Lepsza pozycja pokrzywdzonego w sprawach cywilnych

6 lipca 2008 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeks postępowania cywilnego, która ma m.in. poprawić pozycję pokrzywdzonych w procesach cywilnych. Pisaliśmy o niej już na etapie projektu:

Które organizacje społeczne będą mogły wytaczać powództwa na rzecz obywateli?

Wedle znowelizowanych przepisów, w sprawach o roszczenia alimentacyjne oraz w sprawach o ochronę konsumentów organizacje społeczne mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli.

Organizacje społeczne, do których zadań statutowych należy ochrona środowiska albo ochrona praw własności przemysłowej, mogą w sprawach z tego zakresu wstąpić, za zgodą powoda, do postępowania w każdym jego stadium.

Ponadto organizacje społeczne, do których zadań statutowych należy pomoc ofiarom przestępstw, będą mogły w sprawach o roszczenia z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, który stanowi przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego w postępowaniu karnym, wytaczać za zgodą obywateli powództwa na ich rzecz oraz, za zgodą powoda, wstępować do postępowania w każdym jego stadium.

Kiedy będzie można wznowić postępowanie cywilne?

Niedopuszczalne jest dalsze wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem wydanym na skutek skargi o wznowienie. Nie będzie to jednak teraz dotyczyło sytuacji, gdy skarga o wznowienie postępowania została oparta na podstawie wznowienia określonej w art. 4011 K.p.c., tj. w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.

Jak będzie można zabezpieczać roszczenia pokrzywdzonych z tytułu kosztów leczenia?

Do zabezpieczenia roszczeń o: rentę, sumę potrzebną na koszty leczenia, z tytułu odpowiedzialności za uszkodzenie ciała lub utratę życia żywiciela albo rozstrój zdrowia oraz o zmianę uprawnień objętych treścią dożywocia na dożywotnią rentę - będzie należało stosować następujące zasady. Zabezpieczenie będzie mogło polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia będzie jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. W wypadkach tych sąd z urzędu doręczy stronom odpis postanowienia o zabezpieczeniu. Chodzi tu więc o tzw. zabezpieczenie nowacyjne.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 9 maja 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 2008 r., Nr 96, poz. 609, ze zm.);

  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., Nr 43, poz. 296, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika