mLegitymacja może się przydać

mLegitymacja może się przydać

Chyba każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć legitymacji, tak uczniom, jak i ich rodzicom - i to wtedy, kiedy ten niewielki papierowy dokument był naprawdę potrzebny. Koniec z tym. Telefonu zwykle nie zapominamy, dlatego warto postawić na mLegitymację.

mLegitymacja – przyda się przed wakacjami!

Zniżki na bilety kolejowe, do kina, teatru, tańszy wstęp na basen i do muzeum – legitymację trzeba mieć. Nie w domu, a przy sobie. I z tym często jest problem. Oszczędźcie sobie stresu. Jest telefon – jest mLegitymacja.

Porady prawne

Do kina i na film

mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie. Jest bezpiecznym, nowoczesnym oraz bezpłatnym narzędziem, które na pewno spodoba się i uczniom, i rodzicom. Jest częścią aplikacji mObywatel.

Identycznie jak papierowa legitymacja, mLegitymacja poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. To możliwe dzięki umocowaniu prawnemu – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina.

Inni już wiedzą

Wakacje to ten moment w roku, kiedy mLegitymacja przyda się najbardziej. Dlatego warto załatwić to przed latem. Jak? Trzeba zachęcić szkołę swojego dziecka, żeby przystąpiła do tego projektu. Wystarczy, że dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba wypełnią FORMULARZ na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Drugi krok to podpisanie porozumienia. Później resort bierze już sprawę w swoje ręce. To nic nie kosztuje. Szkoła nie musi kupować żadnego nowego sprzętu ani oprogramowania. Wie o tym ponad 300 szkół, które przeszły ten proces. 232 z nich ma już mLegitymacje.

mLegitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Aby je uruchomić, uczniowie muszą mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0.

Wszystko jest

W tym mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji:

  • imię i nazwisko ucznia,
  • numer legitymacji,
  • datę wydania,
  • termin ważności,
  • status użytkownika (uczeń),
  • datę urodzenia,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • nazwę i adres szkoły.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej.

W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument również w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania lub zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

mLegitymację trudno podrobić. Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Aby zgłosić chęć przystąpienia szkoły do projektu mLegitymacja szkolna – należy wypełnić FORMULARZ.

Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika