Luka w prawie nie pozwala leczyć za pieniądze

Publiczne szpitale nie mają prawa zarabiać na odpłatnym leczeniu pacjentów – twierdzą NFZ i Ministerstwo Zdrowia.

Wszystko przez obowiązującą od 1 lipca nową ustawę o działalności leczniczej, która nie uregulowała tej kwestii – pisze dzisiejsza Rzeczpospolita.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że odpłatne leczenie chorych jest możliwe tylko wtedy, gdy szpital nie zakontraktował danej usługi z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że jeśli w umowie z NFZ szpital zobowiązał się np. do bezpłatnego wykonywania zabiegów ortopedycznych, to nie może już brać od pacjenta pieniędzy za operację kolana. Jest to zakazane nawet w sytuacji, gdy chory sam zaproponował, że za leczenie zapłaci, bo nie chce czekać w kolejce na zabieg – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Porady prawne

Dziś nie możemy komercyjnie przyjmować chorych, ale chcielibyśmy to robić, bo zainwestowaliśmy w dobry sprzęt, który mógłby być przeznaczony także do odpłatnego leczenia i jednocześnie spłaty naszych długów – mówi w rozmowie z gazetą Dorota Kwiecińska, wicedyrektor Szpitala Powiatowego z Nowego Miasta nad Pilicą.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika