Nie każde postanowienie można zaskarżyć

W toku postępowania egzekucyjnego z nieruchomości dłużnicy złożyli wniosek o dokonanie dodatkowego opisu i oszacowania nieruchomości. Komornik wniosek ten oddalił, a dłużnicy złożyli skargę na czynność komornika. Sąd rejonowy skargę oddalił, więc dłużnicy złożyli zażalenie na postanowienie sądu. Sąd odwoławczy powziął wątpliwość, czy takie zażalenie jest w ogóle dopuszczalne. Sprawa na skutek pytania prawnego trafiła do Sądu Najwyższego, który orzekł, że:

Na postanowienie oddalające skargę na czynność komornika, polegającą na oddaleniu wniosku o sporządzenie dodatkowego opisu i oszacowania (art. 951 k.p.c.), zażalenie nie przysługuje.

W postępowaniu egzekucyjnym zażalenie na postanowienie sądu przysługuje tylko wtedy, gdy przepis wyraźnie o tym stanowi. Poza przepisami przewidującymi zażalenie na konkretne czynności zastosowanie znajduje także (przez art. 13 § 2 k.p.c.) przepis art. 394 § 1 k.p.c., który stanowi, że zażalenie przysługuje na postanowienie kończące postępowanie w sprawie.

Porady prawne

Na podstawie art. 950 k.p.c. zażalenie przysługuje na postanowienie sądu uwzględniające lub oddalające skargę na czynność komornika polegającą na dokonaniu opisu i oszacowania. Sąd Najwyższy uznał, iż dotyczy to również dokonania dodatkowego opisu i oszacowania nieruchomości. W obu przypadkach chodzi o zamknięcie pewnego etapu postępowania egzekucyjnego.

Odmiennie sytuacja przedstawia się jednak w przypadku odmowy dokonania dodatkowego opisu i oszacowania nieruchomości. Żaden przepis nie przewiduje tu wprost zażalenia na postanowienie sądu. Byłoby ono zaskarżalne tylko wtedy, gdyby uznać je za kończące postępowanie w sprawie. Przy czym za kończące postępowanie w sprawie część orzecznictwa uznaje nie tylko postanowienia kończące całe postępowanie egzekucyjne, lecz także te, które kończą samodzielną część tego postępowania.

Nie ulega wątpliwości, że postanowienie sądu oddalające skargę na czynność komornika, polegającą na oddaleniu wniosku o dodatkowy opis i oszacowanie, nie kończy postępowania egzekucyjnego w całości. Po jego wydaniu następują bowiem dalsze etapy tego postępowania. Zdaniem Sądu Najwyższego takie postanowienie sądu nie kończy również samodzielnego etapu postępowania egzekucyjnego. Ma ono charakter wpadkowy, incydentalny. To oznacza, iż takie postanowienie nie podlega zaskarżeniu. Jak zauważył Sąd Najwyższy, za takim stanowiskiem przemawia także wzgląd na sprawność postępowania egzekucyjnego i zapobieganie jego zbędnemu przewlekaniu. A ewentualny błąd w tej materii ulegnie naprawie w toku licytacji, która pozwala osiągnąć cenę, jaką zaoferuje ewentualny nabywca.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 2013 roku, sygn. akt III CZP 28/13, www.sn.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika