbiórce. Przedłożenie natomiast w wyznaczonym terminie podanych wyżej dokumentów, traktuje się jak wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i pozwolenie na wznowienie robót budowlanych, jeżeli budowa nie została zakończona.

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane (sejmowy druk nr 959)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Alicja N. 2014-06-04 11:46:23

    Jestem za legalizacją o ile nie zostały naruszone prawa współwłasności.Jeżeli ktoś działa bez zgody współwłaścicielskiej i na niekorzyść drugiego bądż pozostałych współwłaścicieli to zdecydowanie jestem na nie!!!!!!!!!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika