Minimalne wynagrodzenie liczymy od teraz inaczej!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 5 sierpnia 2005 r. podpisał ustawę o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz o zmianie innych ustaw. Ustawa wprowadza nowy mechanizm ustalania minimalnego wynagrodzenia. Przewiduje on, że jeżeli wynagrodzenie to będzie niższe od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej zwiększa się je dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto. Dokonana zmiana ma korzystnie wpłynąć na wysokość minimalnego wynagrodzenia i zahamować nierówną i wciąż utrzymującą się tendencję zaniżania jego wysokości w stosunku do przeciętnej płacy.

Porady prawne

Tak więc 3 września 2005 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące sposobu określania minimalnego wynagrodzenia.

Co nowego wprowadza nowela ustawy o minimalnym wynagrodzeniu?

Przede wszystkim pojawia się od tej pory nowe pojęcie (nowe dla omawianej ustawy) „przeciętnego wynagrodzenia”. Tak więc według noweli przeciętne wynagrodzenie to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Czy zmienią się obowiązki Rady Ministrów względem Komisji Trójstronnej?

Właściwie tak, ponieważ ulegną rozszerzeniu o konieczność - w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku - przedstawienia Trójstronnej Komisji także wysokości przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje oraz wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto.

Jak ustalana jest od tej pory wysokość minimalnego wynagrodzenia?

Tak jak do tej pory wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen. Jeżeli w roku poprzednim prognozowany wskaźnik cen różni się od wskaźnika cen, przy ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym uwzględnia się wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym rok, na który jest ustalane minimalne wynagrodzenie, skorygowaną wskaźnikiem weryfikacyjnym, który otrzymuje się przez podzielenie wskaźnika cen w roku poprzednim przez prognozowany wskaźnik cen w roku poprzednim.

Nowością jest, iż jeżeli w roku, w którym odbywają się negocjacje, wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia, stopień wzrostu zwiększa się dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto.

Ile minimalnie musi zarobić pracownik?

Nie zmienia się zasada, zgodnie z którą wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jednak według nowych przepisów wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a przepis nie odnosi się już do drugiego roku pracy pracownika (do tej pory przepis stanowił także, iż do końca 2005 r. wynagrodzenie pracownika w okresie jego pierwszych dwóch lat pracy nie może być niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia - w pierwszym roku pracy i 90% wysokości minimalnego wynagrodzenia - w drugim roku pracy).

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. 2005 r., Nr 157, poz. 1314).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika