Ministerstwo Finansów przygotowuje wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od IV kw. 2021 r. Ministerstwo Finansów unieważniło przetarg na videotolling.

Szef KAS pobiera opłaty
1 lipca 2020 r. Szef KAS przejął zadanie poboru opłaty na dwóch odcinkach: Konin – Stryków na autostradzie A2 oraz Bielany Wrocławskie – Sośnica na autostradzie A4. Obecnie opłata za przejazd na tych odcinkach jest pobierana w sposób manualny, z wykorzystaniem tzw. „bramek” lub elektronicznie, przy użyciu dedykowanych urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej (DSRC).
Szef KAS został zobowiązany do wdrożenia i budowy nowego systemu do poboru opłat od pojazdów ciężkich, opartego o technologię pozycjonowania satelitarnego. Nowy system będzie w pełni zintegrowany z wdrożonymi już systemami Ministerstwa Finansów m.in. ANPRS czy SENT oraz będzie elementem e-Urzędu Skarbowego, umożliwiającego kompleksową integrację e-usług resortu finansów.
- „Biorąc pod uwagę potencjał nowego systemu dla pojazdów ciężkich, budowa osobnego systemu informatycznego, tylko dla dwóch odcinków autostrad, obsługujących jedynie część podróżnych, którzy zdecydują się korzystać z videotollingu jest niezasadna. Dlatego unieważniono, ogłoszony w styczniu 2020 r. przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, przetarg na automatyzację podnoszenia szlabanów dla pojazdów lekkich” – powiedział pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch. „Wdrożenie videotollingu ograniczyłoby, a nie rozwiązało problem tworzących się korków przed bramkami” – dodał.
Jak będzie można płacić za przejazd autostradą?
Krajowa Administracja Skarbowa, kierując się przede wszystkim korzyścią dla obywateli i efektywnym wykonywaniem swoich zadań, będzie dążyła w dłuższym horyzoncie czasu, do odejścia od manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą tzw. „bramek” i poboru wszystkich opłat drogowych w jednym systemie.
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą:
- zakup biletu autostradowego,
- na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji mobilnej.
Bilet autostradowy będzie można kupić nie tylko poprzez nowoczesne kanały dystrybucji online, np. serwis internetowy, terminale samoobsługowe, aplikację mobilną (udostępniona przez resort finansów lub przez partnerów zewnętrznych). To również możliwość kupna na stacji paliw, czy w kiosku, co będzie wygodne dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych. Z punktu widzenia niektórych użytkowników dróg, zaletą będzie zakup biletu autostradowego, bez konieczności przekazywania danych geolokalizacyjnych i wykorzystywania urządzenia z nadajnikiem GPS.
Ze względu na wiążące Ministerstwo Finansów umowy z podwykonawcami na obsługę bramek, najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to 4 kwartał 2021 r. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej może zostać uruchomiona wcześniej. Obecnie trwają pracę nad szczegółami koncepcji.

Potrzebujesz porady prawnej?
Sejm pracuje nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy jest rozpatrywany przez Sejm. Ustawa wprowadzi nowy sposób poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem, będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r. ##baner## - "Kierując (...)
MF i KAS pracują nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich. Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 r. Na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał (...)
Koniec systemu viaTOLL. Od 1 października tylko e-TOLL
Od 1 października jedynym systemem umożliwiającym wnoszenie opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych w Polsce będzie system e-TOLL. W e-TOLL zapłacisz zarówno za przejazd po drogach krajowych, jak i po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Dla firm transportowych to ostatni moment na zmianę systemu na e-TOLL. Kierowcy pojazdów lekkich do 30 listopada (...)
Od niezapłaconego mandatu do poczucia bezkarności
NIK sprawdziła, czy państwo potrafi skutecznie egzekwować mandaty i kary administracyjne. Wstępne wyniki kontroli są niepokojące. Wspólnie z audytorami pochylili się nad nimi eksperci z Ministerstwa Finansów, Urzędów Skarbowych oraz organizacji pozarządowych. W warszawskiej siedzibie NIK odbył się panel ekspertów poświęcony windykacji mandatów i kar administracyjnych. Kontrolerzy (...)
Kontroli nie ma, promienie harcują...
NIK opublikował wyniki najnowszej kontroli. Izba przyjrzała się temu, jak funkcjonuje w Polsce monitoring pól elektromagnetycznych, których źródłem są m.in. nadajniki telefonii komórkowej. NIK o działaniach organów administracji publicznej w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym pochodzącym od urządzeń telefonii komórkowej Wnioski (...)
Komunikat MSWiA w sprawie raportu NIK nt. kontroli realizacji projektów e-PUAP i STAP
W związku z publikacją „Epuap na niskim pułapie" zamieszczoną w dniu 27.04.2009 w dzienniku Puls Biznesu oraz komunikatem prasowym NIK wraz z załącznikiem „Informacja o wynikach kontroli realizacji projektów dotyczących elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (e-PUAP) i Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej (STAP)", informujemy że wszystkie (...)
Likwidacja niepodjętych depozytów
Czego dotyczą projektowane przepisy? Sejm pracuje obecnie nad rządowym projektem ustawy o likwidacji niepodjętych depozytów i o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Projektowana wstawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Ma ona regulować zasady i tryb likwidacji niepodjętych depozytów znajdujących się w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych. (...)
Dla kogo wstępnie wypełnione zeznanie PIT?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożony przez ministra finansów. ##baner## Dotyczy on zmiany zakresu usługi polegającej na udostępianiu przez organy podatkowe wstępnie wypełnionych (...)
Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych
Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. Konferencja potrwa do 14 grudnia 2018 r. Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Klimatycznym (...)
PKPP Lewiatan o roku rządów koalicji PO-PSL
W przeciwieństwie do poprzedniej koalicji rządowej, która zaledwie tolerowała przedsiębiorców, rząd Donalda Tuska już na starcie zadeklarował, że podejmie z tym środowiskiem współpracę. W rocznicę gabinetu PO-PSL realizację tych deklaracji oceniamy pozytywnie i jednocześnie wzywamy do bardziej energicznych i zdecydowanych reform gospodarczych. Poprzedni rząd (...)
Łatwiejsza naprawa finansów firm
Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców? Przedsiębiorstwo, które wpadło w tarapaty finansowe i chce odbudować równowagę finansową będzie mogło samodzielnie otworzyć postępowanie naprawcze, bez konieczności występowania do sądu - to podstawowe założenie projektu ustawy o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym, który - po przyjęciu przez Radę Ministrów (...)
Rząd pracuje nad konsolidacją sektora rolno-spożywczego
– "W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, jakie znajdują się w nadzorze państwa" – powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Konsolidacja sektora Konsolidacja sektora odbywać się ma w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która już dziś jest obecna co najmniej na kilku (...)
Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna - informacja rządu w czasie 22. posiedzenia Sejmu
- Rozpoczęty rok szkolny będzie okresem spokojnej pracy i przygotowań do stopniowego wprowadzania od roku 2009/10 ważnych i bardzo potrzebnych zmian - krok po kroku, rok po roku. - powiedziała Minister Hall przedstawiając informację rządu na temat oświaty w czasie 22. posiedzenia Sejmu 17 września 2008 r. Dokument zaprezentowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zawiera szczegółowe (...)
Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!
Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej - których początek obowiązywania przesunięto na 31 marca 2009 r. (do tego czasu (...)
Wycofanie aportu ze spółki z o.o. i jej likwidacja - opinia prawna
Stan faktyczny Jesteśmy wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka poza zarejestrowaniem w Rejestrze Handlowym, założeniem konta bankowego, wyrobieniem NIP i REGON oraz zmianą siedziby dokonaną w 2000 roku nie miała żadnej aktywności i nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej. Na spółce nie ciążą żadne zobowiązania i nie posiada żadnych należności. (...)
Ministerstwo szykuje poprawkę prawa podatkowego
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidującym opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC). Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. Jego rozwiązania zakładają zwalczanie procederu (...)
Rząd pracuje nad zmianami stawek VAT
Rząd planuje zniesienie preferencyjnej stawki podatku VAT na szereg artykułów. Niższa ma być podstawowa stawka tego podatku. Nadal jednak preferencyjnie opodatkowana miałaby pozostać żywność. Zmiany opodatkowania mogą oznaczać inne ceny artykułów. Różne propozycje stawek przygotowało już Ministerstwo Finansów, a wkrótce projekt rozwiązań miałby trafić pod obrady rządu. Prace (...)
Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na cele mieszkaniowe - opinia prawna
Stan faktyczny Moi rodzice chcą podarować mojej siostrze (swojej córce) kwotę wystarczająca na zakup działki i budowę niewielkiego domu. Jakie obciążenia podatkowe są związane z darowizną pieniężną? Jaki podatek musiałaby ona zapłacić, gdyby rodzice kupili działkę i wybudowali dom a następnie przekazali go jej w drodze darowizny? Jakie ewentualne inne opłaty trzeba ponieść przy (...)
Opadtkowanie dywidend i podatek CIT. Nowe przepisy
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Resort chce opodatkować wypłatę udziału. Główną zmianą ma być zakwalifikowanie spółki komandytowo-akcyjnej do procedury podatku od osób prawnych, czyli CIT. Pomniejsze zmiany w ustawie mają na celu uszczelnienie systemu mające ukrócenie działań umożliwiających płacenie mniejszych (...)
Ministerstwo Finansów nie pracuje nad zmianą wysokości stawki VAT, a pojawiające się dzisiaj szacunki wpływów do budżetu w wyniku podniesienia stawki są nieprawdziwe. Ministerstwo Finansów, zgodnie z harmonogramem prac nad nowelizacją ustawy budżetowej na 2009 r., zbiera w tej chwili najbardziej aktualne dane makroekonomiczne i budżetowe, na podstawie których zostanie dokonana diagnoza (...)
Przymusowa Restrukturyzacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku
W dniu 15 stycznia 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny, działając na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji podjął decyzję o wszczęciu przez BFG przymusowej restrukturyzacji wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku. Do pobrania: Informacja BFG (...)
Niektórzy stracą status urzędników państwowych
Pracowników, którzy stracą status urzędników państwowych, łatwiej będzie zwolnić. Już wkrótce może to spotkać ponad 46 tys. pracowników i urzędników zatrudnionych w sądach i prokuraturach wszystkich szczebli - czytamy na łamach Rzeczpospolitej. Nad zmianami pracuje już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Mało który z pracowników (...)
Nowe prawo przed sezonem urolopowym?
Ubiegłoroczne bankructwa touroperatorów pokazały, że nie zawsze wystarcza pieniędzy z gwarancji bankowych na sprowadzenie poszkodowanych klientów do kraju, nie mówiąc o wypłacie odszkodowań. Dlatego też trwają prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, które mają poprawić sytuację klientów upadłych biur podróży. Chodzi o to, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno turystom, jak (...)
RPO do Ministra Finansów w sprawie podatkowego przepisu-pułapki
Obywatel, faktura i fiskus Uzasadniłeś wydatki firmy fakturą, a tymczasem jej wystawca nie płaci podatków? Wykazałeś w zeznaniu podatkowym odliczenie na podstawie faktury, którą wystawił przedsiębiorca-widmo w łańcuszku fikcyjnych transakcji (Ty jednak rzeczywiście nabyłeś przedmiot, który odliczasz)? Możesz dostać karę z urzędu skarbowego (...)
Kolejne działania przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
Ministerstwo Finansów (MF) pracuje nad systemem, który umożliwi przechowywanie informacji o produktach służących gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych i zapewni dostęp do niego m.in. organom ścigania. Prace mają związek z koniecznością wdrożenia unijnych dyrektyw w tym zakresie. Zgodnie z założeniami prawa UE, dostęp właściwych (...)
Rząd pracuje nad drugą turą deregulacji
Rząd zajmie się dziś projektem ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. To drugi etap deregulacji. Ta faza uwalniania niektórych zawodów od ograniczeń związanych z dostępem do nich ma objąć grupy zawodowe do deregulacji, głównie z branż będących obecnie pod kontrolą resortów finansów oraz transportu i budownictwa. Chodzi w sumie o ok. 100 kolejnych (...)
Podatek liniowy już od 2009r.?
Ministerstwo Finansów pracuje nad projekcją budżetu zadaniowego w perspektywie czteroletniej z kotwicą w postaci 2-4-proc. wzrostu wydatków w ujęciu rocznym - zamiast stosowanej przez poprzedni rząd kotwicy w postaci 30-miliardowego deficytu budżetu centralnego, poinformował w środę szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej (PO) Zbigniew Chlebowski. (...)Dodał, (...)
Czy będzie podwyżka akcyzy na paliwo?
Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w środę w radiowych "Sygnałach Dnia", że rząd nie przewiduje na 2006 r. podwyżek akcyzy na paliwa. (...) Dodał, że rząd został poproszony przez Komisję Europejską o informację w sprawie obniżenia przez Polskę akcyzy na paliwa. "Ministerstwo Finansów już nad tym pracuje" - poinformował szef rządu. Puls Biznesu 28.12.2005 r. akcyza, paliwa, (...)
Zmiany dla pracodawców na 2019 r.
Od początku 2019 r. informacje o dochodach zatrudnionych przez pracodawcę osób fizycznych za 2018 r. wysyła on do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R do urzędu skarbowego przekazuje do 31 stycznia 2019 r. Na przesłanie informacji pracownikowi ma czas do końca lutego. Jak złożyć, podpisać i (...)
Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r.
Informacja dla pracodawcy - płatnika o zmianach w PIT od 1 stycznia 2020 r. Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś osoby fizyczne lub wypłacałeś im np. wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych, po zakończeniu roku sporządzasz imienne informacje o wysokości dochodów tych osób (PIT-11, PIT-R) i zbiorcze deklaracje o pobranym podatku (PIT-4R, (...)
PIT 11 – krótki przewodnik po corocznym obowiązku pracodawcy
PIT-11 jest dla wielu podatników podstawowym dokumentem do wypełniania indywidualnych deklaracji podatkowych takich jak PIT-36 czy PIT-37. Z niego pobierają wszelkie informacje, w tym wyliczenia finansowe oraz dane o składkach ZUS itp. Pracownicy często zapominają, że PIT-11, tak samo jak każda inna deklaracja, jest wypełniana przez człowieka. Ufają mu bezgranicznie i nie weryfikując, (...)
Projekt ustawy likwidującej szlabany na państwowych autostradach
W 2021 r. na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał jeden system poboru opłat e-Toll. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Wrocław – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r. Nowe rozwiązania znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych (...)
Od 1 grudnia koniec szlabanów na państwowych autostradach
Zmieni się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica przez użytkowników samochodów osobowych i motocykli. System e-TOLL zastąpi funkcjonujący do 30 listopada br. Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem. Od (...)
Z e-TOLL za przejazd po drogach płatnych zapłacisz o 25% mniej
Ministerstwo Finansów wprowadza pakiet kolejnych ułatwień dla przewoźników. Do końca okresu przejściowego, czyli do 30 września br., mogą oni korzystać ze zniżki – 25% stawki opłaty za przejazd autostradą i opłaty elektronicznej. Resort zachęca przewoźników do szybkiej rejestracji w e-TOLL i skorzystania z nowych udogodnień. ##baner## Niższe opłaty (...)
Cyfryzacja w budownictwie postępuje...
Kolejny etap cyfryzacji w budownictwie - jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które czeka branża budowlana, inwestorzy oraz organy publicznej administracji budowlanej. Rada Ministrów przyjęła (...)