Notariusz nie może reprezentować spółki jawnej

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę pewnej spółki jawnej na decyzję Głównego Lekarza Weterynarii. Skargę kasacyjną od tego wyroku w imieniu spółki wniósł notariusz. Wezwano go do wykazania, że złożone do akt pełnomocnictwo wymogom określonym w art. 35 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a.). Jeden ze wspólników w piśmie podał, że notariusz jest jego bratem, a w piśmie przewodnim, przy którym doręczono mu zaskarżany wyrok, poinformowano, że pełnomocnikiem w postępowaniu kasacyjnym może być m.in. notariusz, w związku z czym skargę kasacyjną sporządził jego brat.

Porady prawne

Naczelny Sąd Administracyjny skargę kasacyjną odrzucił, stwierdzając przy tym, iż:

W sytuacji gdy strona postepowania jest spółka jawna, notariusz nie może uprawnienia do reprezentowania tej spółki (powołując się na przepis art. 35 § 1 p.p.s.a.) wywodzić faktu, iż jest bratem wspólnika spółki jawnej. W związku z powyższym skargi kasacyjnej nie mógł sporzadzić w niniejszej sprawie notariusz, nie jest bowiem pełnomocnikiem strony.

NSA w uzasadnieniu wskazał, iż zgodnie z art. 175 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skargę kasacyjną może sporządzić m.in. notariusz, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem. Tymczasem w niniejszym postępowaniu notariusz nie był ani stroną, ani przedstawicielem, ani pełnomocnikiem strony.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 35 § 1 p.p.s.a. pełnomocnikiem strony może być adwokat lub radca prawny, a ponadto inny skarżący lub uczestnik postępowania, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia, a także inne osoby, jeżeli przewidują to przepisy szczególne. Wynika z tego, że notariusz mógłby być pełnomocnikiem wtedy, gdyby był np. bratem strony. Jednocześnie - jako notariusz - mógłby wtedy wnieść skargę kasacyjną.

NSA zwrócił jednak uwagę, że zgodnie z art. 8 § 1 k.s.h. spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Spółka jawna ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. To spółka była stroną, a nie jej wspólnik. Spółka oczywiście nie może mieć rodzeństwa. Skoro zaś stroną postępowania była spółka jawna, to notariusz nie mógł uprawnienia do reprezentowania tej spółki (powołując się na przepis art. 35 § 1 p.p.s.a.) wywodzić z faktu, iż jest bratem wspólnika spółki jawnej.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 marca 2009 roku, sygn. akt II OSK 672/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika