Małżeństwo przez pełnomocnika? To możliwe

Jednak tylko w wyjątkowych okolicznościach, np. ciężkiej choroby. Aby udzielić pełnomocnictwa, trzeba uzyskać zezwolenie sądu.

Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują w związek małżeński.

Od powyższej zasady przepisy przewidują wyjątek – czytamy w dzisiejszej gazecie Prawnej. – W razie zaistnienia ważnych powodów dopuszczalne jest złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika – tłumaczy w rozmowie z dziennikiem radca prawny Maciej M. Bogucki. Kodeks rodzinny nie precyzuje pojęcia ważne powody.

Porady prawne

Sprawę wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów, podjętej 6 czerwca 1970 r. w sprawie III CZP 27/70. Z orzeczenia wynika, że są tylko takie okoliczności, które, w świetle zasad współżycia społecznego, mogą usprawiedliwić odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przyszłych małżonków przed kierownikiem USC. – W doktrynie wskazuje się, że takimi okolicznościami mogą być np. obłożna choroba lub udział w misji wojskowej. Każdy jednakże przypadek musi być oceniany indywidualnie – wyjaśnia Gazecie Prawnej radca prawny Maciej M. Bogucki.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika