Nowelizacja zasad szkolenia pracowników

Z dniem 16 lipca 2010 roku wchodzi w życie Ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1998.21.94). Wprowadza ona do Kodeksu pracy art. 103 z ind. 1 do 103 z ind. 6, które regulują kwestie podnoszenia kwalifikacji pracowników. Zagadnienie to unormowane było dotychczas w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. 1993.103.472), wydane na podstawie art. 103 k.p.. Nowelizacja została uchwalona w celu wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 marca 2009 r. sygn. akt K 28/08, w którym stwierdzono niezgodność art. 103 Kodeksu pracy z art. 92 ust.1 Konstytucji RP z uwagi na brak szczegółowego wskazania zakresu spraw przekazanych do uregulowania w rozporządzeniu oraz wytycznych dotyczących treści tego aktu wykonawczego. W związku z powyższym utraciło również moc wskazywane rozporządzenie w zakresie w jakim wykonuje art. 103 k.p.. Tym samym powstała konieczność nowej regulacji, która normowałaby istotną dziedzinę życia zawodowego Polaków jakim jest kwestia podnoszenia kwalifikacji osób zatrudnionych.

Porady prawne

Ustawodawca nie poprzestał na prostym przeniesieniu regulacji z rozporządzenia do Kodeksu pracy, ale dokonał też kilku modyfikacji modelu kształcenia pracowników.

Przede wszystkim zrezygnowano z istniejącego dotychczas podziału na formy szkolne i pozaszkolne podnoszenia kwalifikacji. Obecnie funkcjonuje ujednolicona definicja opisana w art. 103 z ind. 1, na mocy którego przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Podobnie ujednolicono kwestie związane z przyznaniem pracownikowi urlopów lub zwolnień od pracy związanych z podnoszeniem kwalifikacji. Obecnie uprawnienia te nie będą różnicowane ze względu na okoliczność czy dokształcanie ma miejsce na podstawie skierowania pracodawcy czy też bez niego.

Sprecyzowana również istotne kwestie w sprawie świadczeń pracodawcy w związku podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika. Strony stosunku pracy nie muszą zwierać oddzielnej umowy w regulującej to zagadnienie, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu dokształcania. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia jeżeli:

1) bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji

2) pracodawca rozwiąże z nim stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata,

3) w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę w związku z mobbingiem (art. 94 z ind. 3 k.p.).

4) w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia braku przyczyn określonych we właściwych przepisach

Jednocześnie zastrzeżono, że do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, obowiązujące przed dniem 11 kwietnia 2010 roku.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Danuta Milczarek 2012-10-31 21:49:28

    Studiuję zaocznie na III roku Ekonomii, jednocześnie pracuję w banku. Nie zgłaszałam pracodawcy , że studiuję . Moja średnia za ubiegły rok to 4,64. Czy mogę liczyć na dofinansowanie studiów przez pracodawcę, jeśli tak - to jakich formalności powinnam dokonać ? Za pomoc dziękuję.

  • Graża 2012-08-19 17:38:22

    Pracodawca wysłał mnie na kurs podnoszący moje kwalifikacje tj.świadectwo kwalifikacji na przewóz rzeczy.pracuję w firmie 12 lat jako kierowca.Wykonałem jego polecenie gdyż w umowie ustnej zapewnił mnie,że ten kurs zapłaci a bo pracodawca się wycofał.Co należy z tym zrobićteraz firma która prowadziła ten kurs fakturę imienną wystawiła na mnie

  • juliamonika 2010-07-15 10:58:55

    W tym roku skończyłam studia licencjackie i od października rozpoczynam kolejny etap kształcenia - na studiach magisterskich. W związku z tym mam pytanie. Czy będą mnie dotyczyły przepisy obowiązujące od 16.07.2010 r., czy te które funkcjonowały przed 11.04.2010 r.?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika