Nowe narzędzia do śledzenia internautów

Według MSWiA do walki z przestępczością potrzebne są szersze uprawnienia do inwigilacji internetu i naszych komputerów. 

Resort złożył już do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zlecenie na stworzenie Autonomicznych narzędzi wspomagających zwalczanie przestępczości – donosi Gazeta Wyborcza.

W celach szczegółowych, jakie realizować ma narzędzie, wymieniło m.in. opracowanie narzędzi do identyfikacji tożsamości osób popełniających przestępstwa w sieci, kamuflujących swoją tożsamość przy użyciu serwera Proxy i sieci TOR.

Ponadto w celach jest opracowanie narzędzi umożliwiających niejawne i zdalne uzyskiwanie dostępu do zapisu na informatycznym nośniku danych, treści przekazów nadawanych i odbieranych oraz ich utrwalanie oraz opracowanie narzędzi do dynamicznego blokowania treści niezgodnych z obowiązujących prawem, publikowanych w sieciach teleinformatycznych.

Porady prawne

Gazeta Wyborcza pisze, że stowarzyszenie Blogmedia24 skierowało do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełnienia przez MSWiA i ABW przestępstwa zlecenia zbudowania narzędzi hakerskich - czyli takich, do których użycia nie ma prawa.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Wojtuś 2013-11-11 20:42:33

    Tak strajkowali i klaskali to tera mają co chcieli, Wolność i swobodę. Niedługo to odlać się nie będzie można .

  • Janusz Bartkiewic 2013-11-08 12:19:31

    Jak w każdym policyjnym kraju władza chce kontrolować wszystko. Eh, łezka się kręci w oku na wspomnienie wspaniałej wolności za czasów PRL.

  • StaryJasiek 2013-11-07 15:07:20

    No cóż, najfajniej pracuje się przy monitorze komputera. Można co prawda tradycyjną metodą walczyć z przestępczością, ale to i warunki uciążliwe i czasem można oberwać od przestępcy. Lepiej więc skupić się na inwigilacji internetu. To takie wygodne i przyjemne dla pracowników MSWiA, że o jakichkolwiek innych metodach powinni zapomnieć. A na ulicach - a co tam, niech ludzie, wzorem funkcjonariuszy też przed monitorami zasiądą.

  • ls 2013-11-07 14:55:17

    Jasne, że to narzędzie hakerskie. Niedługo miłościwie nam panujący zaczną kontrolować osobistą korespondencję obywatela, a może też otwierać i czytać listy przesyłane tradycyjną pocztą. Władza uderza do głów rządzących. A naród cierpi biedę. Powinni zacząć działać na rzecz poprawy standardu życia ludzi pozbawianych środków do życia, a nie wymyślać nowe narzędzia do nękania tych, co bronić się nie mogą przed zachłannością rządzących krajem. Powinni przede wszystkim spojrzeć na siebie. Niestety, najciemniej jest pod latarnią.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika