Lokale komunalne - nowe zasady najmu

Łatwiejsze zasady najmu lokali dla najuboższych, większa możliwość rotacji lokatorów, krótsze okresy najmu – to podstawowe zasady zmian jakie szykuje rząd w związku z nowelizacją ustawy o  ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Rada Ministrów chce przede wszystkim uelastycznić zasady wynajmowania lokali komunalnych. Rząd dąży do wprowadzenia wprowadzić możliwości najmu lokali komunalnych na czas określony – od 1 roku do 5 lat. Zasady te mają być skierowane do tych osób, których bądź nie stać na samodzielne zapewnienie sobie mieszkania bądź dopiero zaczynających życie samodzielnie – np. byłych wychowanków domów dziecka. Nadal to gminy będą jednak uchwalać warunki, od których spełnienia zależeć będzie możliwość zawarcia umowy najmu lokalu komunalnego. Zasady te będą stosowane wyłącznie do umów zawieranych po wejściu w życie nowelizacji.

Porady prawne

Zmianie mają ulec zasady wstępowania w miejsce zmarłego najemcy jego rodziny. Małżonek, dzieci czy też osoby pozostające we wspólnym pożyciu z najemcą, jeśli mieszkały z nim stale aż do śmierci będą miały roszczenie o zawarcie z nimi umowy najmu lokalu przez gminę. Wprawdzie aktualnie obowiązuje przepis art. 691 k.c., zezwalający osobom najbliższym na wstąpienie w stosunek najmu w razie śmierci najemcy, jednakże nie ma on zastosowania do najmu lokali socjalnych, o czym orzekał także SN (III CZP 51/2010)

Nowelizacja  ustawy ma także ułatwić gminom ponoszenie kosztów utrzymania lokali. Czynsz ma bowiem pokrywać co najmniej koszty utrzymania nieruchomości. Przewiduje się jednak utrzymanie systemu obniżek i wprowadzenie dodatków mieszkaniowych dla uboższych, których nie będzie stać na płacenie czynszu w standardowej wysokości.

Gmina ma mieć także możliwość wypowiedzenia umowy najmu lokalu jeśli najemca posiada tytuł prawny do innego mieszkania w pobliskiej miejscowości – nie tylko w tej samej. Ponadto, rząd chce aby gminy mogły wypowiadać umowy najmu lokali tym najemcom, którzy zajmują zbyt duże lokale w stosunku do zamieszkujących je domowników i proponować im inne lokale.

Aktualnie projekt został przeanalizowany w ramach konsultacji społecznych.

(pg)

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika