Nie zawsze należy się odszkodowanie za zarażenie żółtaczką
Nie ma żadnych prawnych podstaw do żądania zadośćuczynienia za zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B, jeśli przed zabiegiem pacjent był szczepiony, a leczenie i pielęgnacja przebiegały prawidłowo.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 13 maja 2005 r. kończącym sprawę wszczętą przez Marka W. przeciwko Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu MSWiA. Marek W. trafił na oddział kardiologiczny tego szpitala w sierpniu 2002 r. po przebytym zawale. Dwukrotnie przeszedł koronarografię. W czasie badań wykryto u niego inne schorzenie, które wymagało leczenia operacyjnego. Pięć dni po badaniu otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciw wirusowi żółtaczki typu B. Po miesiącu, 6 października 2002 r., dostał drugą dawkę. Trzeciej nie było, bo 12 listopada 2002 r. przeszedł operację, która wymagała otwarcia jamy brzusznej i usunięcia narządu. Dwa miesiące później wystąpiły u chorego wyraźne objawy żółtaczki zakaźnej typu B.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?