Na co uważać zimą...

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych. Tylko 16 stycznia br. dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem. Zimą szczególną uwagę powinniśmy też zwracać na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie.

W związku z pogodą policjanci apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących trudnych warunków atmosferycznych.

Groźny czad 

Ponad 2 tys. interwencji strażaków w związku z tlenkiem węgla. Od 1 października 2017 r. do 16 stycznia 2018 r. Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których  prawie 1,2 tys. osób zostało poszkodowanych. Niestety 32 osób nie udało się uratować. Tylko wczoraj (16 stycznia br.) dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem.

Tlenek węgla potocznie nazywany czadem jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu.

Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

 Trwa obecnie już druga edycja kampanii MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność”. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym. W ramach kampanii słuchacze stacji radiowych mogą wygrać czujniki czadu i dymu. Konkursy przeprowadzane są też na facebookowym profilu MSWiA.

Uwaga na zamarznięte zbiorniki wodne - unikaj wchodzenia na taki lód

Od kilku dni trwają ferie zimowe. Jest to czas, kiedy często dochodzi do wypadków na zamarzniętych rzekach, stawach i innych zbiornikach wodnych. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież, które dla zabawy wchodzą na lód. Do jednego z takich wypadków doszło wczoraj (16 stycznia br.) w Skarbimierzu w województwie opolskim. Nastolatek zmarł po tym, jak załamał się pod nim lód na nieczynnym basenie.

Od początku tego roku w wyniku utonięcia po zarwaniu się lodu zginęło już 12 osób.

Strażacy apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci i młodzież bawiące się w pobliżu zbiorników wodnych. Gdy widzimy, że pod kimś zarwał się lód w pierwszej kolejności należy zaalarmować służby ratownicze dzwoniąc pod numer 112 lub na jeden z trzech numerów: 997, 998, 999.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod nami. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Udzielając pomocy nie należy biec w kierunku osoby poszkodowanej. Najlepiej podać takiej osobie np. grubą gałąź lub długi szalik i w ten sposób próbować wyciągnąć ją na brzeg.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć z poszkodowanego mokre ubranie i okryć go czymś ciepłym. W razie konieczności należy udzielić pierwszej pomocy.

Porady prawne

Zwracajmy uwagę na osoby, którym grozi wychłodzenie, i na potrzebujących pomocy 

Służby apelują również, aby zimą zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze - zwłaszcza takie, które po zmroku przebywają na zewnątrz budynków. Od 1 listopada 2017 r. do 16 stycznia br. z powodu wychodzenia zmarło już 25 osób. 

Okres zimowy  to czas, w którym osoby bezdomne, samotne, niezaradne życiowo, narażone są na utratę zdrowia i życia. Spadek temperatur, szczególnie w porze nocnej, może spowodować wychłodzenie organizmu, prowadzące w skrajnych przypadkach do śmierci. Na takie same zagrożenia narażone są osoby będące pod wpływem alkoholu i przebywające w miejscach nie nadających się do zamieszkania.

Każda reakcja i informacja przekazana natychmiast, może pozwolić w porę na udzielenie pomocy człowiekowi w potrzebie, a w sytuacjach największego zagrożenia może uratować czyjeś życie. Nie bądź obojętny na czyjąś krzywdę. Należy zawiadomić Policję lub inne służby ratownicze za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Dzwoniąc np. na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie.

Zgłoszenia przyjmują:

  •  Straż Miejska pod ogólnopolskim numerem tel. 986, 
  •  Policja pod numerem tel. 997.
  • Całodobowo działa też alarmowy numer 112.

Niezwykle ważną rolę w koordynacji działań zabezpieczających ludzi bezdomnych przed negatywnymi skutkami niskich temperatur, pełnią Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego. Są one zobowiązane do wskazywania miejsc w stosownych palcówkach, tj. ogrzewalniach, noclegowniach i schroniskach. W Centrach tych działają również infolinie, z których każdy może bezpłatnie korzystać.

Zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej, opiekuńczej i medycznej na terenie całego województwa.

W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Osobom bezdomnym zawsze proponują przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

Apel Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbiety Rafalskiej:

"Szanowni Państwo,  

w ostatnich dniach w całej Polsce występują niskie temperatury. To śmiertelne zagrożenie zwłaszcza dla osób samotnych, bezdomnych. Apeluje by zwracać uwagę na innych i nie pozostać obojętnym w tym trudnym czasie na los potrzebujących. Bądźmy wrażliwi i sprawdzajmy, czy osoby spotkane na ulicy nie potrzebują naszej pomocy lub schronienia. Nasza pomoc może uratować ich życie.  

Szczególnie apeluję do pracowników socjalnych oraz administracji samorządowej by docierać z informacją i pomocą do wszystkich, którzy potrzebują wsparcia. 

Pomóc może każdy z nas. W województwach działają centra zarządzania kryzysowego, które są zobowiązane do wskazywania miejsc lub zabierania osób potrzebujących pomocy do ogrzewalni noclegowni lub schroniska. Placówki te działają całodobowo. 

Gdy widzimy osobę potrzebującą wsparcia, możemy to zgłosić właściwym służbom. Zgłoszenia przyjmuje Policja, Straż Miejska oraz Pogotowie. Można też zadzwonić na numer 112 i poinformować o konieczności pomocy.

Wierzę, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wrażliwości każda osoba potrzebująca pomocy otrzyma ją".

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem na pracę sezonową;  wprowadzenie przesłanek odmowy rejestracji oświadczenia;   odmowa (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i (...)

Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

Najważniejsze informacje o programie  Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego.  Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet: (...)

Odznaczenia dla dwóch bohaterów z Tarnowa?

Odznaczenia dla dwóch bohaterów z Tarnowa?

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezydenta RP z prośbą o rozważnie możliwości odznaczenia dwóch mężczyzn, którzy utonęli w Tarnowie spiesząc na ratunek dzieciom, pod którymi załamał się lód:- List RPO do Prezydenta RP z prośbą o rozważnie możliwości odznaczenia dwóch mężczyzn, którzy utonęli w Tarnowie spiesząc na ratunek dzieciom, pod którymi załamał się lód (...)

Komisja Europejska - piknik i nauka

Komisja Europejska - piknik i nauka

Marzysz o rozbudowie infrastruktury w UE i wybudowaniu swojego własnego mostu? Chciałbyś się dowiedzieć, jak przeciwdziałać zmianom klimatu? A może wolisz wywołać swoją własną burzę? Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej zaprasza do swojego namiotu na Pikniku Naukowym, który stanie 30 maja br. na Podzamczu, w Warszawie. W godz. 11:00 - 20:00 program pełen atrakcji zapewniać będą (...)

Policjanci ratują przed zamarznięciami

Policjanci ratują przed zamarznięciami

Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym, odnotowuje się przypadki zgonów osób (szczególnie bezdomnych i samotnych), których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Policjanci codziennie kontrolują dworce, opuszczone budynki czy ogródki działkowe szukając osób wymagających pomocy. Tylko przedwczoraj policjanci w całej Polsce uratowali (...)

Jaka ma być nowa wspólna polityka wizowa UE?

Jaka ma być nowa wspólna polityka wizowa UE?

Wspólna polityka wizowa 2.0 Sprawniejsze wydawanie wiz turystycznych, biznesowych i krótkookresowych, przy jednoczesnym podniesieniu opłaty do 80 euro – to propozycje Komisji Europejskiej dotyczące reformy wspólnej polityki wizowej UE. Nowe przepisy mają być dostosowane do zmieniających się problemów związanych z bezpieczeństwem, wyzwań (...)

Marna ocena prawa pracy

Marna ocena prawa pracy

"Rz": W raporcie Banku Światowego Polska znalazła się na szarym końcu pod względem sztywności i szczegółowości regulacji warunków pracy, tj. czasu pracy, urlopów i płacy minimalnej. Bardziej skomplikowane regulacje mają Ukraina, Czad, Rwanda i Boliwia. Liberalne są kraje anglosaskie. Czy tak surowa ocena polskiego prawa pracy jest uzasadniona?Rzeczpospolita 18.08.2004 r.

Warunki pracy zimą

Warunki pracy zimą

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę na stanowiskach pracy w budynkach i środki chroniące przed zimnem pracującym poza nimi. Za niewywiązanie się z tych obowiązków grożą mandaty. Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa co roku wiele skarg na zbyt niską temperaturę w miejscu pracy i na niezapewnienie zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych gorących (...)

Dlaczego nie kupujemy apartamentów?

Dlaczego nie kupujemy apartamentów?

Wysokie stawki, często nieadekwatne do oferowanego produktu, hamują dziś sprzedaż apartamentów. Dlatego zdaniem ekspertów i w tym sektorze czekają nas obniżki cen. Wychłodzenie rynku mieszkaniowego i kłopoty instytucji finansowych nie ominęły rynku apartamentów uważanego do tej pory za najbardziej bezpieczny i najmniej podatny na wahania koniunktury.Rzeczpospolita 03.11.2008 (...)

Od niezapłaconego mandatu do poczucia bezkarności

Od niezapłaconego mandatu do poczucia bezkarności

NIK sprawdziła, czy państwo potrafi skutecznie egzekwować mandaty i kary administracyjne. Wstępne wyniki kontroli są niepokojące. Wspólnie z audytorami pochylili się nad nimi eksperci z Ministerstwa Finansów, Urzędów Skarbowych oraz organizacji pozarządowych. W warszawskiej siedzibie NIK odbył się panel ekspertów poświęcony windykacji mandatów i kar administracyjnych. Kontrolerzy (...)

Posiadanie broni strzeleckiej przez osoby fizyczne: prawo, polityka, praktyka

Posiadanie broni strzeleckiej przez osoby fizyczne: prawo, polityka, praktyka

Po przełomie demokratycznym długo obowiązywała ustawa o broni i amunicji z 1961 r., nowa ustawa z 1999 r. weszła w życie w 2000 r. Obie ustawy pozwalały indywidualnym osobom na posiadanie broni, jeśli uzasadniały to „okoliczności". Istnienie takich okoliczności stwierdzał i stwierdza uznaniowo odpowiedni organ policji (milicji). Tradycyjnie wydawane są bez problemów pozwolenia (...)

Mróz to dodatkowe obowiązki dla szefa

Mróz to dodatkowe obowiązki dla szefa

Budowlańcom i innym osobom, które swoją pracę wykonują na zewnątrz, pracodawca musi zapewnić odzież ochronną i posiłki regeneracyjne. Poza tym powinni mieć dostęp do pomieszczenia, gdzie mogliby się ogrzać i zjeść posiłek. Temperatura tam nie może być niższa niż 16 stopni Celsjusza. Czasem przepisy dopuszczają, by temperatura w miejscu zatrudnienia była niższa. Chodzi jednak (...)

Apel dotyczący sytuacji osób bezdomnych w związku z warunkami ostrej zimy

Apel dotyczący sytuacji osób bezdomnych w związku z warunkami ostrej zimy

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował Apel dotyczący sytuacji osób bezdomnych w związku z warunkami ostrej zimy oraz wystąpił w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: - Apel RPO w sprawie sytuacji osób bezdomnych w związku z warunkami ostrej zimy - 6 stycznia 2009 r. - Wystąpienie RPO do MSWiA w sprawie sytuacji osób bezdomnych w związku z warunkami ostrej zimy - 6 (...)

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

Kto może się ubiegać o zwrot VAT?  Zwroty osobom fizycznym części wydatków, poniesionych przez nie na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynków mieszkalnych czy ich części wraz z infrastrukturą, mają być pokryte z budżetu państwa i wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Osobą fizyczną jest każdy człowiek od urodzenia (...)

UOKiK zgodził się na koncentracje przedsiębiorców. Skorzysta Węglokoks i Hortex

UOKiK zgodził się na koncentracje przedsiębiorców. Skorzysta Węglokoks i Hortex

UOKiK wydał cztery decyzje w których zgodził się na koncentracje przedsiębiorców. Dotyczą one spółek Węglokoks, Hortex oraz Zaberd. Dwie zgody na koncentracje otrzymała spółka Węglokoks. Przedsiębiorca zajmuje się eksportem węgla kamiennego, głównie do krajów Unii Europejskiej. Na rynku krajowym sprzedaje m.in. olej opałowy, surowce i produkty dla górnictwa oraz hutnictwa. (...)

Czym jest siła wyższa? Czy siła wyższa zawsze wyłącza odpowiedzialność?

Czym jest siła wyższa? Czy siła wyższa zawsze wyłącza odpowiedzialność?

Np. śnieżna i mroźna zima może się dać we znaki wszystkim. Wiele gospodarstw domowych przez kilka lub kilkanaście dni może zostać pozbawionych dostępu do prądu, jak to zdarzyło się w 2010 r. Stan ten może powodować różne szkody, od zmarnowanej żywności w lodówce po rozstrój zdrowia u ludzi zamieszkujących w domach ogrzewanych energią elektryczną. Podobnie straty (...)

Odśnieżaj auto, bo dostaniesz mandat

Odśnieżaj auto, bo dostaniesz mandat

Policjant zwróci uwagę na zamrożone szyby, śnieg na dachu czy tablicach rejestracyjnych. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że wsiadając do zaśnieżonego samochodu naraża się na grzywnę. - Policjanci mają prawo zatrzymać zamrożone oraz oblepione śniegiem auto – przypomina w rozmowie z e-prawnik.pl podinsp. Włodzimierz Mogiła z Komendy Wojewódzkiej Policji w (...)

Sezon grzewczy w okresie jesienno-zimowym - zagrożenia

Sezon grzewczy w okresie jesienno-zimowym - zagrożenia

Przypominamy, że na stronie "Informacje" Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w dziale "Komunikaty" opublikowany jest Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców i użytkowników obiektów budowlanych w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego w okresie jesienno-zimowym wraz z Podstawowymi zasadami bezpiecznego eksploatowania instalacji (...)

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Prezes UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Do tej pory wyeliminowaliśmy ponad 7,2 tys. ofert internetowych, a ponad 170 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze - to efekty pracy ekspertów UOKiK oraz IH. Przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż kotła niespełniającego wymagań (...)

Treści z zakresu ekologii dla uczniów

Treści z zakresu ekologii dla uczniów

Treści z zakresu ekologii – stały element nauczania w przedszkolach i szkołach Edukacja ekologiczna jest stałym elementem nauczania zarówno w przedszkolu, jak i w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej. MEN włącza zagadnienia klimatyczne do działań realizowanych w polskich szkołach. Minister Edukacji Narodowej od wielu lat uważnie obserwuje wzrastającą rolę i znaczenie (...)

Ograniczanie zanieczyszczeń z instalacji przemysłowych

Ograniczanie zanieczyszczeń z instalacji przemysłowych

Poziom zanieczyszczeń emitowanych przez tysiące instalacji przemysłowych funkcjonujących w UE będzie dalej obniżany, choć zapewniona zostanie większa elastyczność w udzielaniu zezwoleń i traktowaniu mniejszych zakładów przemysłowych. Parlament poparł propozycję przekształcenia siedmiu odrębnych dyrektyw dotyczących emisji przemysłowych w jeden akt prawny. Procedura ustawodawcza (...)

Projekt zmian w ustawie

Projekt zmian w ustawie "tytoniowej"

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.Projektowana zmiana ustawy wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa do regulacji obowiązującej w krajach Unii Europejskiej, wynikającej z dyrektywy 2001/37 uchwalonej przez Parlament Europejski i Radę Europy.Zaproponowane zmiany dotyczą przede wszystkim (...)

Przewoźnicy promowi i autobusowi zapłacą za spóźnienia

Przewoźnicy promowi i autobusowi zapłacą za spóźnienia

Pasażerowie będą wkrótce mogli dochodzić odszkodowań za opóźnione i odwołane kursy autokarów lub promów. Dotychczas takie prawa mieli jedynie pasażerowie linii lotniczych i kolei. Parlament Europejski przyjął propozycje rozwiązań, które dokładnie określają zasady zwrotu kosztów biletu w przypadku opóźnień lub odwołania kursu oraz wypłaty odszkodowań w razie wypadku. Podróż (...)

Pożary składowisk śmieci - przeciwdziałania rządu

Pożary składowisk śmieci - przeciwdziałania rządu

Stop patologiom w gospodarce odpadami W ostatnim czasie nasiliła się liczba pożarów składowisk odpadów. Ministerstwo Środowiska dostrzega wagę problemu i przygotowało propozycje rozwiązań, aby takie sytuacje nie powtarzały się w przyszłości. Dotyczą one m.in. wzmocnienia mechanizmów kontroli składowisk. W tym roku obserwujemy znaczący wzrost liczby pożarów (...)

Obowiązki pracodawcy związane z utratą dokumentów - opinia prawna

Obowiązki pracodawcy związane z utratą dokumentów - opinia prawna

Stan faktyczny Niedawno miałem w zakładzie pożar, spaliło się część biur, interweniowała straż pożarna. Pożar zniszczył część archiwum księgowego, kopie zapasowe i komputer księgowy. W związku z powyższym otrzymałem stosowne dokumenty z Policji i Straży, zawiadomiłem o zaistniałym fakcie US, ZUS, Inspektora Pracy, sporządziłem komisyjnie protokół weryfikacji szkód z pożaru (...)

Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

19 maja 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Rozporządzenie to określa sposoby i warunki ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Jakie urządzenia przeciwpożarowe zapewnić? Urządzenia przeciwpożarowe (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży czy w najgorszym scenariuszu nawet śmierci. Ubezpieczenie turystyczne pomoże pokryć (...)

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększą stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie. Zmiany wejdą w życie 19 września 2020 r. ##baner## Nowy podział projektu budowlanego Projekt budowlany zostaje rozdzielony na: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany, projekt (...)

Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami

Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami

Opłaty za grunty pokryte wodami są ponoszone raz w roku, a nowa najwyższa stawka za 1 m2 za grunty wykorzystywane dla działalności usługowej zadeklarowanej przez przedsiębiorcę uległa zmniejszeniu z 12,19 zł do 8,90 zł. Najniższa stawka wynosi natomiast 0,01 zł za 1 m2 na rok za użytkowanie gruntów pod nieodpłatne kąpieliska i tory wodne.  Do kogo (...)

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie (...)

Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej

Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej

Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich Unii Europejskiej – na jednolitym rynku. ##baner## Jednolity rynek towarów Podstawą funkcjonowania jednolitego rynku towarów jest swoboda przepływu towarów. Jest ona jedną (...)

NIK ocenił pomoc państwa dla bezdomnych

NIK ocenił pomoc państwa dla bezdomnych

Opieka nad bezdomnymi w Polsce ma głównie charakter interwencyjny i doraźny. Nasila się w okresie jesienno-zimowym i jest wówczas poprawnie zorganizowana. Brakuje jednak całorocznych, systemowych działań wspomagających wychodzenie z bezdomności. NIK widzi potrzebę ich zintensyfikowania. W Polsce jest około 30,7 tys. osób bezdomnych. Ich liczba od co najmniej czterech lat utrzymuje (...)

Za brzydki zapach można wyprosić z tramwaju?

Za brzydki zapach można wyprosić z tramwaju?

Bezdomni traktują podróż tramwajem i autobusem jako możliwość ogrzania się. Kierowcy i kontrolerzy zazwyczaj ignorują takie osoby, ponieważ oczekiwanie na wezwane służby może oznaczać przerwę w trasie – pisze Gazeta Wyborcza.Jedna z czytelniczek dziennika jechała autobusem w towarzystwie bezdomnego, którego zapach zmusił ją do interwencji u kierowcy. Bez skutku. (...)

Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?

Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?

  Co to jest mieszkaniowy zasób gminy? Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań gminy. Gmina powinna zapewnić lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach. Dla realizacji tych postulatów gmina wykorzystuje tak zwany mieszkaniowy zasób (...)

W sprawie zamieszczenia na drzwiach jednego z krakowskich barów mlecznych informacji o nieobsługiwaniu m.in.

W sprawie zamieszczenia na drzwiach jednego z krakowskich barów mlecznych informacji o nieobsługiwaniu m.in. "osób brudnych"...

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezydenta Krakowa w sprawie zamieszczenia na drzwiach jednego z krakowskich barów mlecznych informacji o nieobsługiwaniu m.in. „osób brudnych":  - Wystąpienie RPO do Prezydenta Krakowa w sprawie zamieszczenia na drzwiach jednego z krakowskich barów mlecznych informacji o nieobsługiwaniu m.in. „osób brudnych" (...)

„Opieka 75+” w 2019 roku

„Opieka 75+” w 2019 roku

Program „Opieka 75+” realizowany jest w gminach miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Gminy, które przystępują do realizacji programu, uzyskują finansowe wsparcie w realizacji  usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Strategicznym celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych (...)

Seniorze - uważaj!

Seniorze - uważaj!

W sporze z przedsiębiorcą nie są słabszą stroną. Rzadko dochodzą jednak swoich roszczeń, często padają ofiarami nieuczciwych praktyk - wynika z badań UOKiK i praktyki SKP. Według prognoz w 2010 roku w Polsce liczba osób w wieku 60 lat i więcej wyniesie blisko 6,5 mln. Wolny rynek stworzył wiele możliwości dla wszystkich jego uczestników. Badania zlecone przez UOKiK pokazują jednak, (...)

Oszukiwały i kradły

Oszukiwały i kradły

Policjanci z Targówka zatrzymali dwie złodziejki, posługujące się metodą na tzw. "administratora". 19-letnia Łucja Ł. i 26-letnia Ewelina A. próbowały okraść kolejną ofiarę. Dzień wcześniej ich łupem padły oszczędności emeryta w wysokości 5 tys. złotych. Policjanci w całym garnizonie warszawskim sprawdzają teraz, czy kobiety nie były sprawczyniami podobnych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Usługa z zagranicy a podatek w Polsce

Usługa z zagranicy a podatek w Polsce

Spółka komandytowa z siedzibą na Węgrzech, świadczy usługi hostingowe dla podmiotu gospodarczego w Polsce (serwer, domeny, itp.) Moim zdaniem wg naszej klasyfikacji to wg PKWiU 72.30 - przetwarzanie (...)

Sankcja za samowolne przesunięcie bramy

Sankcja za samowolne przesunięcie bramy

Kupiłem dom z lat 80. Dom ma od strony ulicy furtkę i bramę. Będąc ostatnio w Urzędzie Miasta, zerknąłem na ich mapki i zobaczyłem, że tam brama w ogóle nie figuruje. Jest tylko furtka. Może (...)

Krajowy Rejestr Karny a wykroczenie

Krajowy Rejestr Karny a wykroczenie

Czy osoba uznana przez sąd za winną wykroczenia z art. 65 § 2 kodeksu wykroczeń w związku z art. 78 ust. 4 prawa o ruchu drogowym ma się uważać za osobę karaną i na pytanie w ankiecie o karalność (...)

Czy muszę mieć zgodę autora na zamieszczenie cytatu z jego książki w moim opracowaniu?

Czy muszę mieć zgodę autora na zamieszczenie cytatu z jego książki w moim opracowaniu?

Witam serdecznie, jestem właśnie w trakcie przygotowania publikacji, chciałem skorzystać z paru cytatów z różnych książek, rzecz jasna zamierzam podać na wstępie mojego opracowania z jakich (...)

Nieważność umowy

Nieważność umowy

Stworzono umowę trójstronną na wybudowanie i dostarczenie łodzi motorowej. Po stronie odbiorców (zamawiających) są dwa podmioty fizyczne, a po stronie dostarczyciela firma branżowa. W umowie popełniono (...)

Wady mieszkania a obowiązek płacenia czynszu

Wady mieszkania a obowiązek płacenia czynszu

Moja bliska rodzina mieszka w mieszkaniu kwaterunkowym, w którym jest zamontowany piecyk gazowy do podgrzewania wody. Ponad rok temu zdarzył się wypadek, który spowodował hospitalizację jednej z (...)

Wady wynajętego lokalu

Wady wynajętego lokalu

Firma zawarła przed rokiem umowę najmu pomieszczenia baru z drugą firmą - właścicielem nieruchomości oferującym powierzchnie do wynajęcia. Jest to umowa na czas określony na 10 lat. Umowa przewiduje (...)

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Na jakich zasadach można otrzymać rozwód kościelny? Moja żona zmarła 10 lat temu. 5 lat temu rodzice martwiąc się o mój stan zdrowia zapoznali mnie z pielęgniarką, która mi sie spodobała i (...)

Przestawienie pieca kaflowego

Przestawienie pieca kaflowego

Mieszkam w kamienicy na mocy decyzji Wydziału Lokalowego z lat 60-tych. Właścicielem kamienicy jest osoba prywatna. Obecnie niezbędny jest remont pieca kaflowego - jest on bowiem niesprawny, z roku (...)

Zimne kaloryfery w lokalu mieszkalnym

Zimne kaloryfery w lokalu mieszkalnym

Jestem głównym lokatorem prawie 100-metrowego mieszkania należącego do gminy. Jeszcze na dobre nie zaczęła się zima, a ja znowu mam ten sam problem, mianowicie chłodne lub ledwo ciepłe kaloryfery, (...)

Najem a zawarcie umowy ubezpieczenia

Najem a zawarcie umowy ubezpieczenia

Jestem osobą, która wynajmuje mieszkanie od właściciela prywatnego. Posiadam podpisaną umowę na wynajem na czas nieokreślony. Czy właściciel mieszkania jest zobowiązany do ubezpieczenia mieszkania (...)

Uprawnienia Straży Miejskiej do karania mandatu

Uprawnienia Straży Miejskiej do karania mandatu

Czy Policja lub Straż Miejska może nałożyć na mnie mandat, jeśli spałam na ognisku w sposób kontrolowany trawę wykoszoną z mojej działki? Zaznaczam tu, że nie spalam żadnych śmieci lub szkodliwych (...)

Rozwiązanie umowy o pracę a likwidacja zakładu

Rozwiązanie umowy o pracę a likwidacja zakładu

Nastąpiła likwidacja stanowiska pracy z przyczyn losowych nie leżących po stronie pracodawcy (pożar stoiska sklepowego- przyczyna losowa). Na stoisku zatrudnione były dwie osoby: jedna na czas określony (...)

Palenie ogniska na własnej posesji

Palenie ogniska na własnej posesji

Czy paląc ognisko na własnej posesji mogę narazić się na konsekwencje karne. Jaki przepis reguluje takie sprawy? Kiedy ognisko jest dozwolone, a kiedy zabronione? Szczegółowa regulacja dotycząca (...)

Pożar a obowiązki wynajmującego

Pożar a obowiązki wynajmującego

W wyniku pożaru rodzina utraciła możliwość zamieszkiwania w swoim mieszkaniu. Budynek, w którym znajdowało się spalone mieszkanie należał do Gminy, a był dzierżawiony przez Spółdzielnię (...)

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości

Wybudowałem obiekt produkcyjno-usługowy na terenie mojej posesji, w sąsiedztwie którego jest budynek mieszkalny i zabudowania gospodarcze. Obiekt został zgłoszony do Urzędu Miasta. W chwili obecnej (...)

Opodatkowanie gruntu pod stawami

Opodatkowanie gruntu pod stawami

Dzierżawimy (zwykła umowa; konserwator zabytków nie wyraził zgody abyśmy otrzymali ten grunt w użytkowanie wieczyste) od gminy grunt leżący na terenie zabytkowego parku wiejskiego wpisanego do (...)

Oznaczenie działek w planie zagospodarowania przestrzennego gmin

Oznaczenie działek w planie zagospodarowania przestrzennego gmin

Co oznacza symbol R, którym oznaczane są działki w planie zagospodarowania przestrzennego gmin? Oznaczenie symbolem R oznacza tereny rolne przeznaczone na uprawy polowe, łąki, pastwiska, drogi dojazdu (...)

Altana w pracowniczym ogródku działkowym

Altana w pracowniczym ogródku działkowym

Czy dopuszczalna jest budowa dwóch budynków o pow. 20 m2 na jednym pracowniczym ogródku działkowym o pow. 300 m2? Sprawy budowy na działce pracowniczego ogrodu działkowego rozstrzyga regulamin POD, (...)

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości

Z żoną, jako wspólnicy S.C., kupiliśmy działkę budowlaną, na której znajduje sie stara stodoła. Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na przebudowę (...)

Alternatywy dla kominka na drewno w kamienicy

Alternatywy dla kominka na drewno w kamienicy

Witam serdecznie! Jako członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej (w Warszawie) jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo w budynku. Zeszłoroczny przegląd kominiarski ujawnił, iż jeden z członków (...)

Montaż urządzenia grzewczego a ulga remontowa

Montaż urządzenia grzewczego a ulga remontowa

Czy montaż ogrzewania akumulacyjnego podlega odliczeniu w ramach ulgi remontowej? Z przepisów wynika, że odliczyć można montaż trwale umiejscowionych instalacji i urządzeń grzewczych. Piec akumulacyjny (...)

Remont urządzenia w lokalu mieszkalnym

Remont urządzenia w lokalu mieszkalnym

Kto powinien pokryć koszty remontu pieca kaflowego w lokalu mieszkalnym - właściciel czy najemca? Wcześniejsze naprawy pokrywane były z pożytków właściciela, ale to najemca korzysta z urządzenia (...)

Odszkodowanie od firmy kurierskiej

Odszkodowanie od firmy kurierskiej

Firma X zniszczyła towar podczas przesyłki. Kontrahent sprzedał mi piec, za który zapłaciłem. Wysłał mi ten piec. Ja go nie odebrałem, bo zobaczyłem, jak jest zniszczony. Zrobiłem zdjęcia (...)

Modernizacja mieszkania w kamienicy

Modernizacja mieszkania w kamienicy

Mieszkam w kamienicy na mocy decyzji Wydziału Lokalowego z lat 60-tych. Dawniej funkcjonowały przepisy określające prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy mieszkania. Dziś właścicielem kamienicy (...)

FORUM PRAWNE

Pomogę w uzyskaniu prawa jazdy bez zaliczek

Pomogę w uzyskaniu prawa jazdy bez zaliczek Zapraszam wszystkie zainteresowane osoby służymy pomocą w uzyskaniu prawa jazdy . Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny. Rozwiązujemy (...)

KOMORNIK

KOMORNIK Witam.Zwracam się z prośbą o sposób postępowania w następującej sprawie;W 1996 roku przyszedł na świat mój syn,bardzo szybko rozwiązaliśmy związek z żoną.Pieniążki na alimenty (...)

ślub z obywatelem Turcji

ślub z obywatelem Turcji Mam narzeczonego ,który jest obywatelem z Turcji.Planujemy ślub.Czy mam sie czegos obawiać?Może ktoś ma za męża Turka? (kaśka) Kasia mam dokładnie ten sam problem i próbuje (...)

pozew o podwyższenie alimentów a nowa rodzina

pozew o podwyższenie alimentów a nowa rodzina Witam Parę dni temu mąż dostał pozwe o podwyzszenie alimentów z 500zl do 1500zl. Maż ma 3,5 letnią córkę z byłą żoną, na która (...)

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)

uszkodzenie anteny satelitarnej przez lód zalegający w rynnie

uszkodzenie anteny satelitarnej przez lód zalegający w rynnie Witam! Mieszkam w bloku na 4 piętrze, balkony mamy praktycznie odsłonięte w całości, nie ma nad nimi dachu. 2 dni temu lód zalegający (...)

Budowa domu na działce rolnej

Budowa domu na działce rolnej Dzień dobry, Wraz z żoną byśmy chcieli się wybudować na działce rolnej (ze względu na bardzo fajne miejsce). Jednak od razu pojawiają się problemy z tym związane. (...)

Mandat z fotoradaru, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle

Mandat z fotoradaru, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle Witam Może opisze od początku żeby nie pominąć problemu. 19 stycznia tego roku miałem przyjemność jechać samochodem stołecznymi (...)

kasa fiskalna dla PROSTYTUTKI !!!!

kasa fiskalna dla PROSTYTUTKI !!!! Heloo! Słyszeliście o wprowadzeniu kasy fiskalnej o opodatkowaniu PROSTYTUTEK???? Może wprowadzą w końcu najstarszy zawód świata: Prostytutka!!! A co napiszą (...)

Kto odpowiedzialny za odśnieżanie?

Kto odpowiedzialny za odśnieżanie? Prowadzę małą restaurację, która znajduje się w oficynie kamienicy i od toczy się spór o odśnieżanie. A mianowicie ja czy on? Owszem ja użytkuje to pomieszczenie (...)

Dom "bliźniak", a nieszczelny komin

Dom "bliźniak", a nieszczelny komin Dzień dobry, Mam pytanie związane z poniższą sytuacją. Mieszkam w domu typu "bliźniak". Między mną, a moim sąsiadem znajduje się mój komin. Jakiś czas (...)

Remont/budowa/grodzenie terenu bez zgody współwłaściciela

Remont/budowa/grodzenie terenu bez zgody współwłaściciela Witam i bardzo proszę o poradę w następującej sprawie: dzielę dwupiętrowy dom z dalszą rodziną - jedno piętro moje, drugie ich. Sprawa (...)

student przebrany za księdza pedofila

student przebrany za księdza pedofila Cześć! Piszę na tym forum bo mam pewne pytanie prawne. Słyszałem, że w Kielcach jakiś koleś przebrał się za księdza pedofila. Zrobił to dla jaj i sam (...)

Właściciel straszący lokatorów

Właściciel straszący lokatorów Pewien pan ma wielki dom i wynajmuje pokoje studentom/osobom pracującym. W sumie osób jest jest około 10 (liczba wciąż rośnie bo właściciel powoli oddaje kolejne (...)

zamykanie klatki schodowej

zamykanie klatki schodowej Czy jest obowiązek wietrzenia klatek schodowych? Ponieważ, moja bardzo nie miła i nie wykazująca się za dużą inteligencją sąsiadka otwiera i zastawia kamieniami, butelkami (...)

Jak sprawdzić na co matka wydaje alimenty

Jak sprawdzić na co matka wydaje alimenty Witam, Wiem, że podobny wątek istniał już na Państwa forum, ale dość dawno został zakończony bez satysfakcjonującej mnie odpowiedzi, więc postanowiłam (...)

rozwód - 'psychiczny' mąż

rozwód - 'psychiczny' mąż Witam, Już sama nie wiem co mam robić dlatego postanowaiłam zasięgnąc porady na tym forum. Jestem mężatką od 23 lat. Mam 3 (8, 17, 22 lata) dzieci. Od ok. (...)

dementi wobec postu ani kulozik

dementi wobec postu ani kulozik ta pani szkaluje swoimi wypowiedziami moją osobę od dawna w jej tekście prawdą jest tylko zdanie o jej wykształceniu i umiejętnościach.Cała reszta to stek bzdur,np.z (...)

odszkodowanie od byłego najemcy

odszkodowanie od byłego najemcy Wynajmowałem mieszkanie studentom, po raz ostatni! Mieszkanie zostało zmasakrowane! Do tego co tygodniowe telefony od sąsiadów, którzy nie mogli spać ze względu (...)

Nie wiem co i jak z tym zrobić!!!!!

Nie wiem co i jak z tym zrobić!!!!! Witam Problem polega na wymianie szyby w prywatnym aucie osobowym. W tamtym roku w lutym wymieniłem szybe w firmie: Iso Glas. Szyby samochodowe. Jankowski Arkadiusz (...)

Porady prawne