31.8.2020

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Ministerstwo Finansów pracuje nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach

Ministerstwo Finansów przygotowuje wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od IV kw. 2021 r. Ministerstwo Finansów unieważniło przetarg na videotolling.

Porady prawne

Szef KAS pobiera opłaty

1 lipca 2020 r. Szef KAS przejął zadanie poboru opłaty na dwóch odcinkach: Konin – Stryków na autostradzie A2 oraz Bielany Wrocławskie – Sośnica na autostradzie A4. Obecnie opłata za przejazd na tych odcinkach jest pobierana w sposób manualny, z wykorzystaniem tzw. „bramek” lub elektronicznie, przy użyciu dedykowanych urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej (DSRC).

Szef KAS został zobowiązany do wdrożenia i budowy nowego systemu do poboru opłat od pojazdów ciężkich, opartego o technologię pozycjonowania satelitarnego. Nowy system będzie w pełni zintegrowany z wdrożonymi już systemami Ministerstwa Finansów m.in. ANPRS czy SENT oraz będzie elementem e-Urzędu Skarbowego, umożliwiającego kompleksową integrację e-usług resortu finansów.

- „Biorąc pod uwagę potencjał nowego systemu dla pojazdów ciężkich, budowa osobnego systemu informatycznego, tylko dla dwóch odcinków autostrad, obsługujących jedynie część podróżnych, którzy zdecydują się korzystać z videotollingu jest niezasadna. Dlatego unieważniono, ogłoszony w styczniu 2020 r. przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, przetarg na automatyzację podnoszenia szlabanów dla pojazdów lekkich” – powiedział pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch. „Wdrożenie videotollingu ograniczyłoby, a nie rozwiązało problem tworzących się korków przed bramkami” – dodał.

Jak będzie można płacić za przejazd autostradą?

Krajowa Administracja Skarbowa, kierując się przede wszystkim korzyścią dla obywateli i efektywnym wykonywaniem swoich zadań, będzie dążyła w dłuższym horyzoncie czasu, do odejścia od manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą tzw. „bramek” i poboru wszystkich opłat drogowych w jednym systemie.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą:

  1. zakup biletu autostradowego,
  2. na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Bilet autostradowy będzie można kupić nie tylko poprzez nowoczesne kanały dystrybucji online, np. serwis internetowy, terminale samoobsługowe, aplikację mobilną (udostępniona przez resort finansów lub przez partnerów zewnętrznych). To również możliwość kupna na stacji paliw, czy w kiosku, co będzie wygodne dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych. Z punktu widzenia niektórych użytkowników dróg, zaletą będzie zakup biletu autostradowego, bez konieczności przekazywania danych geolokalizacyjnych i wykorzystywania urządzenia z nadajnikiem GPS.

Ze względu na wiążące Ministerstwo Finansów umowy z podwykonawcami na obsługę bramek, najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to 4 kwartał 2021 r. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej może zostać uruchomiona wcześniej. Obecnie trwają pracę nad szczegółami koncepcji.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Sejm pracuje nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach

Sejm pracuje nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy jest rozpatrywany przez Sejm. Ustawa wprowadzi nowy sposób poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem, będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r. ##baner## - "Kierując (...)

MF i KAS pracują nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach

MF i KAS pracują nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich. Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 r. Na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał (...)

Koniec systemu viaTOLL. Od 1 października tylko e-TOLL

Koniec systemu viaTOLL. Od 1 października tylko e-TOLL

Od 1 października jedynym systemem umożliwiającym wnoszenie opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych w Polsce będzie system e-TOLL. W e-TOLL zapłacisz zarówno za przejazd po drogach krajowych, jak i po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Dla firm transportowych to ostatni moment na zmianę systemu na e-TOLL. Kierowcy pojazdów lekkich do 30 listopada (...)

Od niezapłaconego mandatu do poczucia bezkarności

Od niezapłaconego mandatu do poczucia bezkarności

NIK sprawdziła, czy państwo potrafi skutecznie egzekwować mandaty i kary administracyjne. Wstępne wyniki kontroli są niepokojące. Wspólnie z audytorami pochylili się nad nimi eksperci z Ministerstwa Finansów, Urzędów Skarbowych oraz organizacji pozarządowych. W warszawskiej siedzibie NIK odbył się panel ekspertów poświęcony windykacji mandatów i kar administracyjnych. Kontrolerzy (...)

Kontroli nie ma, promienie harcują...

Kontroli nie ma, promienie harcują...

NIK opublikował wyniki najnowszej kontroli. Izba przyjrzała się temu, jak funkcjonuje w Polsce monitoring pól elektromagnetycznych, których źródłem są m.in. nadajniki telefonii komórkowej.  NIK o działaniach organów administracji publicznej w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym pochodzącym od urządzeń telefonii komórkowej  Wnioski (...)

Komunikat MSWiA w sprawie raportu NIK nt. kontroli realizacji projektów e-PUAP i STAP

Komunikat MSWiA w sprawie raportu NIK nt. kontroli realizacji projektów e-PUAP i STAP

W związku z publikacją „Epuap na niskim pułapie" zamieszczoną w dniu 27.04.2009 w dzienniku Puls Biznesu oraz komunikatem prasowym NIK wraz z załącznikiem „Informacja o wynikach kontroli realizacji projektów dotyczących elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (e-PUAP) i Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej (STAP)", informujemy że wszystkie (...)

Likwidacja niepodjętych depozytów

Likwidacja niepodjętych depozytów

Czego dotyczą projektowane przepisy? Sejm pracuje obecnie nad rządowym projektem ustawy o likwidacji niepodjętych depozytów i o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Projektowana wstawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Ma ona regulować zasady i tryb likwidacji niepodjętych depozytów znajdujących się w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych.  (...)

Dla kogo wstępnie wypełnione zeznanie PIT?

Dla kogo wstępnie wypełnione zeznanie PIT?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożony przez ministra finansów. ##baner## Dotyczy on zmiany zakresu usługi polegającej na udostępianiu przez organy podatkowe wstępnie wypełnionych (...)

Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych

Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych

Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. Konferencja potrwa do 14 grudnia 2018 r. Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Klimatycznym (...)

PKPP Lewiatan o roku rządów koalicji PO-PSL

PKPP Lewiatan o roku rządów koalicji PO-PSL

  W przeciwieństwie do poprzedniej koalicji rządowej, która zaledwie tolerowała przedsiębiorców, rząd Donalda Tuska już na starcie zadeklarował, że podejmie z tym środowiskiem współpracę. W rocznicę gabinetu PO-PSL realizację tych deklaracji oceniamy pozytywnie i jednocześnie wzywamy do bardziej energicznych i zdecydowanych reform gospodarczych. Poprzedni rząd (...)

Łatwiejsza naprawa finansów firm

Łatwiejsza naprawa finansów firm

Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców? Przedsiębiorstwo, które wpadło w tarapaty finansowe i chce odbudować równowagę finansową będzie mogło samodzielnie otworzyć postępowanie naprawcze, bez konieczności występowania do sądu - to podstawowe założenie projektu ustawy o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym, który - po przyjęciu przez Radę Ministrów (...)

Rząd pracuje nad konsolidacją sektora rolno-spożywczego

Rząd pracuje nad konsolidacją sektora rolno-spożywczego

– "W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, jakie znajdują się w nadzorze państwa" – powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Konsolidacja sektora Konsolidacja sektora odbywać się ma w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która już dziś jest obecna co najmniej na kilku (...)

Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna - informacja rządu w czasie 22. posiedzenia Sejmu

Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna - informacja rządu w czasie 22. posiedzenia Sejmu

- Rozpoczęty rok szkolny będzie okresem spokojnej pracy i przygotowań do stopniowego wprowadzania od roku 2009/10 ważnych i bardzo potrzebnych zmian - krok po kroku, rok po roku. - powiedziała Minister Hall przedstawiając informację rządu na temat oświaty w czasie 22. posiedzenia Sejmu 17 września 2008 r. Dokument zaprezentowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zawiera szczegółowe (...)

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

  Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej - których początek obowiązywania przesunięto na 31 marca 2009 r. (do tego czasu (...)

Wycofanie aportu ze spółki z o.o. i jej likwidacja - opinia prawna

Wycofanie aportu ze spółki z o.o. i jej likwidacja - opinia prawna

Stan faktyczny Jesteśmy wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka poza zarejestrowaniem w Rejestrze Handlowym, założeniem konta bankowego, wyrobieniem NIP i REGON oraz zmianą siedziby dokonaną w 2000 roku nie miała żadnej aktywności i nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej. Na spółce nie ciążą żadne zobowiązania i nie posiada żadnych należności. (...)

Ministerstwo szykuje poprawkę prawa podatkowego

Ministerstwo szykuje poprawkę prawa podatkowego

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidującym opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC). Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. Jego rozwiązania zakładają zwalczanie procederu (...)

Rząd pracuje nad zmianami stawek VAT

Rząd pracuje nad zmianami stawek VAT

Rząd planuje zniesienie preferencyjnej stawki podatku VAT na szereg artykułów. Niższa ma być podstawowa stawka tego podatku. Nadal jednak preferencyjnie opodatkowana miałaby pozostać żywność. Zmiany opodatkowania mogą oznaczać inne ceny artykułów. Różne propozycje stawek przygotowało już Ministerstwo Finansów, a wkrótce projekt rozwiązań miałby trafić pod obrady rządu. Prace (...)

Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na cele mieszkaniowe - opinia prawna

Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na cele mieszkaniowe - opinia prawna

Stan faktyczny Moi rodzice chcą podarować mojej siostrze (swojej córce) kwotę wystarczająca na zakup działki i budowę niewielkiego domu. Jakie obciążenia podatkowe są związane z darowizną pieniężną? Jaki podatek musiałaby ona zapłacić, gdyby rodzice kupili działkę i wybudowali dom a następnie przekazali go jej w drodze darowizny? Jakie ewentualne inne opłaty trzeba ponieść przy (...)

Opadtkowanie dywidend i podatek CIT. Nowe przepisy

Opadtkowanie dywidend i podatek CIT. Nowe przepisy

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Resort chce opodatkować wypłatę udziału. Główną zmianą ma być zakwalifikowanie spółki komandytowo-akcyjnej do procedury podatku od osób prawnych, czyli CIT. Pomniejsze zmiany w ustawie mają na celu uszczelnienie systemu mające ukrócenie działań umożliwiających płacenie mniejszych (...)

Komunikat MF w sprawie VAT

Komunikat MF w sprawie VAT

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad zmianą wysokości stawki VAT, a pojawiające się dzisiaj szacunki wpływów do budżetu w wyniku podniesienia stawki są nieprawdziwe. Ministerstwo Finansów, zgodnie z harmonogramem prac nad nowelizacją ustawy budżetowej na 2009 r., zbiera w tej chwili najbardziej aktualne dane makroekonomiczne i budżetowe, na podstawie których zostanie dokonana diagnoza (...)

Przymusowa Restrukturyzacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku

Przymusowa Restrukturyzacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku

W dniu 15 stycznia 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny, działając na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji podjął decyzję o wszczęciu przez BFG przymusowej restrukturyzacji wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku. Do pobrania: Informacja BFG (...)

Niektórzy stracą status urzędników państwowych

Niektórzy stracą status urzędników państwowych

Pracowników, którzy stracą status urzędników państwowych, łatwiej będzie zwolnić. Już wkrótce może to spotkać ponad 46 tys. pracowników i urzędników zatrudnionych w sądach i prokuraturach wszystkich szczebli - czytamy na łamach Rzeczpospolitej. Nad zmianami pracuje już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Mało który z pracowników (...)

Nowe prawo przed sezonem urolopowym?

Nowe prawo przed sezonem urolopowym?

Ubiegłoroczne bankructwa touroperatorów pokazały, że nie zawsze wystarcza pieniędzy z gwarancji bankowych na sprowadzenie poszkodowanych klientów do kraju, nie mówiąc o wypłacie odszkodowań. Dlatego też trwają prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, które mają poprawić sytuację klientów upadłych biur podróży. Chodzi o to, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno turystom, jak (...)

RPO do Ministra Finansów w sprawie podatkowego przepisu-pułapki

RPO do Ministra Finansów w sprawie podatkowego przepisu-pułapki

Obywatel, faktura i fiskus Uzasadniłeś wydatki firmy fakturą, a tymczasem jej wystawca nie płaci podatków? Wykazałeś w zeznaniu podatkowym odliczenie na podstawie faktury, którą wystawił przedsiębiorca-widmo w łańcuszku fikcyjnych transakcji (Ty jednak rzeczywiście nabyłeś przedmiot, który odliczasz)? Możesz dostać karę z urzędu skarbowego (...)

Kolejne działania przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Kolejne działania przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Ministerstwo Finansów (MF) pracuje nad systemem, który umożliwi przechowywanie informacji o produktach służących gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych i zapewni dostęp do niego m.in. organom ścigania. Prace mają związek z koniecznością wdrożenia unijnych dyrektyw w tym zakresie. Zgodnie z założeniami prawa UE, dostęp właściwych (...)

Rząd pracuje nad drugą turą deregulacji

Rząd pracuje nad drugą turą deregulacji

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. To drugi etap deregulacji. Ta faza uwalniania niektórych zawodów od ograniczeń związanych z dostępem do nich ma objąć grupy zawodowe do deregulacji, głównie z branż będących obecnie pod kontrolą resortów finansów oraz transportu i budownictwa. Chodzi w sumie o ok. 100 kolejnych (...)

Podatek liniowy już od 2009r.?

Podatek liniowy już od 2009r.?

Ministerstwo Finansów pracuje nad projekcją budżetu zadaniowego w perspektywie czteroletniej z kotwicą w postaci 2-4-proc. wzrostu wydatków w ujęciu rocznym - zamiast stosowanej przez poprzedni rząd kotwicy w postaci 30-miliardowego deficytu budżetu centralnego, poinformował w środę szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej (PO) Zbigniew Chlebowski.  (...)Dodał, (...)

Czy będzie podwyżka akcyzy na paliwo?

Czy będzie podwyżka akcyzy na paliwo?

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w środę w radiowych "Sygnałach Dnia", że rząd nie przewiduje na 2006 r. podwyżek akcyzy na paliwa. (...) Dodał, że rząd został poproszony przez Komisję Europejską o informację w sprawie obniżenia przez Polskę akcyzy na paliwa. "Ministerstwo Finansów już nad tym pracuje" - poinformował szef rządu. Puls Biznesu 28.12.2005 r. akcyza, paliwa, (...)

Zmiany dla pracodawców na 2019 r.

Zmiany dla pracodawców na 2019 r.

Od  początku 2019 r. informacje o dochodach zatrudnionych przez pracodawcę osób fizycznych za 2018 r. wysyła on do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R do urzędu skarbowego przekazuje do 31 stycznia 2019 r. Na przesłanie informacji pracownikowi ma czas do końca lutego. Jak złożyć, podpisać i (...)

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r.

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r.

Informacja dla pracodawcy - płatnika o zmianach w PIT od 1 stycznia 2020 r. Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś osoby fizyczne lub wypłacałeś im np. wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych, po zakończeniu roku sporządzasz imienne informacje o wysokości dochodów tych osób (PIT-11, PIT-R) i zbiorcze deklaracje o pobranym podatku (PIT-4R, (...)

PIT 11 – krótki przewodnik po corocznym obowiązku pracodawcy

PIT 11 – krótki przewodnik po corocznym obowiązku pracodawcy

PIT-11 jest dla wielu podatników podstawowym dokumentem do wypełniania indywidualnych deklaracji podatkowych takich jak PIT-36 czy PIT-37. Z niego pobierają wszelkie informacje, w tym wyliczenia finansowe oraz dane o składkach ZUS itp. Pracownicy często zapominają, że PIT-11, tak samo jak każda inna deklaracja, jest wypełniana przez człowieka. Ufają mu bezgranicznie i nie weryfikując, (...)

Projekt ustawy likwidującej szlabany na państwowych autostradach

Projekt ustawy likwidującej szlabany na państwowych autostradach

W 2021 r. na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał jeden system poboru opłat e-Toll. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Wrocław – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r. Nowe rozwiązania znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych (...)

Od 1 grudnia koniec szlabanów na państwowych autostradach

Od 1 grudnia koniec szlabanów na państwowych autostradach

Zmieni się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica przez użytkowników samochodów osobowych i motocykli. System e-TOLL zastąpi funkcjonujący do 30 listopada br. Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem. Od (...)

Z e-TOLL za przejazd po drogach płatnych zapłacisz o 25% mniej

Z e-TOLL za przejazd po drogach płatnych zapłacisz o 25% mniej

Ministerstwo Finansów wprowadza pakiet kolejnych ułatwień dla przewoźników. Do końca okresu przejściowego, czyli do 30 września br., mogą oni korzystać ze zniżki – 25% stawki opłaty za przejazd autostradą i opłaty elektronicznej. Resort zachęca przewoźników do szybkiej rejestracji w e-TOLL i skorzystania z nowych udogodnień.  ##baner## Niższe opłaty (...)

Cyfryzacja w budownictwie postępuje...

Cyfryzacja w budownictwie postępuje...

Kolejny etap cyfryzacji w budownictwie - jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które czeka branża budowlana, inwestorzy oraz organy publicznej administracji budowlanej. Rada Ministrów przyjęła (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Premie pieniężne od kontrahenta a VAT

Premie pieniężne od kontrahenta a VAT

Czy nagroda pieniężna za intensyfikację sprzedaży, otrzymana od kontrahenta zagranicznego (tzw. bonus), podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Proszę o podanie podstawy prawnej, ponieważ (...)

Podatek od sprzedanego mieszkania

Podatek od sprzedanego mieszkania

Kilka lat temu sprzedałem mieszkanie, ale nie zapłaciłem 10% podatku od wartości sprzedaży. Często zmieniałem miejsce zamieszkania, powiadamiając o tym odpowiedni Urząd Skarbowy na terenie Krakowa, (...)

Samochód wspólnika w spółce cywilnej

Samochód wspólnika w spółce cywilnej

Spółka cywilna (wspólnikami są dwie siostry) wykorzystuje samochód ciężarowy do prowadzenia działalności gospodarczej. Samochód ciężarowy jest własnością jednego ze wspólników (udział (...)

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

Spółka (polski podmiot) organizuje wyjazdy szkoleniowe dla swoich klientow (polskie podmioty) poza terytorium Wspólnoty. W kosztach wyjazdu szkoleniowego partycypuje kilka podmiotów - zgodnie z podpisaną (...)

Odliczenie darowizny na radę rodziców

Odliczenie darowizny na radę rodziców

Jestem w tzw. trojce Rady Rodziców w szkole (szkola publiczna) mojej córki - mamy założone konto w banku (jako Rada Rodziców na podstawie protokołu z zebrania rodziców). Staramy się pozyskiwać (...)

Zakupy firmy transportowej za granicą

Zakupy firmy transportowej za granicą

Firma świadcząca usługi wewnątrzunijnego transportu zakupuje za granicą na faktury lub paragony: paliwo, oleje, części do samochodu, mapy itp. Faktury i paragony zawierają podatek od wartości (...)

Paragon jako dokument kosztu podatkowego

Paragon jako dokument kosztu podatkowego

Nasz prezes ciągle zamiast faktur za różne zakupy (prasa, materiały biurowe itp.) przynosi tylko paragony fiskalne. Jest na nich dokładna nazwa sprzedawcy, adres, NIP oraz przedmiot zakupu. Rozumiemy, (...)

Dokumentowanie zagranicznych wydatków

Dokumentowanie zagranicznych wydatków

Firma płatnik VAT-u, ewidencja uproszczona, tzn. książka przychodów i rozchodów. Właściciel firmy przedłożył dokumenty potwierdzające wydatki związane z zagraniczną podróżą służbową. (...)

Zakup używanego samochodu a zastaw skarbowy

Zakup używanego samochodu a zastaw skarbowy

Znajomy ma okazję kupić tanio samochód. Czytałem coś o zastawie skarbowym i nie wiem, czy tutaj pojazd nie jest obciążony takim zastawem. Czy kupujący ma obowiązek to sprawdzić? Jeśli tak, to (...)

Spadek (darowizna) pieniężna w walucie

Spadek (darowizna) pieniężna w walucie

Spadek (lub darowizna) wpływa na konto w walucie obcej. Ustawa o podatku od spadków i darowizn: art. 7 p. 1 Podstawę opodatkowania stanowi wartość ustalona wg cen rynkowych z dnia powstania obowiązku (...)

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Jestem właścicielem dwóch mieszkań. Zastanawiam się nad ich wynajmem. Istnieją dwa sposoby rozliczenia się z podatku od wynajmu: ryczałtowy (dwa progi podatkowe) oraz na zasadach ogólnych, doliczając (...)

Badanie lekarskie pracownika

Badanie lekarskie pracownika

Firma kieruje na badanie profilaktyczne pracownika. Koszt takich badań wynosi ok. 300 zł. Czy taki koszt stanowi koszt podatkowy dla firmy? Czy takie świadczenie stanowi przychód pracownika i podlega (...)

Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania

Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania

Osoba fizyczna od 1 października 2006 roku wynajmuje mieszkanie, będące jej własnością, za opłatą 800 zł. Jest to pierwsza umowa dotycząca tej nieruchomości. Proszę o podanie procedury dokonania (...)

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Firma kupiła na fakturę VAT alkohol na upominek dla kontrahenta. W innym przypadku zakupiony alkohol został zużyty przy spotkaniu z kontrahentem w siedzibie firmy. Czy takie zakupy można potraktować (...)

Koszty uzyskania przychodów przy wynajmie lokalu

Koszty uzyskania przychodów przy wynajmie lokalu

Chcę wynajmować mieszkanie jako osoba fizyczna dla firmy. Co mogę zaliczyć w koszty uzyskania przychodów, rozliczając się na zasadach ogólnych? Odsetki od kredytu, wyposażenie, remont budynku, (...)

Rozliczenie delegacji zagranicznej właściciela

Rozliczenie delegacji zagranicznej właściciela

Właściciel firmy ma zamiar w najbliższym czasie poszerzyć działalność gosp. (świadczy usługi budowlane) na kraje Wspólnoty Europejskiej. W styczniu i lutym jeździł do Danii w celu rozpoznania (...)

Koszty przeceny towarów

Koszty przeceny towarów

Prezes spółki z o.o. w której prowadzę księgowość podjął decyzję dokonania 50% przeceny w sklepach na towary i wyroby gotowe (meble) zalegające na stanie od kilku lat. Wartość przeceny była (...)

Odliczenie VAT - reprezentacja i reklama

Odliczenie VAT - reprezentacja i reklama

Według znowelizowanej ustawy o VAT przekazanie przez podatnika prezentów na cele związane z prowadzeniem jego przedsiębiorstwa, np. cele reprezentacji i reklamy, bez względu na ich wartość nabycia (...)

Opodatkowanie alimentów

Opodatkowanie alimentów

Kobieta ubiegała się o podwyższenie alimentów na siebie. Nie dostała podwyżki a po odwołaniu również jej nie uzyskała. Czy zgodne z prawem jest to że musi ona płacić podatek od alimentów (...)

Diety z tytułu podróży służbowej w firmie transportowej

Diety z tytułu podróży służbowej w firmie transportowej

Firma transportowa (prowadząca KPiR + VAT) zatrudnia kierowców na umowę o pracę na czas nieokreślony z miejscem pracy - adres stały firmy. Czy w świetle Kodeksu cywilnego i u.p.d.f. pracownikowi (...)

Syndyk jako podatnik podatku VAT

Syndyk jako podatnik podatku VAT

Czy Syndyk podlega ustawie VAT (art. 15 ust. 3 pkt.3 ustawy o podatku od towarów i usług)? Jeśli tak to komu syndyk wystawia fakturę VAT ( sądowi czy upadłemu)? Kiedy Syndyk ma bezwzględny obowiązek (...)

Opodatkowanie VAT-em premii pieniężnej

Opodatkowanie VAT-em premii pieniężnej

Otrzymaliśmy od kontrahenta zagranicznego - dostawcy surowców (Niemcy) notę kredytową , tj. 2% bonus od obrotu za rok ubiegły. Kwota netto równa się na niej kwocie brutto (jest zamieszczona wzmianka (...)

Opodatkowanie bezpłatnego użyczenia lokalu s.c.

Opodatkowanie bezpłatnego użyczenia lokalu s.c.

Jakie "konsekwencje" finansowe-podatkowe wiążą się z zastosowania umowy bezpłatnego użyczenia lokalu spółce cywilnej przez jednego z czterech wspólników, będącego właścicielem spółdzielczego (...)

Klasyfikacja gruntów w celach podatkowych

Klasyfikacja gruntów w celach podatkowych

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która niezależnie od dotychczasowej działalności zakupiła nieruchomości (budynki) na gruntach zakwalifikowanych w planie zagospodarowania przestrzennego (...)

Opieka nad darczyńcą a kwestie podatkowe

Opieka nad darczyńcą a kwestie podatkowe

Moja niania którą traktuje jak babcię zapisała mi w spadku swoje mieszkanie. Dowiedziałem się, że mogę uniknąć zapłaty podatku od tego spadku (od mieszkania), jeśli podpisze notarialnie zobowiązanie (...)

Wniesienie prawa do bezpłatnego używania lokalu

Wniesienie prawa do bezpłatnego używania lokalu

Chcę aneksem do umowy spółki cywilnej wnieść prawo do używania lokalu nieodpłatnie. Chodzi konkretnie o lokal biurowy, który będzie używany jako siedziba w/w spółki cywilnej. Mam jednak wątpliwości (...)

Darowizna na uczelnię wyższą a PIT

Darowizna na uczelnię wyższą a PIT

Czy podlega odliczeniu od opodatkowania dokonanie darowizny na rzecz niepublicznej uczelni wyższej? Co do zasady podstawę obliczenia podatku, stanowi dochód po odliczeniu kwot wskazanych w art. 26 (...)

Koszty modernizacji drogi

Koszty modernizacji drogi

Kupiłam działkę budowlaną powstałą w wyniku rozparcelowania dużej działki na 9 działek budowlanych oraz odrębną działkę na drogę dojazdową do wszystkich wydzielonych działek. Przy kupnie (...)

FORUM PRAWNE

Pies,a bramka i wojek...

Pies,a bramka i wojek... Otoz jestem niepelnosprawny od urodzenia,mam 15 lat i mieszkam w malej miejscowosci na podlasiu,niedaleko Bialegostoku.Na świeta rodzice kupili mi suke rasy Golden Retriever i (...)

Bramka VoIP w sieci lokalnej

Bramka VoIP w sieci lokalnej Dzień dobry. Czy umieszczenie przez firmę telekomunikacyjną bramki VOIP w sieci lokalnej, gdzie są udostępniane dane osobowe (szkoła, urząd miasta) jest legalne z punktu (...)

VIATOLL kary za brak opłat

VIATOLL kary za brak opłat Mam nastepujacy problem do rozstrzygniecia. Ostatnio przejezdzalem samochodem z lawetą przez jak się później okazało płatny odcinek drogi ekspresowej, której nie istotne. (...)

OJCIEC PŁACI ALIMENTY,A MATKA JAKIE MA OBOWIĄZKI?

OJCIEC PŁACI ALIMENTY,A MATKA JAKIE MA OBOWIĄZKI? Kto ustala w jakiej kwocie ,czy w jakim stopniu to matka opiekujaca sie dzieckiem ma łożyć na nie?Czy mozna wystapić o określenie takiego minimum?Czy (...)

Praca w Niemczech, jakie zarobki??

Praca w Niemczech, jakie zarobki?? Witam, czy ktoś ostatnio pracował na umowę o pracę w Niemczech?? Jak kształtują się tam teraz zarobki?? Czy zmiany dotyczące płacy rzeczywiście weszły w życie?? (...)

Wspólna odp. Materialna......chcą mnie pozwać. Pomocy!!!

Wspólna odp. Materialna......chcą mnie pozwać. Pomocy!!! Witam wszystkich użytkowników !! Pracuję w sklepie odzieżowym (w czerwcu minie 3 lata). Na początku przyjęcia do pracy podpisałam wspólną (...)

przetrzymanie w pracy

przetrzymanie w pracy witam. pracuje w dużej fabryce - pracuję 8h dziennie. zaczynam pracę równo o 6:00 więc moja praca kończy się o 14:00. na wyjściu jest bramka na której skanuję się identyfikatorem. (...)

Zadośćuczynienie za pomówienie.

Zadośćuczynienie za pomówienie. Zostałem pomówiony o kradzież w hipermarkecie (spożycie na terenie sklepu napoju za 6 zł). Jedynym napojem, który wówczas spożyłem był sok podawany gratis do (...)

Ochrona sklepowa

Ochrona sklepowa Pare dni mialam przykry incydent z ochroniarzami sklepowymi. Jakie uprawnienie maja ochroniarze zatrudnieni w sklepie? Czy moga uzyc sily ? (Cala) Ochroniarze mają chronić dany obiekt (...)

Sprzedaż mieszkania włsnościowego odziedziczonego w spadku

Sprzedaż mieszkania włsnościowego odziedziczonego w spadku Witam. Odziedziczyłam w spadku mieszkanie własnosciowe po babci, w którym jestem zameldowana od urodzenia. Czy chcac sprzedac mieszkanie (...)

czy komornik może zająć zwrot podatku jeżeli rozliczam się z żoną?

czy komornik może zająć zwrot podatku jeżeli rozliczam się z żoną? czy komornik może zająć zwrot podatku jeżeli rozliczam się z żoną? Urzędy skarbowe nie będą przekazywać komornikom (...)

czy komornik moze zajac zwrot podatku ulgi prorodzinnej w 2012r.?

czy komornik moze zajac zwrot podatku ulgi prorodzinnej w 2012r.? czy komornik moze zajac zwrot podatku ulgi prorodzinnej w 2012r.? Urzędy skarbowe nie będą przekazywać komornikom sądowym nadpłat (...)

czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku osobie samotnie wychowującej dzieci?

czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku osobie samotnie wychowującej dzieci? czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku osobie samotnie wychowującej dzieci? Urzędy skarbowe nie będą przekazywać (...)

Uwaga na programy do przesyłania e-PIT - SPRAWDŹ TO !!!

Uwaga na programy do przesyłania e-PIT - SPRAWDŹ TO !!! Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że oprogramowanie do wysyłania e-PIT dostarczane przez komercyjne firmy może zawierać błędy. Najlepiej (...)

programy do przesyłania e-PIT

programy do przesyłania e-PIT Witam Podatnicy, którzy wysyłają zeznania roczne przez internet, powinni używać oprogramowania autoryzowanego przez resort finansów i udostępnionego za darmo na stronie (...)

Inwestycje w spółki z Hongkongu

Inwestycje w spółki z Hongkongu Witam. Jestem zainteresowany inwestowaniem w spółki z Hongkongu notowane na tamtejszej giełdzie. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy obywatel Polski może (...)

Będzie dodatkowa prowizja za wypłaty z bankomatu ?

Będzie dodatkowa prowizja za wypłaty z bankomatu ? Cześć, Ministerstwo Finansów chce, żebyśmy płacili za wypłatę gotówki z bankomatu nawet naszego własnego!!!!! MF przygotowało już projekt (...)

Wraca ulga internetowa!!

Wraca ulga internetowa!! Ano tak, wraca ulga internetowa tyle że nie dla wszystkich. Wszystko przez to iż senatorowie uchwalili, że ulga internetowa nie będzie całkowicie zlikwidowana. Poprawki, zostały (...)

Podatek antykryzysowy

Podatek antykryzysowy Ministerstwo Finansów nie wycofało się z projektu nałożenia na banki specjalnego podatku \"antykryzysowego\". Co więcej podatek ten ma się dodatkowo zwiększyć w stosunku (...)

Zmiany w uldze na dzieci 2012

Zmiany w uldze na dzieci 2012 W przyszłym tygodniu ministerstwo Finansów ma zamiar zająć się projektem ustaw które wprowadzą zmiany w ulgach. MF chce, żeby rodziny, które mają tylko jedno dziecko, (...)

Porady prawne