Nadużywanie zwolnień? Firmy chcą ochrony
Proponują przerzucić na ZUS obowiązek wypłaty pracownikowi zasiłku po 14 dniach choroby bez względu na wiek.
Przedsiębiorcy mają propozycje, które mają ograniczyć koszty związane z wypłatami świadczeń chorujących pracowników.
- Niezbędne jest wprowadzenie jako powszechnej zasady, że pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego będzie bezpłatny i to bez względu na długość trwania zwolnienia - mówi Gazecie Prawnej Małgorzata Rusewicz, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy w PKPP Lewiatan.
Według ekspertów jeśli takie rozwiązanie wejdzie w życie, przybędzie dłuższych zwolnień. Pracownicy będą bowiem chcieli zrekompensować sobie brak pieniędzy za pierwszy dzień choroby.
Ponadto pracodawcy domagają się zmiany przepisu, zgodnie z którym za pracownika, który ukończył 50 lat, firma opłaca wynagrodzenie z tytułu choroby tylko przez 14 dni.
- Takie same zasady wypłaty świadczenia za czas choroby powinny obowiązywać w przypadku wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. To chroniłoby pracodawców przed nadużywaniem zwolnień lekarskich przez zatrudnionych. Osoby często chorujące byłyby wówczas kontrolowane przez ZUS wypłacający zasiłek chorobowy - tłumaczy Gazecie Prawnej Małgorzata Rusewicz.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?