Lewe zwolnienia lekarskie rujnują przedsiębiorców

Dlatego chcą oni zmienić prawo tak, żeby pracodawca płacił tylko za pierwsze 14 dni zwolnienia, a nie za 33 dni, jak obecnie.

Taką zmianę zaproponowali Pracodawcy RP, którzy rozpoczęli pracę nad nowelizacją prawa pracy mającą ograniczyć rosnące koszty zwolnień lekarskich – donosi Gazeta Prawna.

Każda absencja to podwójny koszt dla firmy – mówi dla dziennika Adam Ambrozik, ekspert Pracodawców RP. – Nie dość, że pracodawca musi zapłacić wynagrodzenie pracownikowi, który choruje, to jeszcze musi znaleźć zastępcę i jemu też zapłacić.

Pomysł Pracodawców RP kosztowałoby budżet około 2,5 mld zł rocznie.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Koma 2012-11-04 22:02:18

    Dlaczego w ogóle pracodawca płaci pracownikowi za zwolnienie lekarskie, przecież odprowadza za pracownika do ZUS składkę na ubezpieczenie chorobowe. A zatem jeśli pracownik pracuje to pensję powinien wypłacać pracodawca, a jeżeli pracownik choruje to zasiłek chorobowy powinien wypłacać mu ZUS z funduszu chorobowego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika