16.12.2003

Zespół
e-prawnik.pl

Lista wierzytelności

Sporządzenie listy wierzytelności następuje w trzech etapach. Pierwszym z nich jest zgłoszenie wierzytelności, które mają być umieszczone na liście sędziemu-komisarzowi, który doręcza listę syndykowi, a ten wzywa upadłego, by się oświadczył co do zgłoszonej wierzytelności. Następnie syndyk sporządza projekt listy wierzytelności. Ostatni etap polega na możliwości zgłaszania sprzeciwów przeciwko liście wierzytelności.

Jak dokonać zgłoszenia wierzytelności?

Każdy wierzyciel upadłego, który chce uczestniczyć w czynnościach postępowania upadłościowego, do udziału w których niezbędne jest ustalenie wierzytelności, powinien oznaczonym w terminie zgłosić sędziemu-komisarzowi swoją wierzytelność – chodzi tutaj zarówno o wierzytelności osobiste, jak i rzeczowe. Wierzytelność podlega zgłoszeniu, gdy jest wierzytelnością majątkową, ponadto, gdy podlega zaspokojeniu z masy upadłości i istnieje w chwili ogłoszenia tej upadłości. Zgłoszenie wierzytelności powinno być dokonane na piśmie. Do pisma zgłaszający winien dołączyć w oryginale lub w uwierzytelnionym odpisie dokumenty usprawiedliwiające zgłoszenie.

W zgłoszeniu wierzytelności należy ponadto wymienić:

  • imię, nazwisko i firmę wierzyciela, jego miejsce zamieszkania lub siedzibę,
  • wierzytelność wraz z należnościami ubocznymi (czyli np. z odsetkami lub kosztami postępowania egzekucyjnego), a jeżeli wierzytelność jest niepieniężna lub wyrażona w pieniądzu zagranicznym należy podać jej wartość w walucie polskiej ,
  • dowody wierzytelności (przede wszystkim dokumenty, które uzasadniają istnienie i wysokość wierzytelności), a wierzyciel musi wskazać jakiekolwiek dowody – jeżeli nie wskaże żadnego, to uważa się to za brak formalny pisma,
  • kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona (według kategorii oznaczających kolejność zaspokojenia z listy wierzytelności. Kategoria powinna być uzasadniona dowodami (przede wszystkim z dokumentu), tak jak sama wierzytelność,
  • zabezpieczenie, przywiązane do wierzytelności (chodzi tylko o zabezpieczenia rzeczowe, przywiązane do majątku upadłego – na przykład hipoteka, zastaw)
  • oświadczenie, w jakiej sumie wierzytelność nie będzie zaspokojona z zabezpieczenia (suma ta jest określana w przybliżeniu),
  • oświadczenie, czy wierzyciel zrzeka się zabezpieczenia w całości lub w części (zrzeczenia takiego dokonuje się, jeżeli wierzyciel chce uczestniczyć w zgromadzeniu wierzycieli z kwotą wyższą niż różnica pomiędzy wysokością wierzytelności a wartością przedmiotu zabezpieczenia – jest to fakultatywne) – jeżeli oświadczenie tej treści nie zostanie złożone, uważa się, że wierzyciel pragnie zachować zabezpieczenie w całości,
  • stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe lub administracyjne

Projekt listy wierzytelności.

Projekt listy wierzytelności jest sporządzany przez syndyka. Projekt ten jest sporządzany po upływie terminu do zgłaszania wierzytelności. Sędzia-komisarz przekazuje syndykowi odpisy pism wierzycieli, którzy zgłosili wierzytelności. Przed sporządzeniem projektu syndyk wezwie upadłego, aby w oznaczonym terminie złożył oświadczenie co do zgłoszonych wierzytelności, a zwłaszcza, żeby określił czy je uznaje, czy nie. Oświadczenie upadłego jest niezwykle istotne. Jeżeli upadły uznał zgłoszone wierzytelności, to nie będzie miał możliwości, by w razie uprawomocnienia się postępowania o ukończeniu lub umorzeniu postępowania żądać w drodze powództwa żądać uchylenia mocy obowiązującej tytułu egzekucyjnego. Uznanie wierzytelności wyklucza bowiem możliwość złożenia powództwa o uchylenie.

Syndyk sporządza projekt listy wierzytelności według sposobu określonego w przepisach prawa upadłościowego. W projekcie listy syndyk zaznaczy w osobnych rubrykach:

  • czy wierzytelność może być uznana, w jakiej sumie i kategorii;
  • czy wierzytelność ma zabezpieczenie;
  • czy zależna jest od warunku;
  • czy wierzycielowi służy prawo potrącenia;
  • w jakim stanie znajduje się postępowanie sądowe lub administracyjne co do zgłoszonej wierzytelności, jej zabezpieczenie lub prawa potrącenia.
  • w osobnej rubryce syndyk poda również uzasadnienie, jeżeli zaprzecza w całości lub w części oświadczeniom zgłaszającego. W osobnej rubryce syndyk przytoczy oświadczenie upadłego i podane przez niego uzasadnienie.

Sporządzanie listy wierzytelności rządzi się swoimi prawami.

  1. Wierzytelność niepieniężna będzie wciągnięta na listę w sumie wartości z dnia ogłoszenia upadłości. Dzieje się tak, ponieważ zobowiązania majątkowe niepieniężne upadłego zamieniają się z dniem ogłoszenia upadłości na pieniężne (z dniem ogłoszenia upadłości stają się one płatne). Także, jeżeli wierzytelność opiewała na walutę zagraniczną na listę wierzytelności zostanie wciągnięta w walucie polskiej. Wierzytelność opiewająca na walutę obcą jest przeliczana na walutę polską według kursu giełdy warszawskiej w dniu ogłoszenia upadłości, a gdy takiego kursu nie było według średniego kursu walut obcych w złotych polskich, ustalonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, a gdy takiego kursu nie było - według ceny rynkowej z tej daty,
  2. Jeżeli wierzytelność była określona alternatywnie – czyli dłużnik był uprawniony do świadczenia w naturze, bądź w pieniężnej równowartości, na listę wierzytelności syndyk powinien wciągnąć wierzytelność pieniężną,
  3. Jeżeli w dniu ogłoszenia upadłości płatność wierzytelności nie oprocentowanej (gdy nie należą się żadne odsetki) jeszcze nie nastąpiła, na listę wciągnięta będzie suma zmniejszona o odsetki ustawowe, nie wyższe niż sześć procent, za czas od dnia ogłoszenia upadłości do dnia płatności, i nie więcej niż za dwa lata.
    Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

  Kiedy sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? Postępowanie związane z ogłoszeniem upadłości jest to pierwsze stadium postępowania upadłościowego. Sąd winien rozpatrzyć wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego w ciągu 2 miesięcy od jego złożenia. (...)

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

Stan faktyczny Problem dotyczy TBS Sp. z o.o. która aktualnie znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu w trybie przepisów ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze. Etap postępowania - rozpoznanie sprzeciwów w związku ze sporządzona listą wierzytelności. Najprawdopodobniej (...)

Czynności sądu i sędziego komisarza - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Czynności sądu i sędziego komisarza - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Postanowienie o ogłoszeniu upadłości kończy etap postępowania, który nazywa się postępowaniem w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Po tym postanowieniu, które odnosi znaczące skutki w sferze uprawnień, zobowiązań i stosunków majątkowych upadłego, następuje (...)

Wykaz podatników VAT

Wykaz podatników VAT

20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz się, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaśnienia (...)

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2015 r. poz. 978), która wprowadziła wiele zmian do dotychczasowych regulacji. M.in. wprowadzone zostały nieznane do tej pory postępowania restrukturyzacyjne. Restrukturyzacje mają być (...)

Majątek wspólny małżonków

Majątek wspólny małżonków

Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład (...)

Projekt ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych

Projekt ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych

Czego dotyczy projekt ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych?Rządowy projekt ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych jest teraz w Sejmie. Proponowane przepisy mają regulować obrót informacją o zobowiązaniach konsumentów i przedsiębiorców a także utworzenia i działania biura (...)

Należyta staranność przy opracowywaniu listy wierzytelności - opinia prawna

Należyta staranność przy opracowywaniu listy wierzytelności - opinia prawna

Stan faktyczny Firma w której pełniłem funkcje członka zarządu zaciągnęła kredyt inwestycyjny w banku na zakup nieruchomości i maszyn. Oprócz hipoteki i zastawu na zakupione maszyny bank wymagał także weksli, poręczeń majątkowych od naszych żon, które otrzymał. Z powodu załamania (...)

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)

Zmiany w przepisach podatkowych po zniesieniu stanu epidemii

Zmiany w przepisach podatkowych po zniesieniu stanu epidemii

Wobec wejścia w życie w dniu 16 maja 2022 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. poz. 1027) oraz wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego na podstawie (...)

Na listę dłużników trafimy za 200 złotych

Na listę dłużników trafimy za 200 złotych

Wnioski o wpisanie na listę nierzetelnych dłużników będą mogły składać osoby fizyczne. Wystarczy 200 złotych długu, by znaleźć się na takiej liście. Projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych zakłada zwiększenie liczby podmiotów, które (...)

Nowe zasady członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych

Nowe zasady członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych

Po co zmiany? Zasadniczym celem ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze jest dostosowanie przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych do (...)

Rekomendacje dla banków

Rekomendacje dla banków

Przedstawiamy propozycje PKPP Lewiatan dla poprawy stabilności polskiego sektora bankowego w warunkach osłabienia gospodarczego na świecie. PKPP Lewiatan zgłosiła w październiku 2008 r. pakiet propozycji mających na celu poprawę stabilności sektora bankowego, zwiększenie jego płynności oraz (...)

Zmiany w podatkach od 1 stycznia 2020 r.

Zmiany w podatkach od 1 stycznia 2020 r.

Ułatwienia w zapłacie podatków do urzędu skarbowego na indywidualny rachunek podatkowy, pomoc w likwidacji opóźnień w płatnościach dla firm dzięki tzw. uldze za złe długi w PIT i CIT czy obowiązek zapłaty faktury o wartości powyżej 15 tys. zł na rachunek zamieszczony w Wykazie (...)

Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej

Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej

Od 1 lipca 2021 roku przedsiebiorcy mogą prowadzić działalność w nowej formie - prostej spółki akcyjnej. Kluczową cechą tej spółki jest niski kapitał akcyjny wymagany do jej założenia, wynoszący 1 zł. Przeczytaj, jak założyć prostą spółkę akcyjną i (...)

Należyta staranność w VAT

Należyta staranność w VAT

Na czym polega należyta staranność? Należyta staranność w VAT to wskazanie najważniejszych okoliczności, które będą brać pod uwagę urzędnicy skarbowi w ocenie działalności przedsiębiorców przy rozliczeniach VAT. Została przedstawiona w formie dokumentu pn. „Metodyka (...)

Zarządzenia tymczasowe i postanowienia sądu - stan prawny aktualny do dnia 30 wrzesnia 2003 r.

Zarządzenia tymczasowe i postanowienia sądu - stan prawny aktualny do dnia 30 wrzesnia 2003 r.

  W momencie, gdy złożony został wniosek o ogłoszenie upadłości i odpowiada warunkom, jakie nakłada na niego prawo upadłościowe, sąd jest zobowiązany do rozstrzygnięcia tego wniosku. Rozstrzygnięcia dokonuje się w postępowaniu, a sąd jest związany miesięcznym terminem instrukcyjnym (...)

Upadłość konsumencka w ustawie - Prawo upadłościowe i naprawcze

Upadłość konsumencka w ustawie - Prawo upadłościowe i naprawcze

Nowelizacja ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze wprowadzi w ustawie nowy tytuł V: Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami. Przepisy ustawy znajdą także zastosowanie do niewypłacalnych osób fizycznych czyli takich, które nie wykonują (...)

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka

Jakie nowe przepisy wprowadzają upadłość konsumencką?Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość (...)

Oddalenie wniosku o upadłość a odpowiedzialność członka zarządu - opinia prawna

Oddalenie wniosku o upadłość a odpowiedzialność członka zarządu - opinia prawna

Stan faktycznyW styczniu Zarząd firmy "X" sp. z o.o. złożył wniosek do sądu rejonowego o upadłość - mimo że nie zaprzestał dokonywania płacenia zobowiązań. Jednak zobowiązania przewyższały należności i wartość majątku firmy jak również kapitał zakładowy 550.000 (...)

Upadłość konsumencka w ustawie - Prawo upadłościowe i naprawcze

Upadłość konsumencka w ustawie - Prawo upadłościowe i naprawcze

Nowelizacja ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze wprowadzi w ustawie nowy tytuł V: Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami. Przepisy ustawy znajdą także zastosowanie do niewypłacalnych osób fizycznych czyli takich, które nie wykonują (...)

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka

Jakie nowe przepisy wprowadzają upadłość konsumencką?Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość (...)

Oddalenie wniosku o upadłość a odpowiedzialność członka zarządu - opinia prawna

Oddalenie wniosku o upadłość a odpowiedzialność członka zarządu - opinia prawna

Stan faktycznyW styczniu Zarząd firmy "X" sp. z o.o. złożył wniosek do sądu rejonowego o upadłość - mimo że nie zaprzestał dokonywania płacenia zobowiązań. Jednak zobowiązania przewyższały należności i wartość majątku firmy jak również kapitał zakładowy 550.000 (...)

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia (...)

Podstawy ogłoszenia upadłości

Podstawy ogłoszenia upadłości

Instytucję upadłości wprowadzono do systemu prawa, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli danego podmiotu, gdy pojawia się możliwość, że nie otrzymają zwrotu należnych im wierzytelności. Postępowanie upadłościowe dąży do szybkiego zaspokojenia wierzycieli i ochrania zwłaszcza niektóre (...)

Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli i innych osób

Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli i innych osób

  Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli Upadłość konsumenta zazwyczaj powoduje, iż wierzyciele nie odzyskają części swych należności. Jednak nowe postępowanie przyspieszy wierzycielom dochodzenie ich należności. Dotąd, zależnie od tytułu wierzytelności i jej zabezpieczenia, (...)

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

Weszła w życie nowelizacja prawa upadłościowego Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które (...)

Prawo upadłościowe nie spełniło pokładanych w nim nadziei

Prawo upadłościowe nie spełniło pokładanych w nim nadziei

Ogłoszenie upadłości przez niewypłacalną spółkę, to nic nowego. Ustawodawca w 2009 roku wprowadził do polskiego porządku prawnego nową, długo wyczekiwaną instytucję upadłości konsumenckiej. Niestety po czterech latach należy stwierdzić, że wprowadzona nowelizacja Prawa upadłościowego (...)

Nowy model upadłości zadłużonych osób prywatnych?

Nowy model upadłości zadłużonych osób prywatnych?

Przełom w wychodzeniu z niewypłacalności? Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą (...)

Bankructwo konsumenta

Bankructwo konsumenta

Długotrwała choroba, nieszczęśliwy wypadek czy niezawiniona utrata pracy - to przyczyny, które mogą stać się podstawą ogłoszenia upadłości przez konsumenta. W życie weszły właśnie nowe przepisy.  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od dawna postulował wprowadzenie instytucji (...)

Druga szansa dla dłużnika

Druga szansa dla dłużnika

  Doświadczenia z windykacją długu miało co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce, a dwóm procentom komornik zajął pensję - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK. Część dłużników będzie mogła wkrótce ogłosić upadłość. Celem badania przeprowadzonego (...)

Upadłość instytucji emitujących listy zastawne lub obligacje - stan prawny na dzień 30 września 2003 r.

Upadłość instytucji emitujących listy zastawne lub obligacje - stan prawny na dzień 30 września 2003 r.

  W związku z emisją listów zastawnych na niektórych podmiotach ciąży obowiązek poddania się pewnym odrębnym przepisom w prawie upadłościowym. Instytucje emitujące listy zastawne - upadłość banku hipotecznego Podmiotem, który w prawie polskim jest uprawniony do (...)

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

Stan faktyczny Problem dotyczy TBS Sp. z o.o. która aktualnie znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu w trybie przepisów ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze. Etap postępowania - rozpoznanie sprzeciwów w związku ze sporządzona listą wierzytelności. Najprawdopodobniej (...)

Spółka cywilna a upadłość

Spółka cywilna a upadłość

Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są jednak jej wspólnicy i oni mają zdolność upadłościową. Jak (...)

Dwa rodzaje upadłości dłużnika

Dwa rodzaje upadłości dłużnika

Prawo upadłościowe przewiduje dwie procedury przeprowadzenia upadłości dłużnika. Wybór procedury uzależniony jest od postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości. Sąd upadłościowy może bowiem postanowić o postawieniu dłużnika w stan upadłości obejmujący likwidację majątku (...)

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

  Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości (...)

Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego

Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego

 Odpowiedzialność materialna członków zarządu spółek prawa handlowegoCzłonkowie zarządów spółek prawa handlowego mają szeroki zakres kompetencji i daleko posuniętą niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za pełnienie obowiązków (...)

Gdy leasingodawca w czasie umowy leasingu ogłosi upadłość... – opinia prawna (Opinia oparta na starym prawie upadłościowym)

Gdy leasingodawca w czasie umowy leasingu ogłosi upadłość... – opinia prawna (Opinia oparta na starym prawie upadłościowym)

Stan faktyczny Zawarłem z firmą umowę leasingową na maszyny na okres 48 miesięcy, jak również podpisałem aneks do umowy gwarantujący po zakończeniu umowy (spłacie) wykup maszyn na zasadzie pierwokupu oraz weksel gwarancyjny. W dwa miesiące po rozpoczęciu spłat nastąpiła cesja wierzytelności (...)

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Skutkiem likwidacji bądź ogłoszenia upadłości spółdzielni jest utrata przez nią bytu prawnego. Krótko można powiedzieć, że spółdzielnia przestaje wówczas istnieć. Jest rzeczą oczywistą, że również członkostwo osób w niej zrzeszonych ustaje z (...)

Podanie do publicznej wiadomości informacji o długu nierzetelnego kontrahenta (RDN)

Podanie do publicznej wiadomości informacji o długu nierzetelnego kontrahenta (RDN)

Możliwość ujawnienia szerszemu gronu osób informacji o długu naszego kontrahenta jest narzędziem windykacji, które często znajduje swoje skuteczne zastosowanie. Dokonanie takiej czynności prowadzi do podważenia wiarygodności i rzetelności danej osoby, co może jej w przyszłości (...)

Kiedy dochodzi do zawieszenia postępowania cywilnego?

Kiedy dochodzi do zawieszenia postępowania cywilnego?

  Jakie są przyczyny zawieszenia postępowania cywilnego? Zawieszenie postępowania cywilnego spowodowane jest różnymi czynnikami. W niektórych przypadkach przyczyną zawieszenia będzie wina lub wola stron, w innych nadzwyczajne okoliczności, niezależne ani od stron ani od sądu, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wyciąg z listy wierzytelności tytułem egzekucyjnym

Wyciąg z listy wierzytelności tytułem egzekucyjnym

Sąd stwierdził ukończenie postępowania upadłościowego wobec spółki. Moja firma jest wierzycielem tej spółki - byliśmy na liście wierzytelności. Suma przeznaczona do podziału nie wystarczyła na zaspokojenie w całości wszystkich wierzytelności, zaspokojono jedynie dwie pierwsze. Moja (...)

Zbycie wierzytelności w postępowaniu układowym

Zbycie wierzytelności w postępowaniu układowym

Czy po rozpoczęciu postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu WIERZYCIEL może zbyć wierzytelność osobom trzecim (KILKU OSOBOM - PODZIAŁ WIERZYTELNOŚCI) tak, aby osoby te uzyskały lepsze warunki układu? Czy dłużnik, jeżeli złożył do sądu propozycję układową, może (...)

Wyciąg z listy wierzytelności

Wyciąg z listy wierzytelności

Do zakładu mojego dłużnika wszedł syndyk masy upadłościowej. Moja wierzytelność została uznana przez sędziego komisarza i przez syndyka, a dowodem jest fakt ogłoszenia listy wierzycieli w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Syndyk poinformował mnie, że po sprzedaży obiektu być może otrzymam (...)

Wyciąg z zatwierdzonej listy wierzytelności

Wyciąg z zatwierdzonej listy wierzytelności

Sąd ogłosił upadłość naszego dłużnika - osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Jednocześnie sąd odmówił umorzenia zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym. Chcemy zatem dochodzić swoich należności. W jaki sposób możemy uzyskać (...)

Tytuł wykonawczy wobec upadłego - układ

Tytuł wykonawczy wobec upadłego - układ

Upadły zawarł układ z wierzycielami obejmujący redukcję wierzytelności i rozłożenie jej na raty. Układ został prawomocnie zatwierdzony. W jaki sposób wierzyciel, którego wierzytelność została uznana, może otrzymać tytuł wykonawczy, co się na niego składa, kiedy najwcześniej można (...)

Postępowanie podatkowe a upadłość

Postępowanie podatkowe a upadłość

Spółka z o.o. jest w upadłości od maja 2005 r. W czasie trwania upadłości urząd skarbowy wszczął nowe postępowanie podatkowe za okres z lutego 2004 r. Jeśli spółka z o.o. jest już w upadłości, zakończona jest lista wierzytelności, to czy w tym czasie urząd skarbowy może wszcząć (...)

Ustalenie propozycji układowych upadłego

Ustalenie propozycji układowych upadłego

Sąd wszczął wobec mojego dłużnika postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu. Niedługo ma zostać zatwierdzona lista wierzytelności i przedstawiona propozycja układu. Kto opracowuje propozycję układu? Jaka jest podstawa prawna takiej propozycji i czy podlega ona negocjacjom (...)

Skutki zajęcia wierzytelności

Skutki zajęcia wierzytelności

Spółka akcyjna wobec której umorzono postępowanie upadłościowe ze względu na brak środków do jego przeprowadzenia osiąga niewielkie dochody z tytułu dzierżawy. Wierzytelności z tej umowy zostały zajęte przez komornika. W celu zwolnienia spod egzekucji w części odpowiadającej wynagrodzeniu (...)

Oświadczenie podpisane przez pełnomocnika

Oświadczenie podpisane przez pełnomocnika

Podpisany został akt notarialny założenia spółki z o. o. Udzielono aktem notarialnym pełnego pełnomocnictwa trzeciej osobie - księgowej do dokonania wszystkich czynności związanych ze zgłoszeniem spółki do KRS. Czy składane do KRS oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady (...)

Nie złożenie na czas wniosku o upadłość

Nie złożenie na czas wniosku o upadłość

Toczy się sprawa przed sądem karnym, którą wniosła prokuratura o to, że oskarżony nie złożył na czas wniosku o upadłość. W tym celu został powołany przez prokuraturę biegły sądowy, który wskazał, że w na koniec miesiąca X spółka powinna złożyć wniosek o upadłość. Jeżeli (...)

Wspólne postępowanie upadłościowe wspólników s.c.

Wspólne postępowanie upadłościowe wspólników s.c.

Wiem, że upadłość nie może zostać przeprowadzona dla spółki cywilnej, ale dla jej wspólników jako przedsiębiorców. Wiadomym jest też, że upadłość może zostać przeprowadzona jedynie przy spełnieniu pierwszego podstawowego warunku - posiadania środków na pokrycie kosztów postępowania (...)

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Dłużnik zlikwidował (wyrejestrował wpis z ewidencji) jednoosobową działalność gospodarczą dwa lata temu. Posiada wraz z byłą żoną i swoim rodzeństwem udziały w nieruchomości. Nieruchomości zostały zajęte przez komornika i prowadzona jest z nich egzekucja wierzytelności m.in. banku (...)

Czy prokurent powinien złożyć wniosek o upadłość?

Czy prokurent powinien złożyć wniosek o upadłość?

Spółkę z o.o. reprezentuje samodzielnie jedyny członek zarządu, obcokrajowiec, przebywający co do zasady za granicą. Spółkę może też reprezentować prokurent, wpisany do KRS (samodzielnie). Wiadomo, że prokurent MOŻE zgłosić upadłość, jeśli pojawiły się np. niezapłacone zobowiązania. (...)

Upadłość pracodawcy a odprawa

Upadłość pracodawcy a odprawa

Czy pracownikowi spółki z o.o., która ogłosiła upadłość, należy się odprawa 3-miesięczna? W przypadku zakładów pracy, które ogłosiły upadłość, ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy przewiduje szczególny (...)

Kiedy jest właściwy czas na złożenie wniosku o upadłość

Kiedy jest właściwy czas na złożenie wniosku o upadłość

Jak należy rozumieć sformułowanie \"złożenie wniosku o upadłość we właściwym czasie\" ? Jest to pojęcie nieostre, będące przedmiotem rozważań doktryny. W tezie wyroku SN z dnia 11 marca 2008r. (sygn. II CSK 545/2007, LexPolonica nr 2032039): Właściwy czas na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie (...)

Nie złożenie na czas wniosku o upadłość

Nie złożenie na czas wniosku o upadłość

Toczy się sprawa przed sądem karnym, którą wniosła prokuratura o to, że oskarżony nie złożył na czas wniosku o upadłość. W tym celu został powołany przez prokuraturę biegły sądowy, który wskazał, że w na koniec miesiąca X spółka powinna złożyć wniosek o upadłość. Jeżeli (...)

Wspólne postępowanie upadłościowe wspólników s.c.

Wspólne postępowanie upadłościowe wspólników s.c.

Wiem, że upadłość nie może zostać przeprowadzona dla spółki cywilnej, ale dla jej wspólników jako przedsiębiorców. Wiadomym jest też, że upadłość może zostać przeprowadzona jedynie przy spełnieniu pierwszego podstawowego warunku - posiadania środków na pokrycie kosztów postępowania (...)

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Dłużnik zlikwidował (wyrejestrował wpis z ewidencji) jednoosobową działalność gospodarczą dwa lata temu. Posiada wraz z byłą żoną i swoim rodzeństwem udziały w nieruchomości. Nieruchomości zostały zajęte przez komornika i prowadzona jest z nich egzekucja wierzytelności m.in. banku (...)

Czy prokurent powinien złożyć wniosek o upadłość?

Czy prokurent powinien złożyć wniosek o upadłość?

Spółkę z o.o. reprezentuje samodzielnie jedyny członek zarządu, obcokrajowiec, przebywający co do zasady za granicą. Spółkę może też reprezentować prokurent, wpisany do KRS (samodzielnie). Wiadomo, że prokurent MOŻE zgłosić upadłość, jeśli pojawiły się np. niezapłacone zobowiązania. (...)

Upadłość pracodawcy a odprawa

Upadłość pracodawcy a odprawa

Czy pracownikowi spółki z o.o., która ogłosiła upadłość, należy się odprawa 3-miesięczna? W przypadku zakładów pracy, które ogłosiły upadłość, ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy przewiduje szczególny (...)

Kiedy jest właściwy czas na złożenie wniosku o upadłość

Kiedy jest właściwy czas na złożenie wniosku o upadłość

Jak należy rozumieć sformułowanie \"złożenie wniosku o upadłość we właściwym czasie\" ? Jest to pojęcie nieostre, będące przedmiotem rozważań doktryny. W tezie wyroku SN z dnia 11 marca 2008r. (sygn. II CSK 545/2007, LexPolonica nr 2032039): Właściwy czas na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie (...)

Prowadzenie działalności przez syndyka

Prowadzenie działalności przez syndyka

Sąd orzekł upadłość przedsiębiorstwa obejmującą likwidację majątku. Syndyk uznał, że prowadzenie działalności jest zasadne, gdyż wiąże się z określonym zyskiem a tym samym powiększeniem masy upadłości. Czy syndyk może zwrócić się do sędziego komisarza o zezwolenie na czasowe (...)

Odszkodowanie od firmy w upadłości

Odszkodowanie od firmy w upadłości

Moje ewentualne roszczenia odszkodowawcze dotyczą firmy państwowej, obecnie znajdującej się w upadłości. Jeżeli do czasu zakończenia procesu sądowego firma zostanie zlikwidowana, to od kogo mogę oczekiwać zadośćuczynienia wyrokowi sądowemu? Ponieważ właścicielem firmy do końca w 100% (...)

Posiedzenie sądu w sprawie upadłości

Posiedzenie sądu w sprawie upadłości

Czy po złożeniu wniosku o upadłość przez zarząd spółki, sąd może ogłosić taką upadłość bez zawiadamiania strony o dacie posiedzenia sądu w tej sprawie? Zgodnie z art. 69 prawa upadłościowego sąd orzeka na posiedzeniu niejawnym chyba, że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej. (...)

Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości

Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości

Niebawem moja kancelaria złoży przeciwko spółce jawnej pozew o zapłatę (jestem powodem). Jeżeli dodatkowo ja lub kancelaria złożymy wniosek o ogłoszenie upadłości tej spółki, to czy ten dłużnik - spółka jawna będzie mogła w sprzeciwie od nakazu zapłaty podnieść jako skuteczny zarzut, (...)

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej po zamknięciu firmy.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej po zamknięciu firmy.

W 2008 roku otworzyłem firmę która dobrze prosperowała. Niestety zacząłem podupadać na zdrowiu. Coraz większe koszta leczenia zmusiły mnie, oraz moją rodzinę do zaciągania kredytów. Długi były tak długie że zostałem zmuszony do zamknięcia firmy. Moje pytanie tyczy się tego, czy mogę (...)

O odpowiedzialności karnej członka zarządu

O odpowiedzialności karnej członka zarządu

Postawiono zarzut, że będąc w roku 2000 członkiem zarządu spółki z o.o., nie została zgłoszona upadłość tej spółki. Zarzut dotyczy czynu z art. 301 Kodeksu Handlowego. 1. Jaki jest katalog kar za taki czyn? W jakich aktach prawnych jest on aktualnie określony. Czy w przypadku wyroku skazującego (...)

Odpowiedzialność członków zarządu sp. z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu sp. z o.o.

Zgodnie z art. 299 ksh członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają za jej zobowiązania, o ile nie złożyli wniosku o upadłość spółki w ciągu 2 tygodni od zaprzestania spłacania długów. Czy w przypadku, gdy sąd oddalił wniosek o upadłość, nie wspominając w orzeczeniu o fakcie zbyt (...)

Upadłość osób prywatnych - konsumencka

Upadłość osób prywatnych - konsumencka

Czy ustawa o upadłości osób prywatnych weszła już w życie? Gdzie i w jaki sposób można załatwić formalności związane z taką upadłością? W naszym systemie prawnym ciągle nie ma jeszcze możliwości ogłoszenia upadłości osoby fizycznej (chodzi tu o wprowadzenie tzw. upadłości konsumenckiej). (...)

Stosunek najmu a upadłość

Stosunek najmu a upadłość

Posiadam podpisaną umowę najmu na czas określony (10 lat) z przedsiębiorstwem, które złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy syndyk może wypowiedzieć mi tę umowę jeżeli sąd ogłosi po 1 października 2003r. upadłość przedsiębiorstwa. 1 października 2003 r. wchodzi w życie ustawa (...)

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Jakie są konsekwencje upadłości spółdzielni mieszkaniowej dla mieszkańców? Upadłość spółdzielni mieszkaniowej pociąga za sobą różne skutki, uzależnione od rodzaju praw, jakie przysługują członkom. W przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, upadłość (...)