Lunch w restauracji to koszt podatnika
Sprawę dotyczącą zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na lunch czy obiad z kontrahentem w restauracji rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczyła prawnika twierdzącego, że wydatki ponoszone w związku z zapraszaniem kontrahentów na spotkania w restauracjach, o ile spotkania takie służą załatwianiu spraw służbowych, stanowią koszt podatkowy - pisze Gazeta Prawna.
- Zaproszenie na obiad w restauracji nie jest działaniem o charakterze wystawności i okazałości, zmierzającym do zaimponowania kontrahentowi i budowania wizerunku spółki jako firmy zasobnej. To powszechna praktyka, a tego typu spotkania w restauracji nie są obecnie dla uczestnika zdarzeniem nadzwyczajnym - cytuje dziennik argumentacje podatnika.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak minister finansów. Spór dotyczy rozumienia art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT. Według resortu wydatki na kawę, lunch, obiad czy kolację w restauracji wiążą się z tworzeniem i utrwalaniem pozytywnego wizerunku firmy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stanął po stronie podatnika orzekając, że nie zawsze wydatki poniesione na usługi gastronomiczne mają charakter reprezentacyjny. Według sądu znaczenie ma cel spotkania. Inny charakter ma spotkanie w celach biznesowych, a inny w celu zachęcenia kontrahentów do nawiązania, podtrzymania lub rozszerzenia kontaktów handlowych.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną ministra i podtrzymał rozstrzygnięcie sądu I instancji - czytamy na łamach Gazety Prawnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?