Mundurowy dłużej popracuje na emeryturę

20-letni staż służby i wiek 50 lat będzie uprawniał funkcjonariuszy do emerytury.

Chodzi o osoby, które przystąpią do służby po 1 stycznia 2012 roku – informuje Rzeczpospolita.

Związkowcy i rząd uzgodnili już, że funkcjonariusz mógłby wówczas liczyć na świadczenie w wysokości 45 proc. uposażenia. Jeśli zdecyduje się natomiast na dłuższą służbę, jego emerytura rosłaby o 3 proc. za każdy następny rok pracy. Emerytura mogłaby wynieść maksymalnie 85 proc. uposażenia.

Prace nad założeniami do nowych przepisów zmieniających zasady przechodzenia na emerytury mundurowe dobiegają już końca.

Porady prawne

Skomplikowane będzie ujednolicenie przepisów dla wszystkich służb, aby żołnierze, policjanci, strażacy czy przedstawiciele innych służb mundurowych korzystali z takich samych uprawnień w czasie służby i przechodzili na emerytury na tych samych zasadach – wyjaśnia na łamach Rzeczpospolitej Antoni Duda, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jabara 2013-04-08 12:45:27

    Sorry, mały błąd w obliczeniach. Napisałem, że "w wieku 55 lat lat, po przepracowaniu 35 lat w Policji, będzie mógł odejść na pełną emeryturę wynosząca 85%." Faktycznie będzie tak, że emeryturę w wysokości 85% uzyska w wieku 55 lat, po przepracowaniu 33 lat w Policji.

  • jabara 2013-04-08 12:39:35

    Policzmy: do policji chce wstąpić młody człowiek po studiach czyli w wieku 22 lata. Gdy będzie miał 43 lata będzie otrzymywał 48% (21 lata służby)ale na emeryturę nie odejdzie, bo będzie musiał poczekać jeszcze 8 lat. W więc w wieku 50 lat otrzyma 69% emerytury, czyli do pełnej (85%) będzie mu brakować 5 lat. Ergo: w wieku 55 lat lat, po przepracowaniu 35 lat w Policji, będzie mógł odejść na pełną emeryturę wynosząca 85%. Aktualnie pełna emerytura wynosi 75%, w sytuacji gdy po 15 latach wynosi ona 45%. Ja odchodząc na emeryturę w wieku lat 55 lat, mając wyższe wykształcenie, po przepracowaniu 25 lat w Policji i 10 lat (w tym zaliczony okres studiów stacjonarnych)w "cywilu" odszedłem na emeryturę (pełną) w wysokości 75 %. Założę się, że te korzystne dla mundurowych rozwiązania zostaną już niedługo okrzyknięte nadmiernymi przywilejami i taniec wokół emerytur mundurowych rozpocznie się od nowa.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika