Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego i rzecznik praw obywatelskich wystąpili ze wspólnym wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego. Zaskarżyli przepis prawa energetycznego, który umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym pobieranie i ściąganie opłat za nielegalny pobór paliw lub energii z sieci jedynie na podstawie wystawionego przez siebie dokumentu, bez zachowania drogi sądowej. Odbiega to od powszechnych reguł dochodzenia należności cywilnoprawnych - stwierdzają autorzy wniosku. W przeciwieństwie do innych wierzycieli, prowadzących działalność o podobnym charakterze (woda, telefony, pociągi), przedsiębiorstwa energetyczne nie muszą występować do sądu, lecz same wystawiają tytuły wykonawcze, na podstawie których jest prowadzona egzekucja administracyjna. Nie ma przesłanek konstytucyjnych, które uzasadniałyby pozostawienie przepisów, dających przedsiębiorstwom energetycznym takie przywileje. Jest to relikt szczególnej ochrony, jaką w poprzednim ustroju były otaczane monopolistyczne koncerny państwowe, działające w sferze energetyki. Można go też oceniać w kategoriach nieuczciwej praktyki rynkowej - niedozwolonych klauzul umownych.
Nielegalny pobór energii musi być stwierdzony wyrokiem?
Powiązane artykuły
Dodatek energetyczny - Komu się należy i jak dostać dodatek energetyczny?
Dodatek energetyczny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej.
Uznanie dziecka 2025 - Procedury, Warunki i Skutki Prawne
Kompletny przewodnik po uznaniu dziecka w 2025 roku. Procedury, warunki, skutki prawne i praktyczne wskazówki.
Jak przebiega postępowanie o uznanie za zmarłego?
W sprawach o uznanie za zmarłego właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania zaginionego, a w braku tej podstawy - sąd wskazany w przepisach ogólnych o postępowaniu nieprocesowym ? a więc (...)
Przelew wierzytelności
Wierzytelność jest pojęciem ściśle związanym z prawem zobowiązań. Wierzytelność, jako prawo przejawiające się w uprawnieniu wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia określonego roszczenia, (...)
Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca w 2025 roku?
Aktualne przepisy 2025: Które dokumenty kierowca musi mieć przy sobie? Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa OC - sprawdź co się zmieniło!
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Szczegółowy przewodnik jak założyć spółkę z o.o. w 2025 roku. Koszty, terminy, wymagane dokumenty i procedury krok po kroku - zarówno online przez S24 jak i tradycyjnie.
Spadek 2025: Co Możesz Odziedziczyć?
Spadek w Polsce 2025 - wszystko o prawach i obowiązkach spadkobierców. Aktualne przepisy, fundacja rodzinna, niegodność dziedziczenia, zachowek. Praktyczne wskazówki prawne.
Dziedziczenie ustawowe 2025 - kompletny poradnik prawny
Dziedziczenie ustawowe w Polsce 2025 ? Kto dziedziczy po zmarłym? ? Kolejność spadkobierców ? Nowe przepisy ? Niegodność dziedziczenia ? Praktyczne przykłady
Umowa o dzieło 2025 - na czym polega i jak zawrzeć?
Kompleksowy przewodnik po umowie o dzieło w 2025 roku. Dowiedz się o nowych zmianach, ozusowaniu, różnicach wobec umowy zlecenie i jak prawidłowo zawrzeć umowę o dzieło.
Renta rodzinna 2025 - kto ma prawo, wysokość świadczenia i formalności
Renta rodzinna 2025: sprawdź kto ma prawo, jaka jest wysokość świadczenia (od 1878,91 zł), jak złożyć wniosek i co to jest renta wdowia. Kompletny przewodnik ZUS.