Likwidacja i ograniczenie zasiłków

Mając na względzie problem "łatania dziury budżetowej" do parlamentu wpłyną pakiet projektów ustaw ograniczających i likwidujących szereg zasiłków.

Likwidacji od 15 stycznia 2002 ulec ma zasiłek porodowy. Zastąpiony on zostanie przez macierzyński zasiłek jednorazowy z pomocy społecznej. Ograniczeniu podlegać będą natomiast następujące zasiłki: chorobowy, opiekuńczy, rodzinny, wychowawczy, pielęgnacyjny, a także świadczenie z funduszu alimentacyjnego.

Porady prawne

Zasiłek opiekuńczy, zgodnie z projektem, ma nie przysługiwać przez pierwsze (w danym roku kalendarzowym), 2 dni zwolnienia od wykonywanej pracy z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.

Obniżeniu uległ także miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w zakładzie opieki zdrowotnej. Wynosić on ma mianowicie 70% podstawy wymiaru zasiłku.

W okresie od 1 czerwca 2002 r. do 31 maja 2003 r. zaproponowano by prawo do zasiłku wychowawczego i rodzinnego przysługiwało osobom, których miesięczny dochód na osobę w roku 2001 nie przekroczył 548 zł. Osoby samotnie wychowujące dzieci otrzymają zaś zasiłek rodzinny jeśli dochód ten nie przekroczy 612 zł. Ta ostatnia kwota jest również kwotą uprawniającą do otrzymywania świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Zasiłek pielęgnacyjny dla osób, które ukończyły 75 lat nie będzie przysługiwał jeżeli osoba uprawniona osiąga przychody z tytułu działalności podlegającej ubezpieczeniu społecznemu.

Wszystkie te zmiany rząd proponuje wprowadzić od 1 stycznia 2002 r.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika