Liczy się data stempla pocztowego

Wojewódzki Sąd Administracyjny I instancji wezwał wnoszącego skargę A.P. do uiszczenia wpisu w terminie 7 dni od otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 11 września 2009 roku, zatem termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął w dniu 18 września 2009 roku. Wg ustaleń Sądu skarżący tymczasem dokonał wpłaty w dniu 22 września 2009 roku, dlatego też Sąd skargę odrzucił. A.P. wniósł skargę kasacyjną, w której wskazał, iż uiścił wpis od skargi na rachunek WSA w dniu 14 września 2009 roku, a na potwierdzenie tego faktu przedstawił poświadczoną za zgodność z oryginałem kserokopię dowodu wpłaty z datą stempla pocztowego z dnia 14 września 2009 roku. NSA postanowienie WSA uchylił, gdyż stwierdził, że

Porady prawne

W przypadku uiszczenia opłaty sądowej za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej, dla dokonania oceny czy nastąpiło zachowanie terminu, znaczenie będzie miała data odnotowana na dowodzie potwierdzenia wpłaty (data stempla pocztowego).

Przepisy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przewidują (zob. art. 219 § 2 p.p.s.a.) dwa sposoby uiszczania opłaty sądowej: gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego lub na rachunek bankowy właściwego sądu. Nie określają jednak, czy ma nastąpić to poprzez uiszczenie osobiste opłaty, czy też za pośrednictwem banku lub polskiej placówki pocztowej. W niniejszej sprawie skarżący dokonał wpłaty w placówce Urzędu Pocztowego, wskazując w tytule przekazu prawidłowo sygnaturę akt sprawy. Wpłacona gotówką kwota została następnie przez Pocztę Polską przekazana na rachunek bankowy WSA, jednak kwota wpłynęła na rachunek Sądu już po upływie wyznaczonego terminu, tj. 18 września 2009 roku.

Zarówno Sąd Najwyższy, jak i NSA przyjmują, że jeżeli opłata sądowa została uiszczona przez dokonanie wpłaty w jednostce organizacyjnej Poczty Polskiej, to decydujące znaczenie dla oceny zachowania siedmiodniowego terminu będzie miała data odnotowana na dowodzie potwierdzenie wpłaty (data stempla pocztowego). Dowód potwierdzenia nadania wpłaty ma moc dokumentu urzędowego. Odmienny pogląd stanowiłby nieuzasadnione ograniczenie prawa do sądu, a w konsekwencji mogłaby stanowić o naruszeniu art. 6 Konwencji o ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Dlatego NSA stwierdził, że w przypadku uiszczenia opłaty sądowej za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej, dla dokonania oceny czy nastąpiło zachowanie terminu, znaczenie będzie miała data odnotowana na dowodzie potwierdzenia wpłaty (data stempla pocztowego).

Postanowienie NSA z dnia 7 stycznia 2010 roku, sygn. akt II OSK 1957/09


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika