Mundurowi nie chcą takich zmian w emeryturach

Nie godzą się na obowiązek ukończenia 55 lat jako warunku do otrzymania pierwszych uprawnień emerytalnych po 25 latach służby.

Taki wymóg obowiązywałby nawet wówczas, gdyby funkcjonariusz stracił pracę z powodu np. likwidacji jego posterunku lub jednostki - podkreśla Gazeta Prawna.

- Nie zgodzimy się na takie rozwiązanie. Nie może być tak, że policjant lub pogranicznik będzie musiał pięć lat czekać na emeryturę, nie mając środków do życia. Kto ma go w tym czasie utrzymywać? - zastanawia się w rozmowie z dziennikiem się Antoni Duda, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Obecnie minimalny wymiar służby niezbędny do emerytury wynosi 15 lat. Nie ma limitu wieku wymaganego do przejścia na emeryturę.

Porady prawne

Zgodnie z rządowym projektem minimalny wymiar służby niezbędny do emerytury wyniesie 25 lat. Wymagany wiek do przejścia na emeryturę ma wynieść 55 lat.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • malwa 2014-03-12 21:11:26

    słusznie ze nie chca, 25 lat pracy dla kogos kto zasuwa, codzienie naraza zycie, pracuje w dosyc ekstremalnych warunkach to bardzo duzo, tam nie pracuje sie fizycznie (chociaz urazy nie są obce) lecz psychicznie, zapewne na 25 lat by wyrazili zgode ale ograniczenie wieku 55 jest absurdalne, młody człowiek jak przyjdzie do słuzby bedzie musiał zasuwac ponad 30, wóczas bedzie wrakiem!!! ludzie niezazdroscie tym, którzy ciezko pracują na codzien w mundurze, a z drugiej strony nikt nie broni innym spróbowac jak to "fajnie" byc mundurowym, kazdy ma swój panski krzyz, wybór...kazdy zawód jest potrzebny, a budzetówka to nie tylko mundurowi

  • Stary 2014-03-11 17:46:22

    To może wszyscy zabawmy się w Policjantów. Chyba trzeba będzie wprowadzić niewolnictwo, żeby na tych wszystkich uprzywilejowanych robili. Bo sami na siebie? chyba w marzeniach. Przy tym zapominają, że nie są pracownikami, którzy wytwarzają dochód narodowy, a tylko uczestniczą w jego podziale. A ilu z tych ludzi faktycznie wykonuje ciężką fizyczną pracę? Odpowiedź nasuwa się sama. Jak każdy uczciwie przepracuje 45 lat to nikomu nie zabraknie. Inaczej za parę lat wszyscy pójdziemy bez pieniędzy. Chyba że będziemy (Policja i inni też) robić do śmierci. Tego Panowie "uprzywilejowani" chcecie?

  • Janusz Bartkiewic 2014-03-10 15:11:56

    Policjant, tak jak prokurator jest urzędnikiem państwowym stojącym na strazy prawa i prworządności w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Dlaczego wiec w stosunku do policjantów nie zastosować identycznego rozwiązania, jaki dotyczy prokuratorów (immunitet, przejście w stan spoczynku itp.)? Wtedy można by prowadzić prawdziwą selekcję kadr i przyjmować do służby tysiące prawników, którzy dziś po studiach bruki szlifują.Oczywiście wymagałoby to gruntownej reformy policji jako formacji. Sprawy związane z prwencją (w tym ruch drogowy)prowadziłaby policja municypalna (w miejsce strazy miejskiej) z wszelkimi - poza procesowymi - uprawnieniami policyjnymi. Natomiast wszelkie czynności operacyjne i procesowe prowadziałby policja kryminalna, z uprawnieniami tak jak prokuratorzy. Zagadnienia obsługi administracyjnej policji municypalnej i kryminalnej załatwiałyby biura administracyjne zatrudniajaće urzędników cywilnych.

  • lola pola 2014-03-08 19:25:31

    nieroby! całe społeczeństwo na was pracuje! do roboty!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika