Mniej biurokracji u pracodawców
Przedsiębiorcy nie będą musieli co miesiąc przedstawiać pracownikowi druku RMUA. Będą informować pracowników w formie imiennych raportów o składkach, jakie odprowadzili za nich do ZUS i NFZ raz w roku. Będą mogli robić to częściej, ale na wyraźny wniosek podwładnych. Te zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku - donosi na swoich stronach Gazeta Prawna.
Takie rozwiązania przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Przyjęty przez Sejm projekt znajduje się obecnie na etapie prac w Senacie.
Ustawa zawiera też inne ułatwienia dla prowadzących działalność gospodarczą. Jest w niej przepis, żeby należności ZUS i płatników przedawniały się po pięciu latach, a nie jak obecnie dopiero po 10 latach – informuje Gazeta Prawna.
Skrócony został również czas, przez który pracodawcy muszą przechowywać dokumenty potwierdzające odprowadzenie składek, czyli deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne oraz dokumenty korygujące te dokumenty. Obecnie muszą je trzymać przez 10 lat, po zmianach okres ten zostanie skrócony do pięciu lat – wyjaśnia internetowe wydanie Gazety Prawnej.
Regulacje o przedawnieniu i przechowywaniu papierów ubezpieczeniowych mają jednak wejść w życie dopiero 1 stycznia 2013 roku, ze względu na wymóg dostosowania systemu informatycznego ZUS – podaje Gazeta Prawna.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?