Lokator może się nie zgodzić na podwyżkę

Chcąc podwyższyć czynsz właściciel nieruchomości musi uzasadnić decyzję na piśmie i przedstawić kalkulację – informuje Gazeta Prawna.

Jeżeli lokator nie otrzyma pisemnego uzasadnienia i kalkulacji, to wprowadzone podwyżki będą nieważne. Gdy właściciel dopełni wszystkich formalności przy wypowiadaniu czynszu, a uważamy, że podwyżka jest za wysoka, to możemy wystąpić do sądu.

W przypadku wniesienia przez lokatora pozwu o ustalenie, że podwyżka jest nieuzasadniona albo powinna zostać określona w innej wysokości, właściciel będzie musiał udowodnić, że miał prawo jej zażądać. Do uprawomocnienia się wyroku lokator płaci czynsz w dotychczasowej wysokości – tłumaczy Gazeta Prawna.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • biuroadmin 2012-05-10 14:45:15

    Wszystko to prawda, ale aby nie wprowadzać czytelników w błąd trzeba koniecznie dodać, że zgodnie z treścią Art. 8a, ustęp 4 ustawy z dnia 21 czerwca o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, dotyczy to tylko "Podwyżki w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu."


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika